Šauksmininkai VDU Studentų parlamento rinkimuose
Šiandien šauksmininkai paskelbė savo programą šių metų VDU studentų parlamento rinkimuose.
Judėjimas programoje daugiausiai dėmesio skiria studijų rūpybai, studentų savivaldos klausimams bei studentijos vaidmeniui nacionalinėje politikoje.
Rūpyboje išskirti bendrabučių klausimai, viešasis susisiekimas tarp skirtingų universiteto teritorijų ir viešosios valgyklos projektas.
Šauksmininkai su VDU profsąjunga sieks, kad universiteto darbuotojai turėtų geresnes darbo sąlygas ir taip galėtų užtikrinti aukštą studijų kokybę.
Programoje taip pat dėmesio skiriama dirbantiems studentams – kalbama apie jų interesus darbo vietoje, geresnes valstybės remiamų paskolų sąlygas ir apmokamas privalomas praktikas.
Keisti numatyta ir studentų savivaldos pagrindus: kiekvienas VDU studentas turi turėti savivaldos nario teises ir pareigas, o atstovybės prezidentas turėtų būti renkamas visuotiniuose rinkimuose.
Programoje numatyta pertvarkyti atstovybės finansus taip, kad jie leistų jai finansuoti klubų veiklą, teikti efektyvesnes paslaugas ir užtikrinti atstovybės darbuotojų profesionalumą.
Šauksmininkai nurodo ir VDU studentų vaidmenį nacionalinėje politikoje: palaikyti aukštojo mokslo darbuotojų reikalavimus didesniam finansavimui, teikti Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, bendradarbiauti su politinėmis jėgomis, kurios užtikrins geresnes paskolų sąlygas ir didins aukštojo mokslo finansavimą.
Daugiau informacijos apie šauksmininkus rinkimuose rasti naujame mūsų puslapyje sauksmas.net.
Kviečiame studentus, norinčius padėti šauksmininkams įgyvendinti šią programą, dalyvauti rinkimuose su Šauksmo kandidatų sąrašu ir iki lapkričio 16 d. susisiekti su mumis dėl kandidatūros pateikimo.
O už šauksmininkus savo balsą galėsi atiduoti lapkričio 18 d. Balsavimas vyks VDU Outlook platformoje ir truks 48 val.
Studentai aktyviai rinko naująjį JAV prezidentą
Studentų aktyvumas rinkimuose augo, nepaisant pastangų jį numalšinti – apie JAV prezidento rinkimuose balsuojančius studentus spalio 29 pranešė „The New York Times“.
Politiškai aktyvūs studentai savo balsavimo pastangas šiais metais perkėlė į internetą, rengdami debatų peržiūras per „Zoom“, dirbdami rinkimų komisijos nariais per „Instagram“ ir ragindami studentus dalintis savo balsavimo planais per „Snapchat“.
Nepaisant susidūrimo su naujomis kliūtimis balsavimo metu, jaunieji rinkėjai šiuose rinkimuose demonstravo itin retą entuziazmą. Kai kurios jų problemos kilo dėl koronaviruso pandemijos, tačiau kitos – dėl valdžios atstovų noro sutrikdyti balsavimo procesą.
Susidūrę su didėjančiu balsų skaičiumi už Demokratų partiją, daugelyje valstijų respublikonų įstatymų leidėjai ėmėsi veiksmų, kurie, jų teigimu, neva buvo skirti užkirsti kelią rinkėjų sukčiavimui. Asmens tapatybės identifikavimą apribojančios taisyklės ir biurokratiški rinkėjų registracijos reikalavimai ženkliai apsunkino studentų dalyvavimą balsavime.
Kai kurie valdžios atstovai taip pat siekė sumažinti aukštųjų mokyklų įtaką rinkimuose keisdami ir apribodami išankstinio balsavimo vietas, trumpindami rinkėjų sąrašus ar neleisdami balsuoti studentų miesteliuose esančiose rinkimų apylinkėse.
Times pranešimo metu daugiau nei penki milijonai rinkėjų iki 30 metų amžiaus jau buvo atidavę savo balsus praėjusią savaitę vykusiose rinkimuose, įskaitant ir tris milijonus 14-oje kertinių valstijų, galinčių iš esmės pakeisti Senato ir prezidento rinkimų eigą.
Toks JAV jaunųjų rinkėjų aktyvumas yra beveik dvigubai didesnis palyginus su 2016 metais.
Paskutiniai išeinančių valdančiųjų sprendimai studentų labui
Spalio 28 dieną Vyriausybė pritarė Švietimo ministerijos siūlymui didinti finansinės paramos neįgaliems studentams prieinamumą. Seimui siūloma pakeisti Mokslo ir studijų įstatymą ir numatyti studentams su 45 procentų ar mažesniu darbingumu arba sunkiu ar vidutiniu neįgalumu, skirti 520 eurų per mėnesį.
Seimui pakeitus įstatymą būtų reglamentuotas finansinės paramos neįgaliesiems studentams skyrimo pagrindas, dydis bei sąlygos. Vietoje dabar mokamų keturių išmokų būtų mokama viena Valstybinio studijų fondo stipendija.
Ministerijos skaičiavimu stipendijas paskirti 620 asmenims kasmet reikėtų 3,2 mln. eurų. Šiuo metu išmokoms skiriama apie 2,2 mln. eurų. Šiuo metu apie 2 mln. eurų dengiami ES lėšomis, kurios baigsis 2022 m. rugsėjį. Siūloma, kad įstatymo pakeitimai dėl finansinės paramos neįgaliesiems studentams įsigaliotų 2022 m. rugsėjį.
Taip pat tą pačią dieną Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė, kad būtų išplėsta gyventojų pajamų mokesčio lengvata už studijas.
Nuo 2021 metų siūloma leisti susigrąžinti dalį GPM už ne pirmas profesinio ar aukštojo mokslo studijas. Taip siekiama paskatinti žmones greičiau persikvalifikuoti ar keisti profesiją. Tikimasi, kad lengvata pasinaudotų ir vyresnio amžiaus žmonės. Dabar GPM lengvata leidžia susigrąžinti išlaidas už profesinį mokymą ar studijas, bet tik įgyjant pirmą aukštąjį išsilavinimą arba profesinę kvalifikaciją.
Komitetas, trečiadienį apsvarstė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisą ir jai pritarė. Seimas ją svarstys rytoj.