Darbdaviai studentams nori mokėti mažiau
Nuo kitų metų minimalus mėnesinis atlyginimas turėtų kilti nuo 607 iki 642 eurų. Tačiau spalio 21 d. Lietuvos verslo konfederacija Trišalei tarybai, kurioje darbdavių, darbuotojų ir vyriausybės atstovai derina MMA dydį, pateikė pasiūlymą jaunimui iki 25 metų mokėti mažesnį MMA tarifą. Pasiūlyme pabrėžtas ir aukštosiose mokyklose besimokantis jaunimas.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė laikosi kitokios pozicijos: „Tai gerai, kad dar ne pagal lytį. Mes iš tikrųjų sakome ne, nes tai kvepia diskriminacija pagal amžių.“, – apie MMA diferencijavimą teigė ji.
Anot Ruginienės, paskatinimas turėtų būti ne mažesnis, bet didesnis atlyginimas „Kai kalbi su darbdaviais jie sako: pilna darbo vietų, trūksta darbuotojų, neįmanoma jų surasti, jie neateina, nenori dirbti. Galbūt žmonės neateina dėl to, kad ne tik mažą atlyginimą jiems moka, bet dar ir apgaudinėja“, – teigė profsąjungos pirmininkė.
Kelios jaunimo ir studentų organizacijos jau pasmerkė tokį darbdavių pasiūlymą kaip diskriminuojantį pagal amžių. Pavyzdžiui, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga pranešė, kad pasiūlymas pagrįstas neteisinga prielaida, jog jaunimas turi mažiau patirties.
Kitas atviras Trišalės tarybos posėdis, kuriame bus jaunimo MMA tarifas, vyks rytoj, antradienį, spalio 27 d. 14.00 val. nuotoliniu būdu. Daugiau informacijos kaip prisijungti prie posėdžio svarstymų galima rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos puslapyje.
Represijos prieš Baltarusijos studentus
Baltarusijos studentų asociacija ir Studentų iniciatyvinė grupė surinko duomenis apie beveik 200 sulaikytų studentų, dalyvavusių protestuose prieš Aleksandro Lukašenkos režimą per paskutines septynias mokslo metų savaites.
Kaip pranešama ataskaitoje, dažnu sulaikymo atveju nežinomas oficialios įkalinimo priežastys. Daugiausiai atvejų žinoma apie studentų sulaikymą iš Informatikos ir Radioelektronikos, Lingvistikos ir Technologijos universitetų.
Bent ketvirtadalis visų sulaikytų studentų gavo administracinį areštą ir bent trisdešimčiai skirtos piniginės baudos. Vyriškos lyties studentai sulaikomi dvigubai dažniau nei moterys.
Vienas žymesnių arešto atvejų – Informatikos ir Radioelektronikos universiteto studento Zmitserio Mazuros sulaikymas. Mazura suimtas šalia universiteto ir nuteistas 23 dienom. Terminas vėliau pratęstas dar 15 dienų. Iš viso Mazura areštinėje praleido 38 dienas.
Baltarusijos studentų asociacijos duomenimis, vidutinis sulaikytų studentų areštas trunka apie 12 dienų, o vidutinė bauda – 160 eurų. Iš viso Baltarusijos studentai praleido beveik 600 dienas arešte ir sumokėjo virš 4 000 eurų baudų.
Penki sulaikyti studentai tapo baudžiamųjų bylų įtariamaisiais. Keturi studentai dėl savo įsitraukimo į prieš režimą nukreiptus protestus buvo išmesti iš savo universitetų.
Baltarusijos studentų asociacija ir Studentų iniciatyvinė grupė pasmerkė studentų persekiojimą.
JK universitetai siekia bet kokia kaina išlaikyti studentus
Britų dienraštis „The Guardian“ praneša, kad kai kurie Jungtinės Karalystės universitetai galimai delsia pereiti prie nuotolinio mokymo, tokiu būdu išvengdami studentų nubyrėjimo ir išsaugodami įplaukas už studijas.
Bijodami studentų nusivylimo nuotolinėmis studijomis, universitetai siekia bet kokia kaina išlaikyti gyvus susitikimus bent iki Kalėdų atostogų. Pagal galiojančią tvarką prasidėjus atostogoms, studentams nėra grąžinama didesnė dalis mokesčio už nutrauktas studijas.
Anglijos studentai, išstoję iš aukštųjų dar pirmajame semestre, turi sumokėti tik ketvirtadalį metinio studijų mokesčio, siekiančio kiek daugiau nei 9 tūkstančiai svarų. Deja, nemažai jų nežino, kad palikę savo universitetą viena diena vėliau šio termino, turės sumokėti pusę studijų kainos.
Vicky Blake, Universitetų ir kolegijų profsąjungos prezidentė teigia, kad į profsąjungą plūsta istorijos apie darbuotojų ir studentų situaciją. „Nuolat girdžiu, kad darbuotojams liepiama neiti į saviizoliaciją, net jei jų studentai gavo teigiamus testų rezultatus. Kai kurie dėstytojai dirba prastai vėdinamose patalpose. Valytojai negauna aiškių nurodymų, kurie kambariai turi izoliuotis. Studentai nežino, kad kuris nors kambarys jų koridoriuje turi Coroną.“
Pasak Simono Marginsono, aukštojo mokslo eksperto iš Oksfordo universiteto, universitetai yra priversti koncentruotis į pajamas iš studijų mokesčių ir toliau vykdyti užsiėmimus klasėse. JK Vyriausybė nesugebėjo pasiūlyti jokios finansinės paramos, jeigu jie netektų studentų.