VU studentų parlamentas patvirtino Studentų darbo programą
Liepos pabaigoje VU studentų parlamentas patvirtino šauksmininkų teiktą Studentų darbo programą. Pagal beveik metus svarstytus nutarimus VU SA dėl aukštesnės studijų kokybės sieks sumažinti studentų darbo mastą ir siūlys Vyriausybei gerinti valstybės remiamų paskolų studentų pragyvenimui sąlygas. Trumpuoju laikotarpiu dėl materialinių sunkumų prastomis sąlygomis dirbantys VU studentai iš atstovybės gaus darbo teisės mokymus.
Vasarį programą priėmė ir VDU studentų parlamentas, tačiau šios atstovybės vykdomieji organai delsė organizuoti darbo teisės mokymus studentams ir iki šiol nesiėmė jokių veiksmų spausti Vyriausybę dėl paskolų sąlygų gerinimo.
Tuo tarpu įvedus karantiną dirbantys VDU studentai susidūrė su gausiais darbo teisės pažeidimais. Jeigu VDU SA nebūtų delsusi, dirbantys VDU studentai viruso sukeltą darbo sąlygų krizę būtų pasitikę bent kiek geriau pasiruošę.
Vietoje pasiūlytų kelių seminarų apimties interaktyvių darbo teisės mokymų, 14 000 eurų biudžeto perviršį turinti VDU SA nusprendė taupyti ir studentams mokymus organizuoti „iš vidinių resursų“. Praėjus daugiau nei pusmečiui po programos priėmimo 3 min. trukmės vaizdo įrašas yra visa atstovybės pagalba, suteikta dirbantiems VDU studentams.
Šauksmininkai toliau dirbs su VU SA vykdomaisiais organais, kad priimta Studentų darbo programa būtų vykdoma ir būtų apginti pažeidžiamiausios VU studentų grupės interesai.
VDU Rektoriaus rinkimai
7 prieš 4. Rugsėjo 15 d. toks VDU tarybos narių balsas lėmė Juozo Augučio perrinkimą VDU rektoriumi.
Rinkimuose savo kandidatūras iškėlė trys kandidatai: PMDF Politologijos katedros profesorė ir SMF Sociologijos katedros vedėja Milda Ališauskienė, iki šiol rektoriavęs Juozas Augutis ir istorijos daktaras Vytas Jankauskas. Pastarasis savo kandidatūrą po pirmųjų susitikimų su bendruomene atsiėmė.
Šauksmininkai rinkimuose palaikė Ališauskienės kandidatūrą. Anot judėjimo pranešimo, jos programa nusipelno studentų balso dėl universiteto ir jo bendruomenės vizijos ir dėl pateiktų konkrečių darbų. Kandidatė į studentų lūkesčius atsižvelgė ne tik siekdama geresnių darbo sąlygų universiteto akademiniams ir neakademiniams darbuotojams, bet ir pasiūlymais gerinti studentų materialinę ir socialinę būklę bei stiprinti studentų savivaldą.
Iš studentiškos perspektyvos Ališkausienės programa pasiūlė daugiausiai aiškių sprendimų. Kandidatė palaikė VDU viešosios valgyklos projektą, siūlė gerinti bendrabučiuose gyvenančių studentų sąlygas ir įvesti rezervacijos mokestį. Galiausiai Ališauskienė nubrėžė aiškią viziją VDU studentų savivaldai – visuotine naryste studentų atstovybėje sustiprinti studentų galimybes patiems demokratiškai ir skaidriai tvarkytis savo reikalus bei įpareigoti atstovybę tarnauti visiems VDU studentams.
Ir nelaimėjusi Ališauskienė laiko savo kandidatūrą pavykusią. Po rinkimų kandidatė džiaugėsi, kad kad pavyko iškelti į viešumą ilgus metus nerimą kėlusius klausimus ir atkreipti VDU bendruomenės dėmesį į universiteto problemas.
Anot jos, viešai jai išsakyta ir per visą rinkimų kampaniją nuosekliai didėjanti parama parodė, kad VDU bendruomenėje dar yra nemažai žmonių, norinčių pokyčių.
Dabartinės administracijos politiką atstovaujančio ir galiausiai rinkimus laimėjusio Juozo Augučio pozicija valgyklos klausimu nebuvo tokia užtikrinta. Augutis nepritarė ir studentų bendrabučių rezervacijos mokesčio įvedimui ir pasisakė prieš visuotinę narystę studentų savivaldoje.
Rektorius universitete renkamas penkerių metų kadencijai. Rinkimus laimėjęs Augutis savo antrąją kadenciją pradės spalio pirmą dieną.
Studentai Baltarusijoje
Baltarusijoje prasidėjus mokslo metams vykstančiame visuomenės pasipriešinime prieš dabartinį Aleksandro Lukašenkos režimą pasireiškė ir organizuoti studentai.
Per įvykius rugsėjo 1‑ąją buvo sulaikyta dešimtys studentų. Pirmąją naujų mokslo metų dieną kelių universitetų jaunimas paminėjo protestais prieš Aliaksandrą Lukašenką ir rinko parašus peticijai, kurioje rugpjūčio mėnesį vykę rinkimai skelbiami neteisėtais. Ypač aktyvai pasireiškė Minsko Valstybinio Lingvistikos Universiteto dėstytojai ir studentai
Tą pačią dieną vykusiuose protestuose užfiksuotas įspūdingas vaizdas, kaip studentai pralaužia OMON pareigūnų suformuotą gyvąją sieną.
Naujienų agentūrų duomenimis riaušių policija tądien sulaikė maždaug 10 studentų, kurie skandavo „Fašistai!“ ir „Tai mūsų miestas!“, bandydami suformuoti gyvąją grandinę sostinės centre.
Baltarusijos studentai organizuojasi ne tik tarpusavyje, bet ir aktyviai dalyvauja bendruose protestuose visoje šalyje ir, anot viename iš Minsko universitetų studijuojančio ketvirtakursio Viktoro, ši protestų banga tik didės.
Šią savaitę įvyko slapta Lukašenkos inauguracija, kuri sukėlė dar didesnius žmonių susibūrimus.
Nepaisant pastarasias savaites vykstančių agresyvių protestų malšinimo taktikų ir didelio sulaikytų asmenų skaičiaus, ketvirtadienį prieš inauguraciją Minske piketuose dalyvavo Baltarusijos Valstybinio ir Valstybinio Ekonomikos Universiteto, Menų ir Kultūros Universiteto ir Lingvistikos Universiteto studentai.
Pažeidžiamiausiems studentams neprieinama LSS liaupsinta finansinė parama
Gegužę įsigaliojusios Užimtumo įstatymo pataisos leido darbo neturintiems ir nuolatinėse studijose studijuojantiems studentams gauti bedarbio statusą ir pretenduoti į 200 eurų siekiančias nedarbo draudimo išmokas.
Šį sprendimą gyrė ir juo naudotis studentus ragino Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas. Anot jo, tai buvo ypač svarbus vyriausybės žingsnis per karantiną, kai nemažai studentų neteko darbo, bet toliau turėjo mokėti už bendrabučius ir studijas.
Šiandien aiškėja, kad LSS liaupsintas pagalbos įrankis nepasiekiamas labiausiai finansiškai pažeidžiamiems – dviems tūkstančiams socialinę stipendiją ir socialines pašalpas gaunantiems – studentams.
Prieš kelias dienas LRT paskelbtame straipsnyje Sarkanas tvirtino, kad išeitis šiems studentams yra – jie tiesiog turi atsisakyti nedarbo draudimo išmokos. Studentų sąjungos prezidentas pripažino, kad tokia parama pastariesiems studentams nepriklauso ir neišreiškė jokios susirūpinimo, kad krizės metu toks paramos principas palieka nuošalyje socialiai pažeidžiamiausius studentus.
Kol kitų šalių studentų savivaldos organizacijos sėkmingai užtikrina paramą nuo viruso sukeltų aplinkybių nukentėjusiems studentams, prasidedant antrajai viruso bangai LSS Lietuvos vyriausybei vis dar nepateikė jokių siūlymų dėl finansinės pagalbos studentams, labiausiai jaučiantiems viruso krizės padarinius.
Seimo rinkimai
Spalio 11 d. vyks rinkimai į Lietuvos Respublikos seimą. Šauksmininkai ragina studentus dalyvauti rinkimuose ir remti progresyvių ir solidarių pažiūrų kandidatus.
Taip pat norėdami informuoti studentus apie balsavimo įtaką studentų gyvenimui, šauksmininkai per ateinančią savaitę iki rinkimų paskelbs keturių didžiausių Lietuvos partijų pozicijas judėjimo pateiktais klausimais, susijusiais su studentų politika. Taip pat Šauksmo puslapyje pasirodys Tėvynės sąjungos, Laisvės partijos ir Socialdemokratų programų vertinimai iš studentų perspektyvos.
Sek mūsų tinklaraštį ir Facebook paskyrą ir nuspręsk, už ką kaip studentas balsuosi spalio 11 d.