1968-ųjų protestai prieš pasenusius politinius santykius buvo didele dalimi susiję su aukštosiomis mokyklomis. To meto pėdsakai iš dalies atpažįstami ir šiandienos aukštųjų mokyklų politikoje: kritiniai mokslai, aukštųjų mokyklų atvėrimas visiems socialiniams sluoksniams, marksistinės teorijos įtraukimas į studijas, taikos ir konfliktų studijos, antifašistinė aukštųjų mokyklų kultūra – apie šiuos idealus nuo septinto dešimtmečio pabaigos, dažnai studentų iniciatyva, buvo diskutuojama nuolat. Šio angažavimosi rezultatai – tokie pasiekimai kaip sustiprinta studentų savivalda ir sušvelnintos autoritarinės struktūros.
Gynimas to, kas jau pasiekta
Šiandien nebeužtenka politinėmis priemonėmis aršiai kovoti dėl šių tikslų – vis svarbesnis darosi ir gynimas to, kas jau pasiekta. Kapitalistinė ir neoliberali Vokietija jau seniai sureagavo į politinį studentų potencialą. Tačiau valstybės taikomos priemonės tarnauja ne politiškumo aukštojoje mokykloje skatinimui, o visai priešingam tikslui.
Pavyzdžiui, vis keliamas mokesčių už mokslą klausimas. Dar ne taip seniai Vokietijos mastu jų praktiškai nebebuvo, tačiau pastaraisiais metais jie vėl atsirado kelių federalinių žemių aukštojo mokslo sistemose. Brėmene, Saksonijoje, Saksonijoje-Anhalte, Žemutinėje Saksonijoje ir Tiuringijoje vėl įvesti mokesčiai už nuolatines studijas. Badene-Viurtemberge, Reino krašte-Pfalce, Saksonijoje ir kitur antrosios studijos kainuoja 350–650 eurų už semestrą. Ir tai toli gražu ne viskas. Tuo siekiama, kad jauni žmonės kuo greičiau užbaigtų studijas ir įsilietų į darbo rinką. Sykiu aukštosiose mokyklose tai turėtų numalšinti politinę veiklą, diskusijas pačių studentų iškeltais klausimais ir kritinį mokymo vertinimą. Nes studentai, privalantys kuo greičiau užbaigti studijas, politinei veiklai neturi laiko. Be to, žmonėms iš finansiškai silpnesnių šeimų mokesčiais apsunkinamos sąlygos pradėti ir sėkmingai užbaigti studijas.
Nuolat kartojama nustatytos studijų trukmės mantra ir su tuo susijusi finansinė priklausomybė – be nuolatinių ir antrųjų studijų apmokestinimo, pavyzdžiui, dar ir valstybės remiamų paskolų ir stipendijų (BaföG) nutraukimas – kelia studentams dar didesnį spaudimą visą savo laiką skirti studijoms.
Studentų savivalda – keblioje padėtyje
Studentų savivalda – demokratiškai atstovaujanti visiems aukštosios mokyklos studentams ir politiniais klausimais – kapitalistinei sistemai yra dar viena rakštis akyje. Saksonijos ir Saksonijos-Anhalto žemių aukštojo mokslo įstatymai leidžia pavieniams studentams išstoti iš studentų savivaldos. Vokietijos krikščionių demokratų sąjunga (CDU) ir Vokietijos socialdemokratų partija (SPD) tokią galimybę grindžia tuo, kad išstoję studentai neprivalo finansiškai prisidėti prie studentų struktūrų, tačiau galimybė išstoti iš studentų savivaldos galų gale priveda prie tų pačių studentiškų politinių struktūrų susilpnėjimo.
Dar kebliau yra Bavarijoje. Čia nuo 1973 metų iš viso nebėra studentų savivaldos. Tenykštės studentų atstovybės turi mažiau teisių ir dar mažiau įtakos kovojant dėl studentų interesų. Kairiųjų grupės dažnai uždraudžiamos arba ribojamos jų darbo ir veiklos galimybės. Dar kartą pasidaro aišku: politinė studentų įtaka yra nepageidaujama ir ji silpninama užkertant galimybes jai reikštis.
Per mažai laisvos erdvės
Tai matyti ir iš laisvų aukštųjų mokyklų patalpų skyrimo studentams. Politinių grupių galimybės gauti patalpų aukštosiose mokyklose apribojamos biurokratinėmis kliūtimis. Daugelyje aukštųjų mokyklų nėra arba yra labai mažai studentų valdomų patalpų, kuriomis būtų galima laisvai naudotis bet kuriuo metu. Tuo tarpu didžiosios įmonės be didelių sunkumų įsteigia savo padalinius valstybinėse švietimo įstaigose. Starbucks ir bankų filialai Leipcigo universitete arba Amazon ir Trivago finansuotos auditorijos Acheno Reino-Vestfalijos aukštojoje technikos mokykloje yra tik du tokie pavyzdžiai.
Egzistuoja daug kitų mechanizmų mažinti angažuotų studentų politinę įtaką, pavyzdžiui, studentiškų struktūrų biurokratizavimas ir žymus jų įtakos aukštųjų mokyklų valdymo organuose suvaržymas. Tai taip pat apsunkina studentų galimybes universitete imtis efektyvios veiklos, garsiai skelbti savo interesus ir išsikovoti savo reikalavimus.
Anapus aukštosios mokyklos
Vis dėlto studentų politizacija buvo ir lieka būtina. Universitete jie sudaro didžiausią interesų grupę. Kalba eina apie mūsų klausimus, mūsų interesus, mūsų ateitį. Kovos prieš autoritarines struktūras ir socialiai pažeidžiamųjų priespaudą varomoji jėga ir lyderiai didžiąja dalimi buvo studentai. Ir už aukštųjų mokyklų ribų studentų struktūros turi didelę įtaką, pavyzdžiui, judėjimuose prieš G20, išnaudojimą, laisvąją prekybą, policijos įgaliojimų stiprinimą arba protestuojant prieš kylančius nacionalistinius ir rasistinius judėjimus, tokius kaip Patriotiški europiečiai prieš Vakarų islamizaciją (Pegida) ir Alternatyva Vokietijai (AfD). Negalima leisti, kad ši įtaka politiniam diskursui sumažėtų. Studijos turi reikšti daugiau nei užsiėmimą tik savo specialybe. Ir kovojant prieš studijų apmokestinimą, ir prieš kylančias nuomos kainas – aukštoji mokykla turi sukurti sąlygas imtis ir visuomeninių problemų.
Iš vokiečių kalbos vertė Domas Lavrukaitis.