Neseniai pasirodė KTU SA prezidento Augustino Laimono Bytauto tekstas apie studentiško judėjimo problemas. Jis svarbus kaip vienas iš retų tekstų (turbūt vienintelis iš studentų atstovybės), svarstančių studentų organizacijų ir savivaldos problemas bei bandančių kritiškai pažvelgti į savo veiklą. Tekstą pavadinti polemišku yra sunku, tačiau jis prašosi atsakymo vien dėl savo išskirtinumo ir vienoje vietoje išreikštos studentų atstovybės pozicijos.
Bytautas pradeda bandymu apibrėžti studentų organizuotumo ir aktyvizmo šaltinį. Pasak jo, studentai neturi darbo įsipareigojimų, jų negalima išmesti iš universiteto, neatsižvelgus į jų nuomonę atsiduriama teisme ir apskritai studentai yra idealistai, atmetantys bet kokį valdžios sprendimą, neatitinkantį jų interesų. Su tokiu studento apibrėžimu galima būtų sutikti, jeigu tai būtų aprašymas, koks studentas turėtų būti, o ne koks jis yra. Juk realybė rodo ką kitą: dauguma studentų dirba, tad juos gali atleisti; iš universitetų jų mesti niekas nesiruošia, nes studentai atneša pinigų krepšelius; savo žodžiais jie neturi jokios įtakos nei politikos, nei kultūros laukui (ką kalbėti apie platesnes lankas). Studentai šiandien tikrai nėra tie energingi idealistai, angažuotai ginantys savo interesus. Jų „lyderiai“ kaip KTU SA greičiau dalyvauja centrinės valdžios inicijuotuose mitinguose ir bendrai yra labiau universiteto administracijos nei studentijos dalis.
Jeigu tokių studentų, kuriuos aprašo Bytautas, nėra arba yra labai mažai, tai kokie studentai vis dėlto jungiasi į studentų judėjimus ir kaip jie supranta šios sąvokos turinį? KTU SA prezidentas ją sutapatina su universiteto UNITED programa, kuri viso labo tėra įmantri viešųjų ryšių etiketė visoms KTU studentų siūlomoms užklasinėms veikloms. Negana to, atrodo, kad šios programos pavadinimas yra Bytauto siūlomų studentų savivaldos pokyčių pagrindas. Ar ne iš jo kyla vėliau tekste pasirodantis siūlymas būti „vieningiems“? Ar studentų atstovybėse esama tokio idėjų stygiaus? Nukopijuotą lozungą įvedant į studentų diskusijų lauką, į jį įleidžiama universiteto administracijos viešųjų ryšių kampanija, skirta pristatyti universiteto teikiamas paslaugas ir pritraukti kuo daugiau naujų krepšelių.
Atsitiktinis ir netikslus visų KTU veikiančių studentiškų organizacijų įvardijimas vienu judėjimu Bytautui tekste iškelia problemą, kurios realybėje irgi nėra. Toliau eina padriki svarstymai. Kritikuojama, kad studentų interesams atstovauja skirtingi studentų susibūrimai, kurie iš tikrųjų nesudaro judėjimo, nes neturi bendro tikslo. Paradoksą konstatavęs autorius siūlo spręsti „nejudančio judėjimo“ problemą – visos organizacijos, tarsi atsigręžiant į KPI komjaunimo epochą, turėtų eiti viena kryptimi.
Toliau dėstomos mintys apie, pasak autoriaus, svarbiausią studentų organizaciją – studentų atstovybę. Ji po savo stogu globojanti labai skirtingus skyrius ir „hipotetiškai tariant“ yra „nežmoniška jėga“. Iš vienos pusės gaila, kad atėjus laikui dalyvauti mitinguose šio įvairumo ir jėgos nesimato tarp pilkos vienodų SA džemperių masės. Kita vertus, pagal teksto pradžioje paties prezidento išdėstytą organizacijų logiką, įvairumas juk yra silpno judėjimo požymis.
Antru punktu nieko nepasakoma apie kitas KTU studentų organizacijas, tik kalbama apie jų bendradarbiavimą. Esą individualizmo persmelktos studentų organizacijos vienos su kitomis niekada nepasidalintų ištekliais savo tikslams siekti. Bytautas nutyli faktą, kad kiekvienas studentų atstovų posėdis aplodismentų vienove primena XXV kompartijos suvažiavimą ir kad organizacija turi turėti apčiuopiamą tikslą, kuriam galėtų panaudoti savo išteklius. Trumpai tariant: akmenis į savo daržą mėtantis prezidentas vis dėlto nepataiko į svarbiausią – idėjų – lysvę.
Atrodo, kad trečioje dalyje galima užčiuopti kalbėjimo apie tikslus užuomazgas. Tiesa, iš jos plaukia tik tai, kad studentų judėjimui svarbus tikslas gali būti „KTU išgarsėti studentų saviraiškos dominijoje“. Autorius net nepagauna savęs, kaip vėl tampa administracijos viešųjų ryšių ruporu ir iš esmės nepasako nieko naujo apie studentiją.
Teksto tikslas, pristatomas tik įpusėjus dėstymui, yra ne „lengvai pastumti ir kritikuoti tam tikras institucijas“, bet „pasiūlyti alternatyvą dabartinei sistemai“. Galima pridurti: o gaila! Prezidentas mieliau kalba apie lietuje nešiojamus studentų organizacijų stalus, o ne apie tai, kad ant tų stalų nerastume jokio autentiško ir studentijai aktualaus turinio. Nuo lietaus bėgantys studentų atstovai kaip cukriniai: saldžiai atrodantys, tačiau mitybos (turinio) prasme – menkai vertingi.
Kalbėdamas apie pavyzdžius iš užsienio, kaip būtų galima išgelbėti studentų savivaldą, prezidentas pasako A, bet nutyli B. Jis tiksliai nepaaiškina, kaip universiteto nusamdyti etatiniai darbuotojai turėtų išjudinti studentus; tarsi finansai būtų lygūs idėjoms. Toliau prieštarauja sau teigdamas, kad studentija neturėtų būti tvarkoma universiteto iš viršaus. Taigi, kokia vis dėlto yra KTU SA prezidento idealiai sutvarkytos studentų savivaldos vizija? Ar trūksta tik vadybos įgūdžių ir finansų? Prezidento pasiūlymas atnaujinti studentų savivaldą – finansinės išmaldos prašymas iš universiteto administracijos, pagrįstas abejone studentų gebėjimais patiems tvarkyti savo reikalus.
Straipsnio pabaigoje prezidentas apibendrina savo mintis. Siūlydamas pradėti svarstymus apie galimą veiklos tikslą, vėl paslysta ant „vieningumo“ – siūlymo studentų organizacijoms susiniveliuoti pagal atstovybės aprangą ir administracijos viešųjų ryšių kampanijas. Tikras tikslas ar pozicija visada reiškia prioritetus, o prioritetų sutarimas bet kokioje bendruomenėje reiškia interesų derinimą. Kai kiekviena studentų organizacija turės savo vaizdinį, kaip turi atrodyti studento gyvenimas ir universitetas, galbūt atsigaus studentų parlamentu vadinama institucija ir atsiras tikrų studentų judėjimų užuomazgos.
Taigi, KTU SA prezidentas nors ir ne itin sėkmingai, bet vis dėlto bando užčiuopti studentų organizacijų problemas ir jų sprendimo būdus. Bytauto tekstas kelia abejonių dėl atstovybės gebėjimų vesti studentų judėjimų atsinaujinimą, tačiau, nepaisant to, yra pirmas žingsnis bandant formuoti atstovybių pažiūras ir veiklos programas. Tokius žingsnius žengti turėtų ir kitos studentų organizacijos, nes tik nuo jų priklauso studentų politikos ir kultūros pakilimas arba nuopuolis. Būsimi KTU SA veiksmai parodys, ar šis tekstas yra daugiau nei madingas viešųjų ryšių žaismas.