Valstybės pinigai, kurie paprastiems studentams neprieinami?

Menka politinė konkurencija studentų savivaldose mažina jų rengiamų projektų įvairovę ir tikslingumą.

2022 metų Pavasario festivalis, Pavasario festivalio Facebook paskyros nuotrauka.

No­rė­tum su­reng­ti pir­ma­kur­sių sto­vyk­lą, bet ne­ži­nai, iš kur gau­ti pi­ni­gų? O gal no­rė­tum pa­si­klau­sy­ti „jau­ti“ ar „Bal­to­jo Ki­ro“ kon­cer­to sa­vo uni­ver­si­te­te? De­ja, bi­lie­tai var­giai pa­dengs pa­tir­tas iš­lai­das, o su­ras­ti rė­mė­jų yra sun­ku ir ne vi­sa­da pa­si­se­ka. Per anks­ti ne­nu­si­min­ki, nė­ra nie­ko, ko ne­iš­spręs­tų projektai. 

Lėšos studentų atstovybių projektams

Dau­ge­lis yra gir­dė­ję, kad mis­ti­niais eu­ro­pi­niais pro­jek­tais ga­li­ma fi­nan­suo­ti be­veik vis­ką, bet kaip tai pa­da­ry­ti iš tik­ro – ži­no tik ke­le­tas. Vie­nas iš bū­dų, kaip Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų at­sto­vy­bės ga­li fi­nan­suo­ti di­džiuo­sius sa­vo ren­gi­nius, yra Vals­ty­bi­nio stu­di­jų fon­do (VSF) kas­met or­ga­ni­zuo­ja­mas kon­kur­sas. Už stu­di­jų fi­nan­sa­vi­mą at­sa­kin­ga ins­ti­tu­ci­ja pa­pil­do­mai tei­kia pro­jek­ti­nį fi­nan­sa­vi­mą pi­lie­ti­nėms, moks­li­nėms, vers­lu­mo, kū­ry­bi­nėms ir spor­ti­nėms stu­den­tų veik­loms. Štai 2022 me­tais to­kiems pro­jek­tams bus iš­da­lin­ta net 228 tūks­tan­čiai eu­rų, o vie­nam pro­jek­tui ski­ria­ma su­ma svy­ruo­ja tarp 5 ir 20 tūks­tan­čių eurų. 

„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:

Pa­ra­ma stu­den­tiš­koms ini­cia­ty­voms džiu­gi­na, bet yra vie­nas di­de­lis bet – į šiuos sul­tin­gus pi­ni­gus pre­ten­duo­ti ga­li ne vi­si: tik stu­den­tų at­sto­vy­bės, aukš­to­sios mo­kyk­los ir, aiš­ku, Lie­tu­vos stu­den­tų są­jun­ga (LSS). Nors šis pro­jek­tų fi­nan­sa­vi­mo kon­kur­sas tu­ri pri­o­ri­te­ti­nes te­mas, pa­vyz­džiui, šie­met tai aukš­to­jo moks­lo so­cia­li­nė di­men­si­ja, pra­ei­tais me­tais – te­mos, su­si­ju­sios su pa­n­de­mi­ja, iš es­mės, tin­ka vis­kas, kas kaž­kaip įtrau­kia stu­den­tus. Ki­taip ta­riant, sun­ku su­gal­vo­ti stu­den­tus įtrau­kian­tį pro­jek­tą, ku­ris ne­bū­tų su­si­jęs su pi­lie­ti­ne, spor­to ar kū­ry­bos sri­ti­mi. To­kiu bū­du at­sto­vy­bės ga­li fi­nan­suo­ti to­kius tra­di­ci­nius sa­vo ren­gi­nius kaip pir­ma­kur­sių stovyklos. 

Ko ge­ro, es­mi­nė to­kio pro­jek­tų fi­nan­sa­vi­mo mo­de­lio prob­le­ma – dau­gu­mo­je Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų at­sto­vy­bių yra per ma­žai po­li­ti­nės kon­ku­ren­ci­jos, stu­den­tai men­kai do­mi­si jų veik­la, o pa­čios at­sto­vy­bės ima per daug rū­pin­tis sa­vo iš­gy­ve­ni­mo klau­si­mais. Taip pa­si­pi­la vi­sa ei­lė abe­jo­ti­nos ver­tės mo­ky­mų at­sto­vy­bių na­riams, o stu­den­tų par­la­men­tai, jei­gu to­kie eg­zis­tuo­ja, daž­nu at­ve­ju nė­ra pa­jė­gūs pa­tik­rin­ti, ku­rie pro­jek­tai stu­den­tams ver­tin­giau­si, ar pra­smin­gai iš­lei­džia­mi vals­ty­bės pinigai.

Kokie projektai vykdomi?

2021 me­tais Vals­ty­bi­nis stu­di­jų fon­das per šį kon­kur­są fi­nan­sa­vo 20 pro­jek­tų, iš jų 12 bu­vo ini­ci­juo­ti aukš­tų­jų mo­kyk­lų, o 8 stu­den­tų at­sto­vy­bių. Pro­jek­tams skir­tos lė­šos pa­si­skirs­tė pa­na­šio­mis proporcijomis.

Pa­žiū­rė­jus į pro­jek­tus ati­džiau, ma­to­mos ke­lios pag­rin­di­nės ka­te­go­ri­jos. Dau­giau­sia pro­jek­tų bu­vo skir­ta pro­fe­si­niams ir pra­mo­gi­niams ren­gi­niams, taip pat su­reng­ta po­ra ty­ri­mų ir mo­ky­mų at­sto­vy­bių nariams.

Dau­gu­ma ins­ti­tu­ci­jų – tiek stu­den­tų at­sto­vy­bės, tiek aukš­to­sios mo­kyk­los – vyk­dė po vie­ną pro­jek­tą. Iš­im­ti­mis ta­po Klai­pė­dos ko­le­gi­ja su dviem pro­jek­tais ir KTU SA su tri­mis pro­jek­tais, drau­ge ver­tais virš 19 tūks­tan­čių eu­rų. Stu­den­tų at­sto­vy­bės dvi­ra­čio ne­iš­ra­di­nė­jo ir su pro­jek­ti­niais pi­ni­gais ren­gė įpras­tus ren­gi­nius. Tarp jų ke­le­tas ren­gi­nių, ku­riuo­se stu­den­tai ga­lė­jo pa­nau­do­ti sa­vo tech­ni­nes kom­pe­ten­ci­jas, įmo­nių mu­gė, o ki­ti – dau­giau pra­mo­gi­nio pobūdžio.

LSS sa­vo pro­jek­ti­nėms veik­loms iš vi­so ga­vo 14 tūks­tan­čių eu­rų. Da­lis lė­šų bu­vo skir­tos LSS asamb­lė­jai, taip pat šiais pro­jek­ti­niais pi­ni­gais LSS fi­nan­sa­vo dau­ge­lį iš­va­žiuo­ja­mų­jų mo­ky­mų, pa­vyz­džiui, at­sto­vy­bių pre­zi­den­tų pa­si­plau­kio­ji­mą bai­da­rė­mis. Tuo tar­pu nau­ji at­sto­vy­bių na­riai bu­vo mo­ko­mi pa­slap­tin­go­jo at­sto­va­vi­mo me­no, apie įvaiz­džio svar­bą ir to, ko­kią nau­dą jiems ga­li at­neš­ti sa­va­no­ria­vi­mas stu­den­tų at­sto­vy­bė­je. At­sto­vy­bių ve­te­ra­nai, sri­čių ko­or­di­na­to­riai, mo­kė­si la­biau tech­ni­nių įgū­džių: pro­jek­tų ra­šy­mo, ko­mer­ci­nių pa­siū­ly­mų ren­gi­mo, o aka­de­mi­nės sri­ties ko­or­di­na­to­riai skai­tė Lie­tu­vos Res­pub­li­kos įstatymus.

Sa­vo ruož­tu VU SA de­vy­nio­li­kai stu­den­tų su­or­ga­ni­za­vo tri­jų die­nų aka­de­mi­nės eti­kos mo­ky­mus Kiš­kių so­dy­bo­je. Po to pri­sta­tė aka­de­mi­nę eti­ką pir­ma­kur­siams, su­kū­rė kur­są Mo­od­le ap­lin­ko­je ir vyk­dė at­si­skai­ty­mų ste­bė­ji­mą. Vi­sa tai at­si­ėjo są­ly­gi­nai pi­giai – 2.5 tūks­tan­čio eurų.

Dė­me­sio ver­ti ga­li pa­si­ro­dy­ti My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­to bei Klai­pė­dos ko­le­gi­jos or­ga­ni­zuo­ti ty­ri­mai. Vie­na­me tir­ta pa­n­de­mi­jos įta­ka stu­den­tams, ki­ta­me – aka­de­mi­nis są­ži­nin­gu­mas, bet abu re­mia­si pa­na­šiu or­ga­ni­za­vi­mo mo­de­liu. Iš pra­džių, 30 ar dau­giau stu­den­tų da­ly­vau­ja mo­ky­muo­se, kur yra ap­mo­ko­mi da­ry­ti ap­klau­sas, ta­da jas at­lie­ka vie­nu at­ve­ju su 300, ki­tu su 120 stu­den­tų. Nors no­ras iš­mo­ky­ti stu­den­tus ko­rek­tiš­kai vyk­dy­ti ty­ri­mus yra pa­gir­ti­nas, ta­čiau to­kio ne­di­de­lio mas­to ty­ri­mas su tiek daug ty­rė­jų at­ro­do absurdiškai. 

Šiuo VSF kon­kur­su fi­nan­suo­ja­ma ir dau­giau pro­jek­tų: ko­le­gi­jų stu­den­tų spor­to var­žy­bos, VDU SA ren­gi­nių ci­klas su „jau­ti“ ir „Bal­to­jo Ki­ro“ kon­cer­tais, LSU SA pir­ma­kur­sių sto­vyk­la, LMTA or­ga­ni­zuo­tas stu­den­tų ke­lio­nė prie jū­ros kur­ti fil­mų, įvai­rūs bai­gia­mų­jų dar­bų kon­kur­sai, hakatonai.

Ar tikrai finansuojamos geriausios studentų iniciatyvos?

Į vi­sus pro­jek­tus vie­nu ar ki­tu bū­du yra įtrau­kia­mi stu­den­tai. Ta­čiau fak­tas, kad aukš­to­sios mo­kyk­los var­žo­si ta­me pa­čia­me kon­kur­se kaip ir stu­den­tų at­sto­vy­bės, at­ro­do ma­žų ma­žiau­siai keis­tas. To­kiu bū­du stu­den­tų ini­cia­ty­voms pri­ly­gi­na­mi aukš­tų­jų mo­kyk­lų dės­ty­to­jų ir ad­mi­nist­ra­ci­jos pro­jek­tai, ku­riuo­se stu­den­tas yra tik pa­sy­vus da­ly­vis. Pui­kus to­kio pro­jek­to pa­vyz­dys yra Vil­niaus ko­le­gi­jos fes­ti­va­lis „Vil­nius Fas­hion & Texti­le Ave­nue“. Tarp įvai­rių jo veik­lų ne­pas­ku­ti­nę vie­tą už­ima mar­ke­tin­gas – sie­kia­ma pri­sta­ty­ti stu­di­jų prog­ra­mas ir pri­trauk­ti bū­si­mus studentus.

„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:

Abe­jo­nių kon­kur­su ke­lia ir są­ly­ga, kad ja­me ga­li da­ly­vau­ti tik stu­den­tų at­sto­vy­bės ar jų są­jun­gos, tai­gi pro­jek­tų ne­ga­li siū­ly­ti ki­tos jau­ni­mo ar stu­den­tų or­ga­ni­za­ci­jos. Dėl šios prie­žas­ties dau­gu­ma pro­jek­tų, ku­rie tu­rė­tų ska­tin­ti stu­den­tų kū­ry­bi­nes, moks­lo ar spor­to veik­las, se­ka jau se­niai nu­si­sto­vė­ju­siais stu­den­tų at­sto­vy­bių ša­blo­nais: tai pra­mo­gi­niai ren­gi­niai ir iš­va­žiuo­ja­mie­ji mo­ky­mai. Gal­būt dau­giau stu­den­tų moks­li­nių veik­lų pa­siek­tų die­nos švie­są, jei šia­me kon­kur­se ga­lė­tų da­ly­vau­ti ir stu­den­tų moks­li­nės draugijos? 

Trum­pai su­grįž­ki­me prie iš­sva­jo­t­ų­jų eu­ro­pi­nių pi­ni­gų. Mū­sų vi­suo­me­nė­je vis dar daž­na trokš­ti juos įsi­sa­vin­ti bet ko­kia kai­na ir men­kai do­mė­tis jų pa­nau­do­ji­mo tiks­lin­gu­mu. Jei duo­da, tai imk. Tar­si pa­tys ne­bū­tu­me eu­ro­pie­čiai ir ne­mo­kė­tu­me mo­kes­čių į bend­rą iž­dą. Daž­nai pa­na­šiai nu­tin­ka ir su to­kiais stu­den­tiš­kų ini­cia­ty­vų fi­nan­sa­vi­mais. Ta­čiau rea­ly­bė to­kia, kad ga­li­mų stu­den­tų pro­jek­tų ir pa­čių stu­den­tų at­sto­vy­bių ini­cia­ty­vų skai­čius yra ri­bo­tas. O spren­di­mas, ko­kius pro­jek­tus or­ga­ni­zuo­ti, įpras­tai kren­ta ant at­sto­vy­bių pre­zi­den­tų ko­man­dų pe­čių be di­des­nės at­skai­to­my­bės par­la­men­tams ar tuo la­biau ei­li­niams stu­den­tams. Tai ne­reiš­kia, kad vi­si pro­jek­tai ne­tu­ri ver­tės ar yra ne­tin­ka­mi, ta­čiau jų įvai­ro­vė ne­abe­jo­ti­nai ga­lė­tų bū­ti didesnė. 

Dominykas Venclovas

Dominykas Venclovas yra Duomenų mokslo bakalaurantas Vilniaus universitete. Antrą kadenciją iš eilės jis eina studentų atstovo pareigas studijų programos komitete.

Taip pat skaityk

Kairiųjų patriotiškumas

Prieš Seimo rinkimus Lietuvos politinė kairė rizikuoja užleisti patriotiškumo ir valstybės temas kraštutinei dešinei.

Neskubėk ir būsi jaunas

Lietuvos politinis gyvenimas apimtas stagnacijos: metais neišsprendžiami klausimai, pasikartojantys veidai. Čia netikėtą vaidmenį atlieka ir šalies

Dviguba nesėkmė

Nepaisant vyraujančio pritarimo, antrą kartą nepavyko referendumas dėl dvigubos pilietybės. Kokių ne visada konstituciškų išeičių dabar