Užvėriau paskutinio lituanistikos studijų egzamino langą. Ūmai pajutau atokvėpį, bet po kelių minučių buvau pasirengusi grįžti į knygų pasaulį. Įsigeidžiau užpildyti spragas, kurios įsiveisė dėl laiko trūkumo. Ir vėlei atsigręžiau į šiuolaikinę lietuvių literatūrą.
Vaivos Rykštaitės „Lizos butas“ ir Jurgos Tumasonytės „Remontas“ ant mano rašomojo stalo krašto. Šių (o ir daugelio kitų) knygų recenzijos ar apžvalgos pradedamos tais pačiais teiginiais: plūstelėjo susidomėjimas devyniasdešimtųjų kultūra, užpildytos epochos atminties spragos. Tekstuose sukasi Kulvinskaitės, Kmitos, Jord, Šapokos pavardės, MO paroda. Na, o kartais žodžiu užsimenama, kad visa tai ima pabosti. Pastarajai minčiai negaliu nepritarti – per kelias savaites perskaičiau tiek literatūros apie šį laiką, kad persisotinau. Visi jie rašo iš bręstančio jaunuolio, augančio vaiko perspektyvos, o jų patirtys per daug panašios: plintanti vakarų kultūra, laukinis kapitalizmas, gariūnmetis, mafija ir nusikaltimai… Laiko ženklai tampa kartotėmis, klišėmis, kurios, bent man, apsunkina skaitymą. Ir šiuos dalykus miniu tik siekdama priminti, kad literatūros lauke tai ne naujiena. Dabar, jums leidus, nuo jų nutolsiu. Radau kitų šių romano sąlyčio taškų, kurie man atrodo daug svarbesni. Šie romanai leidžia svarstyti fikcijos vaidmenį formuojant žmogaus santykį su konkrečia vieta, kad ir kokia svetima ji beatrodytų. Esu tikra, kad būtent literatūra galėtų padėti prisijaukinti net pilkus, šiuolaikinį žmogų atstumiančius sovietinius daugiabučius ir suteikti aplinkai ryškumo.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Nesunku pastebėti, kad tiek Rykštaitės, tiek Tumasonytės romanų herojės – panašiu laiku gimusios merginos. Romanuose atskleidžiamos jų vaikystės, brandos patirtys ir prisitaikymas prie sparčiai kintančio pasaulio. Tačiau ne mažiau svarbu, kad jos abi yra kaunietės, gyvenančios bute. Būtent erdvės akcentas šiuos romanus vienija ir skiria.
Šilainių mitai ir gyvenimas daugiaaukštyje
Tumasonytė savo personažus įkurdina naujos statybos sovietiniame daugiabutyje Rasytės gatvėje. Pro dvylikaaukščio 120K serijos daugiabučio langus personažai gali matyti greitkelį, aplinkinį rajoną, senamiesčio siluetus (p. 17). Autorė šios gatvės pavadinimą sieja su Rasyte, „kuriai tėvelis nupjovė žoliapjove kojas“. Tai visai įdomus bandymas savaip įprasminti istoriją ir kurti vietos mitus. Aplink namą sodinami gėlynai, griežtas namo komendantas, vienodos butų durys, apipaišyti liftai, kaimynų bičiulystė, apkalbos ir nesantaika suteikia daugiabučio gyvenimui gyvasties. Esminė semantinė figūra romane – dviejų kambarių butas, kurių remontas žymi jų pačių bandymus ir poreikį pradėti gyvenimą iš naujo, užglaistyti nesantaiką, netobulumus ir ieškoti išeičių.
Visgi, daugiau Kauno vietų šiame romane nerasime. Pati autorė teigia, kad jų nėra, nes tai nebuvo taip svarbu. Tačiau su tuo galima ir nesutikti. Šių akcentų nepakanka, kad atsidurtume Šilainiuose; tokį aprašymą gali turėti ir kitas rajonas, kad ir tie patys Vilniaus Lazdynai. Nors sovietinė kiemo aplinka dažniausiai būna ganėtinai panaši, o Rasytės gatvės gyventojų svečiai ne kartą yra sumaišę namus būtent dėl kiemų panašumo, visgi manau, kad ryškesnis rajono vaizdinys būtų pravertęs. Pavyzdžiui, dirbtinai supiltos kalvelės, „terasa“ prie daugiabučio laiptinės, žavios Šilainių daugiabučių karūnos būtų suteikusios vietai savasties. Juolab kad pati autorė teigia, kad su Šilainiais ją sieja glaudus emocinis ryšys.
Nušiurę Senamiesčio mūrai
Anapus upės, Rykštaitės romane, Gintarė, jos mama Saulita ir patėvis keičia švarų, naują vieno kambario butą Šiaurės prospekte į Senamiestyje esantį Lizos butą, kuriame ant sienos vis dar kabo kilimas, iš čiaupo varva rudas vanduo, o seni mediniai langai trūnija. Pirmas apsilankymas Senamiestyje mažajai Gintarei teigiamo įspūdžio nepalieka: „įsukus į duobėtą senamiesčio gatvelę, net mano vaikiškos akys matė, kad Šiaurės prospekto namai gražesni“ (p. 8). Veikėjus pasitinka „aptrupėjusių raudonų plytų pastatai su medinėmis langinėmis ir šalimais stoviniuojantys nemalonūs tipai“ (p. 9). Senamiestis neatrodo kaip saugi vieta gyventi: kieme „čigonės lukštena saulėgrąžas“ (p. 8), iš balkonų dingsta skalbiniai, vėliau įsisiūbuoja mafijozai. Išryškėja esminis skirtumas tarp vėlyvojo sovietmečio senamiesčio, kurio draugėn sumūryti pastatai seni, suvargę, išklerusiais langais, ir naujosios statybos – nudailintų, vienas šalia kito tvarkingai išdėliotų pilkų daugiabučių. Mergaitei senamiestis pasirodo kaip netvarkingas: „Iškart matėsi, kad senamiestyje gyvenantys žmonės nepripažįsta tvarkos“ (p. 8). Romane gausu Kauno senamiesčio vietų. Veikėjai leidžia laiką kiemuose prie bromų, epizodiškai pasirodo rotušė ir raudona katedra, minima seminarija, „Aladinas“, „Žibutė“ prie Vilniaus gatvės kampo. Paauglystėje atsiveria ir kitų rajonų patirtys, kelionės troleibusu. Stipriai išreikšti vietos ženklai džiugina ir, rodos, leidžia nuklysti į dar nematytus kampelius.
Daug dėmesio skiriama ir Lizos buto aprašymui. Daiktų gausa, nuogos moters plakatas vonioje, seni tapetai ir gipsinės gėlės, atsitiktiniai Lizos daiktai savo kakofonija erzina Gintarės mamą Saulitą. Vos atsikrausčius, remontui nėra pinigų, bet Gintarei augant, jis keisis ne kartą. Keisis santvarkos, Gintarės patėviai, aplinkinių butų gyventojai, požiūris į kitus žmones. Pavyzdžiui, į romus. Romano pradžioje Gintarės mama sako: „geriau šimtas Bučių nei čigonai!“ (p. 8), į juos žvelgta įtariai. Tik vaikai žaidžia tarpusavyje neturėdami per daug priešiškų nuostatų. Po kurio laiko bendroji nuomonė apie juos pasikeičia, o Saulita ima bendrauti su Esmeralda. Nesinori per daug nugrimzti į siužetą, bet Gintarė dėl to itin džiaugiasi – juk ji nuo mažų dienų įsimylėjusi Esmeraldos sūnų Mantą, kuris pusiau romas, pusiau lietuvis. Daugiabutyje vyksta pažintys, bendravimas, mezgasi apkalbos ir intrigos. Visai kaip Tumasonytės romane.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Renovuoti ne tik daugiabučius, bet ir atmintį
Aptarti romanai yra kitų 90-tuosius aptariančių romanų tąsa – juose taip pat gausu pereinamojo laikotarpio, vakarietizacijos ženklų. Tai ypač justi Rykštaitės romane. Tačiau iš gausos kitų romanų, aptartieji išsiskiria išskirtiniu dėmesiu gyvenimo daugiabutyje subtilybėms, buto erdvei ir žmonių tarpusavio santykiams. Panašu, kad vietos ženklams ir erdvės kūrimui Rykštaitė skiria daug daugiau dėmesio nei Tumasonytė, kuriai svarbesnės veikėjų patirtys, sunkūs tarpusavio santykiai ir laiko realijų įprasminimas – ganėtinai universalūs dalykai. Tai toli gražu nėra trūkumas – apgalvoti personažų paveikslai yra svarbus romano dėmuo. Džiugina, kad Rykštaitė imasi konkretybės ir nevengia įvietinti savo veikėjų ir pateikia būtent Kauno senamiesčio vaizdinį, apie kurį literatūroje rašyta ne tiek jau ir daug. Įprasminta erdvės patirtis, glaudus personažo santykis su jo aplinka atveria kitokį ryšį su aprašoma vieta. Galimybė pažinti miesto raidą per literatūrą yra itin svari kolektyvinės atminties kūrimo procesuose. Vietoms išlikti būtinas stebintysis, jo žvilgsnis, istorijos, kurios apipina konkrečią teritoriją. Skaitantysis įgyja prieigą prie istorinio palikimo, įsivelia į praeitį, kuri per konkretų siužetą galiausiai tampa sava. Galop, didieji epochos virsmai, pokyčiai, veikiantys žmogaus požiūrį, santykius ir apskritai, gyvenimą, negali būti atskirti nuo konkrečios aplinkos, kurioje tarpsta asmuo. Žmogus nepaliaujamai esti erdvėje, todėl kolektyvinėms patirtims išsaugoti reikalinga reali talpykla – erdviška struktūra, vis primenanti apie buvusį laiką ir jo pasekmes.