ŠAUKSMAS: Andriau, nors pats ateinančius ketverius metus praleisi Prienų rajono taryboje, tendencijos jau ilgai rodo, kad jaunimas iš regionų traukiasi į miestus. Ar Lietuvos regionai dar turi ką pasiūlyti jaunimui?
GRUMADAS: Regionai yra – ir turėtų būti – patrauklūs jaunimui. Viešosioms įstaigoms čia reikalingi jauni kompetentingi darbuotojai. Regionai jau dabar vykdo įvairias programas, kad tą jaunimą pritrauktų.
Vilniuje dalis jaunimo gali paskęsti, mat čia susirenka daug profesionalių, išsilavinusių jaunų žmonių, kurie gerai žino, ko nori. Trumpai tariant – čia esi vienas iš daugelio.
Visgi sostinėje įgijus patirties ir grįžus į regioną ten galima tapti geriausiu iš geriausių. Jauniems asmenims ir jaunoms šeimoms regionai yra nepralenkiami savo prieinamumu, artumu ir saugumu.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
ŠAUKSMAS: Esi minėjęs, kad rinkimų kampanijos metu daug bendravai su vietos rinkėjais. Tai kokios didžiausios Prienų rajono problemos?
GRUMADAS: Didžiausią problemą nuspėjau dar prieš rinkimus – tai kelių būklė. Iš vienos pusės, dauguma kelių priklauso ne savivaldybei, o Lietuvos automobilių kelių direkcijai. Tai reiškia, kad savivaldybės galimybės tvarkyti šiuos kelius yra labai apribotos. Kelio žymėjimo atnaujinimas, pėsčiųjų perėjų arba viešojo transporto stotelių įrengimas – savivaldybė negali imtis net tokių paprastų darbų. Tad pastarieji užtrunka labai ilgai.
Antra problema – per menkas finansavimas. Iki šiol skiriamos lėšos neaugdavo, o dabar išaugus kainoms faktiškai netgi mažėja. Žvyrkeliai ir seniai asfaltuoti keliai kelia gyventojams daug emocijų – kai grįžtu į Prienus žmonės visada kreipiasi būtent tent dėl šitų klausimų. Panašu, kad be gerų kelių sunku užtikrinti gyvenimo kokybę regione.
ŠAUKSMAS: „Lietuvos rytui“ sakei, kad prisidėjai prie LSDP Prienų rajono programos savivaldos rinkimuose. Kuriuos punktus tau pasisekė į ją įtraukti?
GRUMADAS: Prie įvairių klausimų dirbome visi kartu. Kalbant apie jaunimą, tai mano svarbiausios temos buvo jaunimo organizacijų skatinimas. Siekiame sudaryti galimybes jų veiklai Prienuose.
Jau po rinkimų matome šiokius tokius rezultatus. Šiais metais daugiau organizacijų pateikė paraiškas projektų paramai. Mano iniciatyva taip pat pavyko užtikrinti, kad jaunimo organizacijoms būtų organizuojamas antras paraiškų teikimo terminas, per kurį būtų išdalinami per pirmąjį etapą nepanaudoti savivaldybės pinigai. Dabar paraiškas galės pateikti į pirmąjį etapą nesuspėjusios organizacijos. Bendrai – džiugu, kad lėšos, kurios skirtos jaunimui, ir bus panaudotos jaunimo.
ŠAUKSMAS: Savo interviu LRT minėjai, kad partijoje jau esi matęs ir intrigų. Ar pačiam kelią į vietą rinkimų sąraše teko skintis alkūnėmis?
GRUMADAS: Tame interviu turėjau omeny, kad intrigų teko matyti ne partijoje, o politikoje apskritai. Pasitaiko ir nešvarių dalykų ir tarp oponentų, ir tarp koalicijos partnerių. Atrodo, lyg ir dirbame kartu, bet pasitaiko, kai posėdžių salėje kalbama vienaip, o koridoriuose – kitaip.
Aš į partiją atėjau gerokai prieš rinkimus, stodamas tikrai negalvojau, kad po pusantrų metų atstovausiu LSDP savivaldybės taryboje. Prieš tai palaikiau kontaktus su bendruomene, Prienų viešosiomis įstaigomis ir su įvairiais kolektyvais. Kartu dirbome daug ir mums sekėsi. Viskas baigėsi tuo, kad partijos Prienų rajono skyriuje vykstant slaptam balsavimui dėl savivaldos rinkimų sąrašo reitingo sudarymo mano bičiuliai išrinko mane į šeštą vietą.
ŠAUKSMAS: Jauniausias išrinktas tarybų narys – socialdemokratas. Kai rinkėjai galvoja apie jauną ir veržlią politiką, į galvą pirmiausiai ateina kitos partijos. Ar rinkdamasis savo narystę svarstei, pavyzdžiui, Laisvės partiją?
GRUMADAS: Man jau pasirinkus LSDP, Laisvės partija buvo tik bepradedanti steigtis. Pamenu antraštes, kad Šimašius ir Armonaitė svarsto apie naujos partijos steigimą. Visgi tikrai ne – narystės ten nesvarsčiau.
Aš nemanau, kad politiką galima suskaldyti į paskirus klausimus – ji visada yra klausimų visuma. Ir politinė organizacija, ir politikai turi spręsti, išmanyti ir aprėpti visus juos. Čia svarbu ir socialinė nelygybė, ir socialinis teisingumas, ir jaunimo problemos, ir ekonominiai užsienio bei vidaus politikos klausimai. Socialdemokratai sugeba visa tai.
ŠAUKSMAS: Vilniuje taip pat darbuojiesi LSDP būstinėje. Kuo sostinės socialdemokratai skiriasi nuo Prienų rajono?
GRUMADAS: Kiekvienas rajonas turi savo specifines problemas. Na, pavyzdžiui, Vilniuje pastaruoju metu daug dėmesio susilaukė paspirtukų problema. Žinoma, tokios problemos Prienuose neturime. Didesnius skirtumus galima pamatyti ten, kur rajone merą iškėlę socialdemokratai, o kur – ne. Visgi nepaisant skirtumų, visur socialdemokratai dirba daug ir laikosi tos pačios programos.
ŠAUKSMAS: Tarp savo autoritetų socialdemokratų esi minėjęs Brazauską, Blinkevičiūtę ir… Palucką. Paskutinysis iš trijų gerokai išsiskyrė bandymu priartinti LSDP prie tradicinės Vakarų socialdemokratijos. Ar manai, kad socialdemokratams tai buvo teisingas kelias?
GRUMADAS: Partijos atsinaujinimą vertinu teigiamai. Asmeniškai galiu pasakyti, kad jeigu jis nebūtų įvykęs, manęs partijoje nebūtų. Gintautas Paluckas nudirbo didelį darbą. Tuo tarpu Vilija Blinkevičiūtė ir mes, dabartiniai partiečiai, tęsiame jį toliau. Kaip gegužės pabaigoje sakiau per partijos suvažiavimą – ir ilgametis narys, ir ką tik į partiją atėjęs jaunas žmogus gali viešai pasidžiaugti ir su pasididžiavimu pareikšti, kad „Aš esu socialdemokratas.“ Be to, aš džiaugiuosi, kad partiją paliko tie žmonės, kurie nelaikė savęs socialdemokratais.
„Partijos atsinaujinimą vertinu teigiamai. Asmeniškai galiu pasakyti, kad jeigu jis nebūtų įvykęs, manęs partijoje nebūtų.“
ŠAUKSMAS: Po Seimo rinkimų fiasko Paluckas atsistatydino ir atsinaujinimas baigėsi. Jo toliau siekia su likusia partija palyginus radikalesnė jaunimo grupė „Momentum“. Ką manai apie ją?
GRUMADAS: „Momentum“ grupę aš gerai pažįstu ir mielai prie jos prisijungčiau. Tik bėda, kad pagal partijos taisykles negaliu prisijungti prie ne mano skyriuje veikiančios grupės.
Beje, nereikėtų išskirti šios vienos grupės. Progresyvaus jaunimo yra ne tik „Momentum“ grupėje, bet ir visoje partijoje ir jos skyriuose.
ŠAUKSMAS: Lietuvos jaunimo aktyvumas politikoje – ypač žemas ir nerodo jokių teigiamų pokyčių. LRT minėjai, kad šiuo metu jaunimui nepakanka pilietinio švietimo. Prieš didžiąją politiką pats buvai moksleivių prezidentas, priklausei politinei jaunimo organizacijai. Iš asmeninės patirties – kur yra silpniausios mūsų pilietinio švietimo vietos?
GRUMADAS: Viena vieta yra tai, kad pilietinio švietimo yra mokoma iš vadovėlių, neretai ir iš pasenusių. Žinome, kad programos atnaujinamos nuolat, o vadovėliai kainuoja daug. Pilietinis švietimas čia taip pat ne prioritetinis. Daugiau dėmesio susilaukia matematika, lietuvių ir anglų kalbos. Taigi, iš vienos pusės senstelėjusi yra informacija ir jos pateikimas. Kitas dalykas – politikai ir visuomenininkai yra per retai kviečiami į mokyklas.
Aš teigiamai žiūriu į savišvietą. Pavyzdžiui, šią gegužę tesėdamas pažadą savo lėšomis suorganizavau Prienų „Žiburio“ dešimtokams ir vienuoliktokams ekskursiją į Seimą. Apie 50 žmonių susipažino su parlamento veikla iš vidaus. Atsiliepimai buvo teigiami – tai parodo, kad tokių dalykų šiuo metu trūksta ir ateityje reikėtų organizuoti daugiau.
ŠAUKSMAS: Andriau, dėkui už pokalbį.
Domas Lavrukaitis, „Jaunas, pažangus… socialdemokratas?“, Šauksmas, 2023, nr. 1 (pavasaris), p. 7–8.