– Norėjosi primušti tapybą, pribaigti. Tu sakai marinti, laidoti – ne, aš norėjau mušti! […] Darbas vadinasi „Būtinoji gintis“. Man atgal ji netrenkė, boksas buvo gynybinė pozicija, kai nebežinai, kur eiti ir ką daryti.
– Atrodo tu puoli tapybą, o iš tikrųjų giniesi nuo tos tūkstantmetės tradicijos, – LRT radijo laidoje „Iš balkono“ kalbasi menininkė Jurga Barilaitė ir menotyrininkė Laima Kreivytė.
Klausausi šio pokalbio mindama Dresdeno dailės akademijos slenkstį. Studijoje klesteliu prie savo stalo, iš kuprinės traukiu pundelį teptukų, linų aliejų ir skudurus. Bokso pirštinių neturiu, nors keletą gynybinių judesių moku ir aš.
Kiekvieną kartą pamačiusi save iš šono tempiančią drobę, rimta mina dedančią potėpį – studijuojančią šią archajinę profesiją – nesulaikau šypsenos. Nesuvokiamais greičiais tobulėjančių technologijų pasaulyje tapyti yra labai keista. Tai keičia ir pačią tapybą, tapybinį mąstymą – eskizai daromi Photoshopu, paveikslo kompozicija konstruojama pasitelkiant nuotraukas ir kompiuterinius efektus, piešinys ant drobės perkeliamas naudojant projektorių. Tapytojas ir VDA Kauno fakulteto dėstytojas Andrius Zakarauskas pasakoja: studentai tapydami pozuotoją jį nusifotografuoja ir tapo iš telefono ekrano, beveik nepakeldami akių į priešais sėdinčią „natūrą“. Studijuoja ne žmogų, o ekraną. Tradicinės tapybinės priemonės keičiamos purškiamais aerozoliniais dažais, kreida, tušu, vašku, krauju ant kartono, organinio stiklo, plastiko… Bevardindama pasijuntu kvailai, nes tikrai čia gali būti bet kas. Tik kaip sakė jau mano minėta Barilaitė, „dažyti bananu atsibosta, nebeteikia džiaugsmo“.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Šiame kontekste sunku vertinti, kiek jaunas tapytojas turi ambicijų pasiekti senojo meistro techninį lygį. Juolab, kad techniško atlikimo klausimas kritiškai permąstytas dar Duchamp’o laikais. Meno kritikas Thierry de Duve’as straipsnyje „Echoes of the Readymade: Critique of Pure Modernism“ teigia, kad meno kūriniu gali būti pavadintas bet koks objektas susidūrus keturioms aplinkybėms: objektui; žmogui, sąmoningai pasirenkančiam tą objektą, t. y. autoriui; žiūrovams, kurie vertina, bando susitarti dėl kūrinio reikšmių; ir institucijai, kuri visą šį reiškinį fiksuoja ir legitimuoja. Šis mąstymo apie meną posūkis išbalansavo sampratą, kad menininkas yra specifinius įgūdžius turintis amatininkas, kad individualus potėpis yra svarbus ir kad paveikslas turi esencialią meninę vertę.
Kita vertus, vis dažniau pastebiu nuoširdų jaunų meno studentų norą išmokti piešti, kuomet šiuolaikinės dailės akademijos net negali pasiūlyti šią sritį išmanančių profesionalų dėstytojų. Kartais susimąstau apie skirtingą savo kartos ir kai kurių sovietmečiu studijavusių dėstytojų perspektyvą. Pastarieji buvo verčiami mokytis akademinio piešimo, dažniausiai traktoriams ir darbo žmonėms vaizduoti, su panieka žvelgia į realistinius paveikslus. Mano kartos menininkai perima šią antipatiją nesąmoningai, beveik negalėdami jos paaiškinti.
Taigi, ar sunku jaunam tapančiam žmogui apsiginti nuo praėjusių epochų svorio, senųjų meistrų, modernistų tapytojų palikimo? To turbūt reikėtų paklausti kiekvieno iš jų asmeniškai. Aš pati nuo mažens gerai pritąsyta po didžiąsias Europos galerijas tą tapybą visad mačiau kaip kažkokią kitą, rimtą, sakralią, vyrų tapytojų uzurpuotą; ištobulintą išradimą, tuomet panaudotą tik labai siauram galimybių spektrui. Vis dėlto gimiau ir formavausi jau gerokai po tapybos mirties paskelbimo.
Jaunas tapytojas anksčiau ar vėliau susimąsto apie tapybos pasirinkimą savo meninėje praktikoje – kodėl ne fotografija ar videomenas. Arba kažkas iš jo pasišaipo, paprovokuoja, suglumina teorijos paskaitose. Į rankas papuola Briano O’Doherty „Inside the White Cube“ – vizualiosios kultūros ir konceptualaus meno teorijos. Tapyba staiga nušvinta kitoje šviesoje – statiška, nebeatliepianti šiuolaikinio pasaulio, veikianti vizualiniame, estetiniame lygmenyje, ne konceptualiai, todėl atsiverianti tik estetinį skonį turinčiam žiūrovui, nesvarbu, kokia ekscentriška ir provokuojanti bebūtų – vis tiek daiktiška ir parduodama. Linda Nochlin apie tapybą sako: „Jis [paveikslas] statiškas ir kabo ant sienos, priešingai nei videomenas ar performansas; jį galima turėti ir jis visada liks ištikimas savininkui kaip geras šuo ar partneris, nesibaiminant piratavimo (videomenas) ar kad pavėluosi į renginį (performansas). Jis neišvengiamai atrodo kaip menas, net jei jis didelis, nešvankus ar netikęs. Kitaip nei instaliacija, jis telpa bute ar name.“
Jaunas tapytojas pradeda suprasti tapybos ir konceptualaus meno konfliktiškumą ir nuolat aidinčią tapybos mirties pranašystę. Vieni šį konfliktą sprendžia užsigavę, ambicingai, laužo galvą, kaip tapybą integruoti į savo meninę praktiką, pateisinti, paversti tyrimu, konceptualizuoti. Kiti problemos nemato ar nesupranta ir tiesiog tapo toliau.
– Kodėl jūs tapote? – 2019 metų „Jaunojo tapytojo prizo“ (JTP) finalo video reportaže užklausiami jaunieji Baltijos šalių tapytojai.
– Neturiu atsakymo į šį klausimą, – atsako Laura Aizporiete, JTP finalistė
– …apie tai galėčiau kalbėti visą naktį, – teigia 2021 metų prizo laimėtojas Dominykas Sidorovas.
Tapytojų prisistatymai, tarptautinės komisijos komentarai, parodos, recenzijos, menininkų bendruomenės diskusijos – visa tai katalizavo jauniesiems Baltijos šalių tapytojams skirtas, keturioliktus metus menininko Vilmanto Marcinkevičiaus ir menotyrininkės Julijos Palmeirao organizuojamas JTP konkursas. Pastarasis man tapo lengviausiai pasiekiama platforma aiškintis tapybos problemiškumą šiuolaikybės kontekste ir matyti, kaip tai daro kiti jaunieji kūrėjai.
Kai pirmą kartą pamačiau JTP finalistų parodą (jau septintąją nuo pirmojo finalo 2009 metais), man buvo šešiolika. Konkursas tapo labiausiai intriguojančiu įvykiu tapybos pasaulyje – kiekvienais metais vis aiškiau suvokiu ir įvertinu milžinišką organizatorių įdirbį bei ilgalaikę projekto vertę. Vienoje pirmųjų aplankytų parodų mačiau Rūtenės Merkliopaitės – tapytojos dabar žinomos tarptautiniu mastu – paveikslą, Dresdene pažinau JTP prizininkės latvės Sandros Strelės paveikslus, stebėjau, kaip tuometiniai studenčiokai tampa pripažintais menininkais ir dabar patys dėsto. Konkurso parodų metu susipažinau su kylančiais Lietuvos, Latvijos ir Estijos tapytojais. Tuo metu man didelę įtaką darė ne tik galimybė pažvelgti, ką veikia šiuolaikiniai tapytojai užsienyje, bet ir proga matyti dalyvaujančias, apdovanojamas, ambicingas ir drąsias moteris tapytojas.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Kiekvieną rudenį laukdami finalinio sąstato su kolegomis tapytojais ir kitų specialybių VDA studentais pradėjome reitinguoti asmeninius favoritus. Šiais metais Instagramo anketoje pasidalinau klausimu apie būsimą laimėtoją su platesne auditorija. Praktiškai vienbalsiai išrinkta laimėtoja net nepateko į finalą. Nepateko ir daugiau man ir mano draugams patikusių kūrinių.
Kodėl?
Nesakau, kad jie turėjo patekti. Bet man būtų be galo smalsu išgirsti tarptautinės komisijos įžvalgas, tokio sprendimo argumentus, finalistų kūrinių aptarimą šiuolaikinio meno ir tapybos kontekste. Juolab, kad pastaraisiais metais komisijas suformuoja meno istorikai, menotyrininkai, kuratoriai, šiuolaikiniai tarpdisciplininiai menininkai, galeristai ir tik vienas kitas tapytojas. Nekalbu apie komisijos užsienio šalių atstovus, nenutuokiančius apie vietinius favoritus ir dėl to galinčius pasidalinti nešališka nuomone. Nors tais metais, kai pati patekau į konkurso finalą, vyko vieša diskusija, pokalbis iš esmės sukosi apie JTP ir jo evoliuciją, nuskambėjo kritika, kad dalyviai rodo tik po vieną kūrinį ir konkursas panašėja į Euroviziją. Gaila, nes apžvalgos apie konkrečius kūrinius, finale rodytų paveikslų atlikimą ir temas – pasigedau. Manau, kad asmeniškesni komentarai kūrėjams yra tiek pat svarbūs, kaip įteikiamas prizas ir žiniasklaidos dėmesys.
Nepaisant to, kad trūko konstruktyvaus grįžtamojo ryšio, patirtis JTP finale buvo ypatinga – labai jaudinausi ir džiaugiausi, pasijutau dar energingesnė ir ambicingesnė tapyti toliau. Manau, kad man pasisekė, nes paroda vyko MO muziejuje. Kelis kartus į parodą vedžiausi šeimą ir draugus – salėje kiekvieną kartą užėjus šurmuliavo žmonės. Mačiau juos sustojančius prie mano darbo, pasilenkiančius vienas prie kito ir kažką šnabždančius – stiprus jausmas, kai dar ką tik tas pats paveikslas nakvodavo vienas, sunkiomis plokštėmis prislėgtas prie žemės. Kaip sakė jaunosios kartos tapytoja Donata Minderytė: „Dalyvavimas, buvimas kažko dalimi – yra labai svarbu jaunam tapytojui. Tapymas gali priversti pasijusti vienišu. Pamatyti savo darbus tarp kitų – visada sveika, nes mes visi esam šitos aplinkos dalis. Konkursas suteikia lengvą prieigą pamatyti, kas vyksta, per tapybą.“
Prieš pradėdama dėlioti savo tekstą apie JTP, nusprendžiau užmesti akį, kas gi šia tema parašyta. Ir pradėjau grimzti, grimmzti, grimmmztiii, traukdama recenziją po recenzijos.
– Tai ką iš viso to išsinešei? – paklausė manęs brolis Adomas, taip pat tapytojas, šių metų finalistas.
– Kad visi turi savo nuomonę“, – pasijuokėm.
Iš tiesų, didžioji dalis rašančių recenzijas nepasibodi pakritikuoti finalistų. Pasitaiko epitetų „nebrandūs, neįdomūs, tingūs“, laimėtojus vadina aukomis, lūkesčių, aukštai iškeltos kartelės, savo pačių temų ir stiliaus įkaitais, save tiražuojančiais komercialistais. Tokia kritika tikrai vertinga ir reikalinga, tik neproporcinga komisijos įžvalgoms – konkretesni vertintojų komentarai socialinėje erdvėje katalizuotų dar daugiau reakcijų ir prasmingesnę diskusiją.
Konkursui nuolat prikaišiojamas komercinis pobūdis, nes vienas iš jo tikslų – „jauniesiems menininkams būti pastebėtiems kolekcionierių ir galeristų“. Į akis papuolė ir empatiškesnio tono recenzija, svarstanti apie jaunojo tapytojo buitį – ar pradedantis kūrėjas išvis turi šansą, jeigu prioritetas yra buto nuoma Vilniuje, kažką užkąsti ir tik tada kokia drobės skiautė ir teptukai iš „Thomas Philipps“. Kitas labai svarbus momentas – psichologinis. Pirmasis honoraras už paveikslą man suteikė daug pasitikėjimo tapyti toliau – ne, ne tą patį, ką pavyko parduoti. Tiesiog tapyti. Turėti vilties, kad tai nėra orchidėjinė specialybė, vedanti mane į pražūtį. Konkurso organizatorius Vilmantas Marcinkevičius mini savo jaunystės patirtį – pirmąją solo parodą geroje galerijoje ir pirmuosius parduotus paveikslus.
– Studentiška sėkmė ir paskatino įkurti Jaunojo tapytojo prizą?
– Taip, nes pats patyriau, kad net nedidelis stumtelėjimas jaunam žmogui labai svarbus. Jis gali visiškai pakeisti požiūrį į savo kūrybos situaciją, – pastebi Marcinkevičius.
Užsiminusi apie piniginį prizą, kurio dydis kasmet truputį keičiasi, norėčiau paminėti ir kitas pagrindinio prizo sudedamąsias dalis: galimybę surengti solo parodą ir kelionę į užsienio rezidenciją. „Sumanius JTP norėjosi, kad kiekvienas nugalėtojas gautų progą padirbėti kokioje nors užsienio rezidencijoje. Tai tarsi priverstinis laureatų išsiuntimas iš Lietuvos, galimybė pabūti pačiam su savimi ir suprasti, kas yra ta tarptautinė kūrėjų bendruomenė“, – teigia Marcinkevičius. Ši prizo dalis man atrodo šauniausia. Pati jau antrą kartą išvažiavau stažuotis į užsienio akademiją (pirmą kartą buvau Štutgarte, dabar Dresdene) ir tai yra nepaprastai svarbios mano gyvenimo patirtys. Abu kartus turėjau iš naujo rodyti savo portfolio, užgyventi naujų paveikslų naujoje terpėje, adaptuotis, nepamesti kūrybinio tempo, kai blaško įvairiausios dar nepažintos gandos ir negandos. Abu kartus važiavau su jauduliu, ar mane supras. Stažuotė tampa savotišku pasitikrinimu – ne tik kūrybinių temų ar technikos prasme, bet ir komunikacijos – pas save žinome kultūrines nuorodas, kitaip bendraujame tarpusavyje: kažkas kažkam akis padrasko, kažkas paguodžia, iš įpratimo pagiria ir mažiau nusisekusį projektą.
Ir Marcinkevičiaus minimas pabuvimas su savimi man atrodo be galo svarbus – į JTP finalą patekusią „Kurorto“ seriją sugalvojau būtent vienišaudama Štutgarte. Kelionės pradžioje nutinkanti vienatvė, išvykstant užsimezgusios draugystės – procesas, kurio linkiu kiekvienam jaunam kūrėjui.
Žinodama, kad šis tekstas bus skaitomas daugiau pasauliečių, ne meniokų, norėjau įkvėpti truputį pasitikėjimo aplankyti šių metų parodą, žiūrėti ir interpretuoti tapybą.
Pirmiausia būtų prasminga pakalbėti apie jaunųjų kūrėjų temas. Pastarosios tapyboje, panašiai kaip ir visur kitur, yra madingos ir mažiau madingos. Pati prisimenu ir vadovaujuosi menininko bei VDA dėstytojo Žygimanto Augustino išsakytomis mintimis: „Svarbu, kad temos būtų aktualios pačiam kūrėjui. Tada jos aktualizuojasi ir tampa aktualios visiems žiūrovams. Jeigu kūrėjas daro tai, kas jam rūpi, tai gali parūpti ir kitiems. Nelabai tikiu tuo, kad jei susirandi gerą temą, bus sėkmingas darbas. Manau, kad temą galima padaryti sėkminga tiesiog gerai ją nutapius.“ Kita vertus, nesuvaldyta kūrinio kalba, netinkamai pasirinkta strategija – ironija ar rimtumas, distancija ar itin asmeniškas santykis – tampa priežastimi, kodėl parodos lankytojas nepatiki ar prunkščia į kumštį.
Rodomi paveikslai nebepriklauso kūrėjui, gyvena jau savo gyvenimą ir tapytojas negali suvaldyti žiūrovo reakcijos. Nereikia bijoti kylančių minčių ir impulsų, priešingai, stengtis kūrinį suprasti visomis juslėmis, ne tik protu. Kūrinio suvokimas yra kūrinio ir žiūrovo susidūrimo produktas – atsakingi abu. Kas šiam susidūrimui iš tiesų trukdo – ekrano barjeras. Tapybą reikia žiūrėti gyvai, patiriant tikras spalvas, spalvinius santykius, originalaus formato poveikį, faktūrą. Ekranai eliminuoja šią patirtį, lieka tik tai, kas pavaizduota paveiksle – pasakojimas.
Prakalbus apie naratyvus, galima trumpai peržvelgti šių metų dalyvių kūrinių aprašymus. Kūrybine medžiaga konstruojant paveikslus ar erdvinius objektus jauniesiems tapytojams tampa socialiniuose tinkluose sklindantys vaizdai, archyvų nuotraukos, istoriniai artefaktai, kūrėjų kūnai ir su jais vykstantys procesai, prisiminimai, asmeninės patirtys, tapybos istorija, kompiuterinių žaidimų veikėjai ir grafika. Jaunieji tapytojai paliečia konspiracijos teorijų, tranzicijos ir non-place, moters kūno ir moters įvaizdžio, metatapybos, atminties procesų, vaizdo (ne)patikimumo, pandemijos ir karo Ukrainoje temas.
Kviečiu nueiti į Vilniaus paveikslų galeriją ir gyvai apžiūrėti parodą. Juoktis, jei bus juokinga, gėrėtis, diskutuoti, klausti, nebijoti parašyti kokį komentarą – kūrėjui asmeniškai ar viešojoje erdvėje. Sumedžiokite patinkančius tapytojus atidarymuose, pabandykit laimę, gal įsileis į studijų urvelius. Jūsų įsitraukimas, pradėtas pokalbis, verbalizuota abejonė, gali išjudinti ir patį kūrėją.
XIV Jaunojo tapytojo prizo paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks iki 2023 m. sausio 29 d.