Kai po mokyklos pradėjau studijuoti, tikėjausi rasiąs atsakymus į esminius gyvenimo klausimus. Kaip supratau iš savo 68-ųjų kartos tėvų, universitetas tam ir buvo skirtas. Kas aš esu? Kaip save išpildyti? Kaip norėčiau gyventi? Kažkada besitrindamas tarp didelių protų, laukinių tūsų ir nevaržomų minčių maniau atrasiąs, kas išties svarbu. Aš tuo buvau užtikrintas.
Šiandien jau šešeri metai, kai studijuoju. Komunikacijos pezalų bakalauras, skaitmeninės komunikacijos pezalų magistras. Tačiau nei 19-os, nei 25-ių universitetas man netapo vieta, kurioje užduodami esminiai gyvenimo klausimai.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Nepasakyčiau, kad visai nieko neišmokau. Dabar aš žinau, kaip artikuliuojami regresyviniai gerkliniai garsai ir kaip olandiškai pasakyti „išvalyti katės tualetą“. Bet universitetas man nepateikė lemiamų atsakymų. Ar tai mano kaltė? Ar aš per mažai stengiausi jų ieškoti? Galbūt. Tačiau esu įsitikinęs, kad taip yra ir todėl, jog studijos tapo karjeros žingsniu – tik dar vienu CV įrašu.
1968-ieji buvo seniai
Jeigu tikėtume mano tėvų pasakojimais, jų laikais per studijas reikėjo mažų mažiausiai pakeisti pasaulį. Septintąjį, aštuntąjį ir devintąjį dešimtmečiais auditorijose tvyrojo sujudimo nuotaikos. Studentai laikė save avangardu – einančiais prieš savo tėvus, prieš tylėjimą apie nacių valdžios epochą ir prieš sustabarėjusias struktūras šalyje ir universitetuose. Jie tikėjo galintys formuoti politinį diskursą. O galbūt net ir privalantys.
Ir tai jiems išties pavykdavo. Studentai įgijo sprendimo teisę universitetų valdymo organuose. Jie protestais paralyžiuodavo aukštojo mokslo sistemą tam, kad priverstų profesūrą denacifikuotis. Jie sustabdė Axel Springer leidyklos (tuo metu Vakarų Vokietijos žiniasklaidos monopolininkės – vert. past.) spaudos išvežiojimą ir organizuodavo protesto žygius prieš vyriausybės sprendimą eksportuoti ginklus. Jie visad vadovavosi šūkiu „Revolution ist machbar, Herr Nachbar“ (vok. „Revoliucija įmanoma, pone kaimyne“).
Karjeros mugės ir studijų kreditai
Šiandien apsižvalgęs universitete revoliucijos dvasios ne ką ir bepajusi. Jos vietą užėmė studijų kreditai ir gyvenimo aprašymai, praktikos, darbo paieškos ir karjeros mugės. Aš sėdėjau daugybėje seminarų, kuriuose buvo maksimaliai didinama grąža ir minimalizuojama rizika. Apie pasaulio keitimą niekad nekalbėta. O jeigu ir kalbėta, svarbiausias klausimas buvo, ar tai bus egzamine.
Kiekvienas iškėlęs sau klausimą, kodėl apskritai reikėtų studijuoti, greitai susiduria su Wilhelmu von Humboldtu. Prieš 200 metų jis sukūrė švietimo teoriją, kuri ir šiandien yra daugelio Vokietijos universitetų savimonės pagrindas. Be kita ko, joje postuluojama mokslinių tyrimų ir studijų vienovė bei mokslo autonomija. Tačiau už viską svarbiausia yra idėja, kad tiesos paieškos niekada nesibaigia.
Liūdnai pagarsėjęs neoliberalizmas
Ši mintis jau seniai nebėra studijų esmė, bent jau didžiajai daliai studentų. Vietoj to, studijos yra niekada nesibaigiančio kokybės ir efektyvumo didinimo klausimas. Neoliberalizmas, kuriam didžiausias gėris yra ekonominė gerovė, jau seniai apėmė ir studijas.
Kad universitetuose svarbiausia tapo individas ir jo panaudojamumas darbe matyti iš to, kaip Bolonijos reforma, privalomas lankomumas, moduliai ir dėmesys darbo rinkai suvaržė akademinę laisvę ir privertė studentus laikytis disciplinos. „Sukurta kvalifikuotų darbuotojų kalvė“, – sako Wolfgangas Krausharas. 1948 metais gimęs politologas laikomas 68-ųjų judėjimo metraštininku. „Visoje Europoje suvienodinus studijų programas ir perėjus prie bakalauro-magistro laipsnių sistemos universitetai paversti kone mokyklomis. Universiteto vidaus kontrolę pakeitė išorinė kontrolė.“
Tai reiškia – primestos struktūros užgesino prigimtinį studentų žinių troškimą. Prasmės paieškoms ir juolab revoliucijai vietos universitete nebeliko.
Tik dar vienas karjeros žingsnis
„Vietoj to studijos tapo sausu ir biurokratišku pasiruošimo darbo pasauliui etapu“, – sako Krausharas. Gerai apskaičiuotu karjeros žingsniu. Net iš mokslinių tyrimų ir dėstymo reikalaujama konkurencingumo rinkoje. Universitetai turi save išlaikyti, privilioti studentus ir pritraukti lėšų moksliniams tyrimams. O tai geriausiai pavyksta siūlant tai, kas paklausu.
Bet iš tikrųjų kas čia tokio blogo?
Kai universitetai suteikia nebe išsilavinimą, o profesiją, jie gali parengti aukščiausios klasės specialistų pajėgas. Tačiau taip likimo valiai paliekami tie, kurie norėjo išmokti kai ko daugiau. Tie, kurie dar neturėjo plano, kaip norėtų gyventi ir dirbti po studijų, ir ketino atsiduoti atsakymų paieškai universitete.
Svarbu pasitikėjimas
Humboldtas įsivaizdavo, kad universitetai turėtų išugdyti savarankiškus, plataus išsilavinimo asmenis. Taip pat jis pasitikėjo studentais ir manė, kad jie patys sau išsikels šį tikslą.
O neoliberalizmas jais nepasitiki. Naudingumui užtikrinti jam reikalingi įrodymai: egzaminai, vertinimai, skaičiai. Universitetas pasiekia savo tikslą, kai kuo daugiau absolventų gauna dešimtukus.
Pamatinė švietimo idėja jau seniai pamiršta, teigia filosofė Maria-Sibylla Lotter, dėstanti etiką ir estetiką Rūro universitete Bochume. „Išsilavinimas išplečia mąstymo erdvę, kuri apibrėžia asmenį. To neįmanoma pasiekti pamatuojamais mokymosi vienetais.“ Tad kai švietimą bandome įsprausti į rezultatų ir konkurencijos rėmus, iš jo atimama svarbi savybė – beribiškumas. Sykiu atimama galimybė studijose pamatyti ką nors daugiau nei programos plano išpildymą.
Pasaulį pakeis kiti
Mes studentai tapome reaguojančiaisiais, o politiški esame geriausiu atveju tik teoriškai. Pasaulį pakeis kiti. 2019 metais per 60 procentų protestuotojų, penktadieniais dėl klimato kaitos išėjusių į gatves, buvo nuo 14 iki 19-os metų. Tik 17-ai procentų buvo nuo 20 iki 25-erių, 11-ai procentų – nuo 26 iki 35-erių metų. Taigi potencialūs studentai aiškiai sudarė mažumą. O greičiausiai juk būtent jie yra laisvi penktadieniais priešpiet.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Bet ką aš galiu pasakyti? Aš penktadieniais irgi neprotestuoju dėl geresnio pasaulio. Aš niekad nemaištavau prieš aukštojo mokslo sistemą. Kažkas pasakys, kad aš pasidaviau. Tikras bendruomenės jausmas manęs taip ir neapėmė, greičiau jau leidausi užkrečiamas kursiokų letargijos. Galiausiai ir man labiau rūpėjo darbų pateikimo terminai ir modulių egzaminai, o ne tikroji studijų patirtis. Nepadėjo ir koronakrizė. Sėdėjimas vienam namuose prilipus prie laptopo jokio Humboldto manyje neįkvėpė.
Todėl tikiuosi, kad pasibaigus karantinui su studentais į universitetus sugrįš ir švietimo bei mokslo žavesys. Kad mes suprasime, kokia neįkainojama privilegija yra mokytis, turėti tiek laiko, išteklių ir išmintingų žmonių draugiją. Kad mažiau varžysime save vertinimo sistemomis.
Ir kas žino, galbūt mes vis dar sukelsime nedidelį maištą. Man tinka – įrašo apie revoliuciją CV dar neturiu.
Max Nölke, „Die Welt verändern andere“, Der Spiegel, 2021 03 28.
Iš vokiečių kalbos vertė Domas Lavrukaitis.