Šiandien nebesusitinkame teatrų vestibiuliuose, fojė nebegurkšnojame vyno, nebesėdime pilnoje ar apytuštėje salėje, nebespoksome į asmenis pakeitusius savo skūrą. Tebevyksta didžioji pandemija. Liekame palikti už teatro durų, nudelbę akis į ekranus, priversti kentėti savo mažuose kambariuose baltomis, beveik minkštomis sienomis. Ką daryti, kad sienos visiškai nesuminkštėtų? Vienas iš būdų – bent tariamai sugrįžti į teatrą. Ironiška, taip pats tampi aktoriumi – gali vaidinti, kad iš tiesų atėjai į teatrą. Žiūrovo starter packą sudaro: vynas, marškiniai, kostiumas, kelnės, lakuoti batai (moteriškas garderobas būtų kitoks). Jei save laikote bohemiečiu, tai prie velvetinių kelnių, aptrinto rudo kostiumo tiks ir koks šalikėlis. Tačiau iki pilnatvės kažko trūksta. Šiame tekste, remdamasis savo asmenine virtualaus teatro žiūrovo patirtimi, siekiu atsakyti: ko trūksta virtualiam teatrui? Kokios virtualaus teatro stiprybės ir silpnybės? Galų gale – ar įmanomas virtualus teatras?
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Kadangi Oskaro Koršunovo teatras (OKT) žiūrovams pasiūlė nemokamas peržiūras, pasirinkau būtent jo spektaklius. Turiu pastebėti, kad virtualaus teatro laukas yra platesnis. Prie analizės būtų galima pridėti LRT mediatekos spektaklių įrašus, kitų teatrų iniciatyvas, tačiau mano analizė nepretenduoja į objektyvumą – noriu atskleisti savąją virtualaus teatro patirtį. Virtualaus teatro formas skirstau į tris grupes: pirma – įrašai, kuriuose užfiksuotas sceninis pastatymas; antra – teatro ekranizacijos, kurios nėra sceninės (šios dalies toliau neanalizuosiu, tačiau to pavyzdys būtų „Keistuolių“ teatro kurtas televizinis „Geltonų plytų kelio“ pastatymas); trečia – pati gryniausia virtualaus teatro forma – spektakliai pritaikyti „Zoom“ platformai. Pirmąją ir trečiąją formą analizuosiu pateikdamas konkrečių spektaklių pavyzdžius, kurie padės rasti atsakymus į prieš tai pateiktus klausimus.
„Ten būti čia“
Pirmojo karantino metu, pavasarį, OKT viešai dalinosi per trisdešimt metų sukauptais spektaklių įrašais. Pirmasis, kurį teko žiūrėti – „Ten būti čia“ (rež. Oskaras Koršunovas), paremtas Danilo Charmso absurdiškų apsakymų motyvais. Šio spektaklio premjera įvyko 1990-ųjų kovo 22-ają – tai pirmoji premjera Lietuvai susigrąžinus Nepriklausomybę. Tuo metu OKT oficialiai dar neegzistavo. Svarbu pastebėti, kad spektaklis filmuotas be intencijos jį rodyti publikai – spektaklių įrašai, visų pirma, skirti aktoriams, kad žvelgdami į save pastarieji galėtų įvertinti vaidybą. Tad mes, žiūrovai, tapę aplinkybių aukomis, galime žvilgtelėti į tai, kas buvo kadais. „Ten būti čia“ įrašas mums siūlo kelionę laiku.
Vos pradėjus žiūrėti spektaklį ekrane pastebėjau, kad negaliu vienu metu matyti visos scenos. Esmine teatro ypatybe visada buvo plataus spektro vaizdas, kuriame sutelpa keli kadrai vienu metu; scenoje turi būti įmanomos masinės mizanscenos. Tačiau įraše žiūrovui tenka pasitikėti operatoriumi, kuris fiksuoja svarbiausius epizodus. Taip pat žiūrovas netenka dalies puikios šachmatinės scenografijos motyvo, kuriančio siurrealistinį įspūdį. Pastebimi ir kiti trūkumai: išnyksta apšvietimo efektas, girdime plokščią garsą ir negyvą muziką. Mums nepavyksta čia būti ten – salėje, kurioje juokiasi žmonės, atėję pabėgti nuo šalyje riaumojančių sovietinių tankų. Viskas labiau panašėja į vieno iš veikėjų pasakytus žodžius: „Op-tinė, ap-gaulė“.
„Irano konferencija“
Artiomo Rybakovo spektaklis „Irano Konferencija“ pagal Ivano Vyrypajevo pjesę tuo pačiu pavadinimu gyvai rodytas tarp karantinų. Vėliau jis buvo perkeltas į „Zoom“ platformą. Virtualaus spektaklio forma atitinka pjesės tikrovę – juk dabartinės konferencijos, net Seimo posėdžiai, vyksta nuotoliniu būdu. Viskas atrodo natūraliai, tarsi vyktų iš tikrųjų. Ekranas tampa scena, kurioje matome ne tik aktorių veidus, bet ir tai, kas yra už jų. Aktoriai sėdi skirtingose patalpose: vienas prie knygų pilnos lentynos, kitas prie augalo – gal virtuvėje. Sunku pasakyti, ar erdvės pasirinktos sąmoningai ir ar ką nors reiškia. Scenografija, apšvietimas ir garsas nėra geriausios kokybės. Nėra garso takelio, tačiau tai pasiteisina – visa tai atitinka virtualių konferencijų specifiką.
Scenai sumažėjus iki kompiuterio ekrano, aktoriams tenka kliautis kitomis raiškos priemonėmis: balso tonu, veido išraiškomis, kalbėjimo tempu. Šios priemonės koduoja prasmes, atskleidžia personažo charakteristiką ir konferenciją paverčia į spektaklį. Maždaug nuo tryliktos įrašo minutės personažas Danielis Kristensenas pradeda monologą apie savo norus. Jo kalba greitėja, rodos, jis net pamiršta kvėpuoti. Savo monologu jis perteikia savo, nemokslo žmogaus, poziciją – impulsyvios asmenybės norus. Pjesės kompozicija lemia, kad konferencijoje vyksta pozicijų batalijos Irano ir islamo religijos tema. Čia susiduria mokslas ir religija, visuomenės ir individo nuomonė. Konferencijų platformos specifika lemia, kad kalbančiojo vaizdas yra išdidinamas, ekrane telpa tik jo veidas. Aktorius turi valdyti savo žvilgsnį, lūpas ir galvos padėtį. Čia nėra operatoriaus – vaizdas kinta tik tuomet, kai kalba kitas veikėjas. Veikėjus kurti padeda ir konferencijos vedėjas, suteikiantis daugiau informacijos, skiriantis jiems tam tikrą vaidmenį. Be apibūdinimo nebūtų aišku, kodėl tokią poziciją užima veikėjas, kodėl taip kalba, kodėl skiriasi jų nuomonės. Papildomas kontekstas tampa raiškos priemone, suteikiančia vyksmui prasmę.
Šį spektaklį vertinu teigiamai vien dėl to, kad forma atitinka turinį. Žiūrovas gali pasijusti kaip tikroje konferencijoje, bet aktorių retoriniai ir veido kontrolės sugebėjimai suteikia profesionalaus teatro įspūdį. Taip pat turinys ir spektaklio problematika vis dar svarbi ir aktuali, nesenstanti.
„Alpulys“
Šis spektaklis yra Nobelio literatūros premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič knygos „Cinko berniukai” adaptacija. Tiesa, pjesės autorius Marius Ivaškevičius tai vadina fantazija knygos tema. Spektaklis, rodytas „Zoom“ platformoje, vis dar laisvai prieinamas OKT „Facebook“ paskyroje. Po spektaklio vykęs pokalbis su režisieriumi, aktoriais ir pjesės autoriumi leido žiūrovams geriau suprasti spektaklio kūrimo subtilybes.
Pagrindinės teatrinės raiškos priemonės tokios pačios kaip ir „Irano konferencijoje“ – retorika, veido ir emocijų kontrolė. Šio spektaklio forma išsiskiria tuo, kad viso spektaklio metu kontekstinę informaciją teikia Balsas. Jis nupasakoja veiksmus, daiktus ir vaizdą, kuriuos, kaip po to teigė Koršunovas, žiūrovas gali pats įsivaizduoti. Balsą įkūnijo retorikos meistrė Aldona Vilutytė. Emociškai įkrauta pjesė vizualiai provokuoja, nors vizualumas tėra įsivaizduojamas: moterys kalba apie pagautą ir į gabalus plėšomą kiškį, girdime apie mamos ieškantį berniuką. Siužetas pasakoja apie moteris, kurių sūnūs kariauja Raudonojoje armijoje ir miršta Afganistane. Žiūrovams pateikiamas moterų klubo vaizdinys: miške jos bendrauja ir ieško išeities iš padėties. Jų sūnūs mirė ir ne visos atgauna kūnus, kuriuos galėtų laidoti. Į ekraną užklysta ir daugiau veikėjų, kurie tik sustiprina karo vaizdinio absurdiškumą. Spektaklį būtų galima vadinti priešišku bet kokiems karams.
Turinio išpildymas kiek suvaržytas virtualios formos. Tuos suvaržymus bandoma įveikti pasitikint žiūrovo vaizduote. Lyg žiūrėtum į konceptualiuosius paveikslus, kurie fiziškai neegzistuoja. Tokia forma vis dėl to negali varžytis su realiu sceniniu pastatymu.
Spektaklio formatas suteikia unikalią galimybę aptarti spektaklį su žiūrovais. Pokalbio metu Koršunovas pastebėjo, kad auditorijos jausmą ekrane iš dalies pakeičia „Facebook“ suteikiamos galimybės reikšti savo emocijas emoticonais. Pasak Koršunovo, tarp aktorių perduodamo emocinio krūvio bei „Facebook“ žiūrovų reakcijų egzistavo koreliacija – juo labiau aktorius susijaudindavo reikšdamas savo emocijas, tuo daugiau reakcijų buvo iš žiūrovų. Visgi tai nepakeičia gyvos auditorijos – aktorių nemedžioja žvilgsniai ir jiems sunkiau justi auditoriją. Paklaustas, ar norėtų šią pjesę pastatyti scenoje, režisierius atsakė, kad būtinai tai padarys. Tad galime laukti naujo spektaklio.
Virtualaus teatro privalumai ir trūkumai
Kai kurios virtualaus teatro formos yra vis dar naujos ir leidžia eksperimentuoti. Tiesa, jos reikalauja pjesių, kurias galima lengviau pritaikyti ekranizacijai. Virtualus teatras suteikia prieigą žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių negali eiti į teatrą – aukščiau apžvelgti spektakliai visiškai nemokami. Tai suteikia galimybę spektaklius žiūrėti keliskart, juos iš naujo interpretuoti ir analizuoti. Be to, virtuali forma leidžia patogiai ir lengvai organizuoti diskusijas, kurios padeda geriau suvokti spektaklio kūrimo procesus. Senesnių spektaklių įrašai suteikia žinių apie teatro raidą Lietuvoje. Tad, privalumų tikrai yra – reikia sugebėti juos išnaudoti.
Visų pirma, iškyla kokybės problema. Žiūrovas norėdamas pažiūrėti spektaklį turi disponuoti technologijomis: vieni asmenys turi geresnius kompiuterius, didesnę interneto spartą, garso kolonėles, galbūt net ir namų kino sistemą. Kitiems tai gali būti neprieinama. Teatro salė visus žiūrovus technologiškai sulygina, pateikia tokią pat perspektyvą ir patirtinę vertę visiems. Aukščiau aptartų spektaklių patirtis leidžia teigti, kad vaizdas ekrane manęs neišprovokavo kaip kadais provokavo teatro salėje matomos apnuogintos moterų krūtys, plazdančios taikos vėliavos ir tvyrantis rūkomo tabako kvapas. Pamestos juslės menkina žiūrovo patirtį.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Antroji virtualaus teatro kokybės problema yra pati forma. Spektaklių ekranizacijos gali būti įvairios. Iš pateiktų pavyzdžių matyti, kad spektaklis gali būti įrašytas seniai, be intencijos jį rodyti („Ten būti čia“) arba spektaklis gali vykti realiu laiku konferencijų platformose („Irano Konferencija“, „Alpulys“). Pirmuoju atveju galime kaltinti operatorių, nes vaizdas priklauso nuo jo žvilgsnio. „Ten būti čia“ ekranizacija prarado scenografines subtilybes, kurios buvo svarbios. Naivu viltingai tikėti, kad platus kadras būtų viską išgelbėjęs. Antroje virtualioje formoje prarandamos raiškos priemonės. „Zoom“ suskirsto aktorių veidus į langelius, netenkame jų kūnų – lieka tik retorinė raiška ir ekstralingvistinės priemonės. Nėra scenos, tad nėra ir scenografijos ar simbolinės raiškos, kuria būtų galima vaizdiškai perteikti norimas prasmes. Signifikacija nusikelia į pjesės tekstą. Žiūrovui palikta laisvė viską įsivaizduoti, tad spektaklis labiau primena skaitymą. Taigi, virtuali forma neįgalina papildomos raiškos, atvirkščiai – ją tik sumenkina.
Trečioji virtualaus teatro problema – patirtinės vertės nuosmukis. Patirtinę vertę teatrui suteikia ne vien tik spektaklis, bet ir laikas, kurį praleidžiame teatro foje bendraudami su draugais ir kolegomis. Apsilankymą teatre visuomenė sieja su aukštąja kultūra. Teatras įprastai nėra prieinamas visiems. Už jį reikia susimokėti ir dažnai nemenką sumą. Tai suteikia teatrui ypatingumo – į teatro erdvę einame tam, kad scenoje išvystume vaidybą, o virtualiame teatre laiko ir erdvės išskirtinumas išblanksta, nes tą patį spektaklį galime žiūrėti kasdien, tame pačiame kambaryje. Spektaklis įprastai yra ypatingas įvykis, laužantis kasdienes konvencijas ir praktikas. Spektakliais turi būti kovojama prieš rutinizaciją. Prie patirtinės žiūrovo vertės būtina pridėti ir pasirengimą eiti į spektaklį. Po spektaklių žmonės eina išgerti arbatos ar kavos, pasišnekučiuoti ir pasidalinti savo įspūdžiais. Tad prarandamas teatro ypatingumas, spektakliai tampa rutinizuoti.
Galų gale – ar įmanomas virtualus teatras?
Turime sutikti, kad virtualus teatras vis dėl to yra tik dar viena teatrinė forma. Netekus scenografijos, aktoriai naudoja kitokią teatrinę raišką. Ji tampa savotišku išbandymu – aktoriai turi gerai valdyti savo veidą bei emocijas ir išnaudoti „Zoom“ platformos galimybes. Virtualus teatras tikrai įmanomas, jį galima žiūrėti ir mėgautis su sąlyga, kad pjesės kūrėjas atsižvelgia į formos ir režisūrinių sprendimų ribotumus.
Būtina atsižvelgti, kad tokia teatro forma iškilo pandemijos kontekste. Koršunovas teigia, jog ateityje ir toliau bandys ją naudoti, tačiau aktoriai nori kuo greičiau grįžti į sceną pilną žiūrovų, sulaukti plojimų po pavykusio spektaklio ir nevaržomai vaidinti su kolegomis. O mes, žiūrovai, norime eiti į spektaklius, juose matyti skausmą ir juoką, patirti ką nors dvasiško, susitikti su draugais ir aptarti spektaklį geriant kavą. Mes pasiilgome juslinės provokacijos ir kitų realybių kūrimo per vaizdą.
Virtualų teatrą galima žiūrėti, galima jo nemėgti ir kritikuoti, galima ir pamilti iš pirmo žvilgsnio. Kadangi užaugau su teatrų festivaliais, man tokia forma niekada nepakeis gyvojo teatro.