Europos studentų sąjunga (ESU) yra skėtinė organizacija, vienijanti 45 nacionalines studentų sąjungas iš 39 valstybių ir atstovaujanti beveik 20 milijonų studentų. ESU tikslas – ginti švietimo, socialinius, ekonominius ir kultūrinius Europos studentų interesus Europos Sąjungoje, Europos Taryboje, UNESCO ir kitur.
Robert Napier eina ESU prezidento pareigas. 2018–2019 metais jis buvo paskirtas organizacijos viceprezidentu. Maltos universitete jis baigė teisės bakalaurą ir teisinio atstovavimo magistrą. Nacionalinėje Maltos studentų taryboje jis ėjo socialinės politikos komisaro, generalinio sekretoriaus ir prezidento pareigas. Prie pokalbio taip pat prisijungė Martina Darmanin. Ji yra ESU Vykdomojo komiteto paskirta Žmogaus teisių ir solidarumo koordinatorė.
ŠAUKSMAS: Lietuvos studentų savivaldoje vyrauja technokratija. Studentų atstovai paprastai vengia atvirai prisiimti politiškas pozicijas aktualiais klausimas ir palieka sprendimų priėmimą universitetų ir valdžios administracijoms. Visgi ar įmanoma apolitiška savivalda?
Martina Darmanin: Didžioji dalis mūsų studentų sąjungų yra labai politiškos. Jos kovoja dėl savo teisių.
Studentų atstovai atstovauja visiems studentams. Nepaisant to, kokiai politinei partijai save priskiria. Ar įmanoma apolitiška savivalda? Tai priklauso nuo situacijos universitete ir valstybėje. Visada reikia atsižvelgti į studentų poreikius. Ir jeigu jiems būtinas politinis aktyvumas, tai jo ir reikėtų siekti.
Taip pat nereikia bijoti prisiimti politiškos pozicijos. Studentų judėjimai visada formavo politinį diskursą. Universitetai yra politinių pokyčių katalizatoriai.
Robert Napier: Sutinku. Ir ESU susiduria su daugybe politinių situacijų. Aš taip pat pastebiu, kad mūsų studentų sąjungos narės yra linkusios dalyvauti politiniuose reikaluose tam, kad apgintų savo studentų teises.
Būtent todėl universitetų valdymas turėtų įtraukti studentų atstovus. Jeigu nemažai studentų nusprendžia jį perleisti universiteto administracijai, reiškia, kad vis dar atstovaujamas studentų požiūris.
Todėl mes giname studentų balsą universitetų valdyme. Tais atvejais, kai studentų atstovai nusprendžia atsitraukti, reiškia, kad universitetą valdo ne tik asmenys iš administracijos, o kad studentų politika vis dar egzistuoja ir yra aktyvi.
ŠAUKSMAS: Šis klausimas kyla iš asmeninės patirties. Lietuvoje studentų atstovai paprastai nėra politinės partijos studentų sparno nariai. Diskusijos studentų parlamentuose yra ganėtinai nuobodžios. Studentų atstovai tiki, kad jie atstovauja visai studentijai ir nemato, kad ji susideda iš skirtingų interesų grupių. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Prancūzijoje padėtis yra visai kitokia. Taigi, koks yra idealus scenarijus: technokratija ar ideologija pagrįsta studentų savivalda?
Robert Napier: Nemanau, kad yra ideali sistema. Malta, Lietuva, Vokietija ir Austrija turi labai skirtingas sistemas. Svarbu yra tai, kad visos mūsų organizacijos yra demokratiškos. Tai reiškia, kad studentai turi galimybę pakeisti sistemą, jeigu jie mano, kad ji yra neteisinga.
Aš esu iš šalies, kurioje studentų sąjungos yra apolitiškos. Universitetuose mes šaukiame studentų atstovų rinkimus ir turime studentiškų partijų, kurios nėra susijusios su nacionalinėmis politinėmis partijomis. Tokia sistema veikia.
Vokietijoje ir Austrijoje situacija yra visiškai kitokia. Šiose šalyse politinės partijos atsispindi studentų parlamentuose ir jų požiūriai išsiskiria. Nuo studentų priklauso, kuris atvejis jiems tinka.
ŠAUKSMAS: Studentai dažnai laikomi įtakingų socialinių judėjimų, pavyzdžiui 1968 metų ar šiandienos protestų dėl klimato, varomąja jėga. Tuo pat metu į juos dažnai žiūrima kaip į per naivius politikai. Galima teigti, kad mintis, jog jaunimas yra mūsų ateitis, yra kiek patronizuojanti. Turint tai omenyje, ar tikrai reikia į politiką įsitraukusių studentų?
Robert Napier: Nėra nieko, ko aš neapkenčiu labiau, nei žmonių, sakančių, kad studentai ir jauni žmonės turėtų būti įsitraukę todėl, kad jie yra ateitis. Tai yra pats didžiausias melas, nes iš tikrųjų studentai ir jauni žmonės yra dabartis.
Turime toliau įgalinti jaunus žmones būti labiau politiškais. Martina ir aš esame iš pastaruoju metu reikšmingą politinę suirutę išgyvenančios šalies. Ten galima pamatyti, kodėl yra svarbu jauniems žmonėms, kurie dar nėra sistemos dalis ir korumpuoti, turėti galimybę prabilti ir atnešti naujų idėjų. Tai galioja visur: ir studentų organizacijoje, ir vietinėje, nacionalinėje ar Europos politikoje.
Jauni žmonės nėra naivūs ir jie nedalyvauja politikoje tik tam, kad užsidėtų varnelę. Viskas priklauso nuo to, ką jie nusprendžia. Jei jie vieningi, turi idėją ir jos siekia, mes matome, kad tai atneša pokyčių. Nėra nieko, kas gąsdina vyriausybę labiau nei jauni susivieniję žmonės. Turime tai plėtoti švietime nuo labai jauno amžiaus iki pat aukštojo mokslo.
Martina Darmanin: Seku įvykius Čilėje ir Indijoje. Čilėje dabartiniai protestai, reikalaujantys konstitucijos pakeitimų, prasidėjo nuo studentų judėjimo.
Jaunimas sudaro maždaug pusę planetos gyventojų ir tai turi atsispindėti politikoje ir parlamentuose. Kalbame apie lyčių kvotas, taip pat yra diskusijų apie jaunimo kvotas. Ir kodėl ne?
Į studentus žiūrima kaip į naivuolius, nes jie atneša idėjų, prie kurių žmonės nėra pripratę. Nėra blogai reikalauti daugiau teisių. Ypač kai kalbame apie klimato kaitą. Manau, kad pokyčių reikia ir jaunimo judėjimai juos atneša.
ŠAUKSMAS: Be aktyvumo politikoje ir dėmesio studijoms, kokie yra kiti studentų vaidmenys savo bendruomenėse?
Robert Napier: Sunku apibrėžti, ką turėtų daryti tikras studentas. Tai priklauso nuo asmens ir jo aplinkos. Vis dėlto noriu pabrėžti, kad universitetų studentai negyvena vakuume, jie gyvena bendruomenėje ir todėl turėtų būti jai jautrūs. Jeigu tavo gyvenimo būdas yra tik nueiti į universitetą ir grįžti namo, tai tikrai nėra visapusiška aukštojo mokslo patirtis ir ją reikėtų praturtinti.
Kai kurie mano dėstytojai mane vadino pamišėliu, nes aš skyriau laiko studentų politikai. Jie mane skatino susitelkti į studijas ir egzaminus. Mane daro labai laimingą faktas, kad sugebėjau atmesti šią normą. Viliuosi, kad studentai visoje Europoje norės daryti tą patį.
Martina Darmanin: Visiškai sutinku. Aukštojo mokslo institucijos turėtų labiau įtraukti visuomenę, ne tik studentus. Ypač jeigu norime mesti iššūkį savo šalių valdymui ir rasti atsakymą į klimato krizę.
ŠAUKSMAS: Nuo 2018 metų Jungtinėje Karalystėje įvyko daugybė streikų dėl atsitiktinio įdarbinimo (ilgalaikių darbo sutarčių kaita į trumpalaikes) paplitimo tarp akademikų. Žemyninėje Europoje net ir tose šalyse, kuriose aukštasis mokslas laikomas sąlyginai gerai finansuojamu, universitetai yra priversti ieškoti finansavimo iš trečiųjų šaltinių. Kokią įtaką šis kylantis rinkos spaudimas padarė Europos studentams? Ar ESU turi duomenų ar konkrečių pasiūlymų, kaip būtų galima išspręsti šią problemą?
Martina Darmanin: Šis reiškinys kelia neužtikrintumą dėl algų ir priverčia akademinius darbuotojus pasijusti lyg jie būtų klajokliai. Institucijos reikalauja, kad jie pasiektų įvairių kiekybinių tikslų. Galiausiai, atsitiktinis įdarbinimas sumažina studentų motyvaciją siekti akademinių ir mokslo tyrimų pareigų.
Robert Napier: Kita vertus, etatiniai darbuotojai visada šiek tiek per daug sau leidžia. Pastovus įdarbinimas savaime nereiškia, kad etatinis akademikas bus kompetentingas per visą įdarbinimo laikotarpį. Tai dažnai daro įtaką studentams.
Noriu pabrėžti, kad tai, kas pastaruoju metu vyksta JK, universitetų studentams padarė veikiau tiesioginę, o ne netiesioginę įtaką. Kita vertus, manau, kad atsitiktinis įdarbinimas labiau paveikė pačias institucija nei studentus.
Apie tai mes pradėjome diskutuoti su Europos universitetų asociacija. Jeigu nukenčia universitetai, dėl to nukenčia ir studentai.
ŠAUKSMAS: Ar kuri nors nacionalinė ar skėtinė studentų organizacija pateikė oficialią poziciją ar preliminarų šios problemos sprendimą?
Robert Napier: Per pastaruosius trejus metus ESU nebuvo iškelta jokių rezoliucijų, susijusių su šiuo klausimu. Tačiau tai nereiškia, kad mūsų organizacijos narės neturi savos vykdomos politikos nacionaliniu ar vietiniu lygmeniu. Ypač JK, kur šios problemos atrodo ypač opios.
Martina Darmanin: Turėdami omenyje šią problemą, kitame savo valdybos posėdyje ketiname atnaujinti mūsų Aukštojo mokslo viešosios atsakomybės ir gerojo valdymo politikos dokumentą. Dokumentas apibrėžia ESU poziciją, kaip aukštasis mokslas papildo socialinį ir ekonominį vystymąsi, demokratinį įgalinimą ir kultūrinio bei intelektualinio palikimo plėtojimą. Kaip visuomenė valdo ir finansuoja aukštąjį mokslą yra dvi glaustai susijusios sritys, kurios taip pat aptariamos dokumente.
ŠAUKSMAS: O kaip dėl atsitiktinio įdarbinimo įtakos studijų kokybei šiuo metu? Jeigu akademinis personalas jaučia spaudimą, tai turbūt reiškia žemesnę studijų kokybę.
Robert Napier: Ji susijusi ne tik su atsitiktiniu įdarbinimu. Mes visada pasisakome už nuolatinį personalo atnaujinimą ir akademikų mokymus tam, kad švietimas būtų kokybiškas. Šitai yra nustatyta Europos aukštojo mokslo erdvės kokybės užtikrinimo nuostatose ir gairėse (ESG), prie kurių sudarymo prisidėjo ir ESU. Mes pabrėžiame, kad studentai turi būti šio proceso dalis.
Taip pat bandome šio klausimo imtis per Bolonijos procesą siūlydami dvi rekomendacijų grupes. Viena yra nukreipta į mokymąsi ir mokymą, o kita – į socialinės dimensijos principus ir gaires.
Abiejų grupių rekomendacijose skiriamas dėmesys sąlygoms, kurių reikia, kad akademikai galėtų suteikti kokybišką švietimą. Tai atsispindi įvairiuose Europos aukštojo mokslo erdvės paskelbtuose komunikatuose. Politinis įsipareigojimas yra, o suinteresuotosios šalys kaip mes turi palaikyti spaudimą.
ŠAUKSMAS: Savo aukštojo mokslo vizijoje ESU dažnai vartoja sąvoką „student-centered learning“ (angl. į studentus orientuotas mokymasis). Kokios yra į studentus orientuoto mokymosi ribos?
Robert Napier: Ribų nėra. Čia veikia rinka – universitetų ir aukštojo mokslo be studentų nebūtų. Mes siekiame bendrai vystyti švietimą, ar tai būtų švietimo programos, jų įgyvendinimas, mokymasis ar mokymas.
Tačiau reikia suprasti, koks svarbus akademikų profesinis tobulėjimas ir tai, kaip jie atsižvelgia į skirtingų auditorijoje esančių asmenų poreikius. Jeigu nubrėžiama skirtis tarp studento ir akademiko, tuomet aukštasis mokslas tampa labai apribotas.
Per pastaruosius 20–30 metų akademikų vaidmuo pasikeitė. Gyvename metu, kai informacija yra visuotinai prieinama, todėl mums reikalingi akademikai, kurie padeda studentams kritiškai įvertinti, kas yra gerai arba blogai, kas tiesa ir kas – ne.
ŠAUKSMAS: Jūs pavartojote rinkos sąvoką ir minėjote universitetus kaip paslaugos teikėjus studentams, nes be jų nebūtų universitetų. Jeigu suprantu teisingai, pagal Jus studentai yra klientai. Ar studentas lyg tariamai niekada neklystantis klientas turėtų nuspręsti universitetinių studijų formą ir turinį? Pavyzdžiui, Lietuvoje studentai turi didelę įtaką akademikų sutarčių tęstinumui. Jie skatinami vertinti akademikus pagal kriterijus, kurie dažnai yra už studentų kompetencijų ribų. Ar manote, kad į studentus orientuotas mokymasis turėtų neperžengti kai kurių ribų?
Martina Darmanin: Turėtų egzistuoti procesai, į kuriuos įsitraukia kompetentingi organai, kurie analizuotų ir stebėtų mokymo ir mokymosi kokybę. Tačiau jeigu studentai netenka balso mokymosi klausimui, jie netenka susitelkimo, susidomėjimo ir, pavojingiausia, aktyvizmo studentijos tarpe.
Studentai yra ne tik vartotojai, bet ir gamintojai. Studentai, atliekantys paskirtas studijų programų užduotis ir rašantys savo baigiamuosius darbus, prisideda prie mokslo ir inovacijų plėtros. Nustatytų ribų būti neturėtų, bet turėtų būti bendras mokymosi proceso valdymas ir kūrimas.
Robert Napier: Kokybės užtikrinimo tąsa yra ESG dalis. O kokybės užtikrinimo vertinimo pagrindas yra studentų dalyvavimas. Svarbu apmokyti studentus, kad jie galėtų imtis problemų ir nebijotų pabrėžti trūkumų ir pažeidimų, pavyzdžiui, viešoje diskusijoje užduodant klausimus rektoriams ar dekanams.
ŠAUKSMAS: Praėjusios kadencijos Europos Komisija pristatė ketinimą Europoje siekti ekonominės ir socialinės konvergencijos per Europos socialinių teisių ramstį. Rodos, naujajai Komisijai sąjungos masto socialiniai, darbo ir švietimo standartai bus viena iš pagrindinių veiklos krypčių. Ar Europos studentai turėtų kažko tikėtis iš to?
Robert Napier: Kaip dalį Europos socialinių teisių ramsčio Europos Komisija apžvelgė pastarojo meto socialinius pokyčius. ESU pateikė savo duomenis ir davė suprasti, kad, nepaisant socialinio teisių ramsčio atneštų pokyčių, jų poveikis nėra toks veiksmingas. Todėl studentai nepajuto pasekmių.
ŠAUKSMAS: Europos socialinių teisių ramstis vis dar tobulinamas ir yra daug galimybių pakeisti šią strategiją. Ar būtent studentai turėtų kažko tikėtis iš socialinio ramsčio?
Robert Napier: Socialinių teisių ramstis siekia Europos piliečiams pripažinti lygias galimybes darbo rinkoje, sąžiningas darbo sąlygas ir socialinę apsaugą. Tai susiję su studentas, ypač su neseniai studijas baigusias ir migrantų kilmės būsimais studentais.
Šiuo metu palaikome ryšius su Europos Komisijos atstovais, kad galėtume jai padėti. Nacionalinės studentų sąjungos perduoda ESU savo prioritetus vietiniame lygmenyje, o mes šią informaciją perduodame Komisijai. Ji savo ruožtu rengia konsultacijas su suinteresuotomis šalimis iš kelių valstybių, kurių paskutinės vyko su Ispanija ir Lenkija lapkritį.
ŠAUKSMAS: Socialinius skirtumus tarp geriau ir prasčiau besiverčiančių ES valstybių narių gerai atspindi studentams teikiama parama, pavyzdžiui apgyvendinimas ir maitinimas. Ar Komisija šiose srityse turėtų įvesti sąjungos masto standartus, kurie būtų dalis Europos socialinių teisių ramsčio?
Robert Napier: Mes ką tik patvirtinome naują Socialinės dimensijos politikos dokumentą, kuriame imamasi apgyvendinimo, transporto ir kitų problemų. Mes tikime, kad požiūris į šiuos klausimus turi būti europietiškas.
Apgyvendinimas studentams yra vienas iš didžiausių spąstų visoje Europoje. Turime labiau pasistengti ir sutelkti savo veiklos kryptis į apgyvendinimą ir transportą – didžiausias netiesiogines išlaidas, kurios kelia grėsmę aukštojo mokslo prieinamumui ir laipsnio suteikimui. Aš manau, kad Europos Komisija privalo į tai atsižvelgti.
Martina Darmanin: Viena didžiausių problemų yra su studijomis susijusios netiesioginės išlaidos. Viena mūsų organizacija narė iš Prancūzijos pranešė, kad kas ketvirtas studentas negali susimokėti už sveikatos apsaugą. Yra atvejų, kai studentai priversti kliautis maisto bankais, kad prasimaitintų.
Studentų prekariteto turi būti imtasi visapusiška nacionaline įstatymų leidyba. Ir ji turi apimti ne tik studentus, bet visus, susiduriančius su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Mes bendradarbiaujame su savo partneriais, kaip Europos piliečių iniciatyva už prieinamą būstą, kad mūsų balsas būtų išgirstas.
ŠAUKSMAS: Ar jūsų pasiūlymuose socialinės politikos srityje pateikiami kokie nors sąjungos masto standartai ar jais tik atkreipiamas Komisijos dėmesys į kai kurias problemas?
Robert Napier: Mūsų naujasis Socialinės dimensijos politikos dokumentas nurodo, kad pirma turime sutelkti dėmesį į tyrimus ir duomenų rinkimą, kurio vis dar trūksta, kai kalba eina apie socialinę aukštojo mokslo pusę.
Kadangi duomenų rinkimas tarp Europos studentų organizacijų yra savanoriškas ir sąjungos lygyje organizacijos neturi dalyvavimo ir duomenų pateikimo sistemos, mes vis dar neturime lemiamų mikroduomenų. Turime pradėti juos rinkti, kad galėtume išspręsti šias socialines problemas.
Antra, mes turime užtikrinti ankstyvą intervenciją. Šias problemas dažnai bandoma išspręsti aukštojo mokslo kontekste. Tai yra neteisinga. Negalėsime nieko išspręsti, jeigu nepradėsime intervencijos kuo įmanoma anksčiau. Tai priveda mus prie klausimo, kas yra studentas.
Dažnai žmonės galvoja, kad studentai yra tik jauni žmonės. Tačiau yra studentų, kurie perkopę auštuntąją ar devintąją dešimtį. Reikia atsižvelgti į jų poreikius. Šiaurinėje Europos dalyje kyla vidutinis studentų amžius. Mes matome tai kaip teigiamą tendenciją. Taip pat turime atkreipti dėmesį į pabėgėlių anksčiau išeito mokslo pripažinimą.
Be to, mūsų pasiūlymuose atsižvelgiama į tiesioginių ir netiesioginių studijų išlaidų reguliavimo priemones. Ar tai būtų stipendijos, ar paskolos, ar abiejų diferenciacija. Dargi mes reikalaujame, kad nacionalinės valdžios siūlytų studentams nemokamą transportą ir deramą apgyvendinimą. Pastaruoju metu esame pastebėję tendenciją vystyti labai prabangų, o ne visiems prieinamą būstą.
Didesnės konvergencijos europiniu lygmeniu reikalauja ir psichinės sveikatos paramos paslaugos. Pirma turėtų būti nustatytos jau teikiamos paslaugos. Antra, visose Europos aukštojo mokslo institucijoms turėtų būti taikomas reikalavimas suteikti paramą nuo psichinių sveikatos problemų kenčiantiems studentams ir suteikti lankstumo tiems, kuriems jis reikalingas.
Šių tikslų bandome siekti Bolonijos proceso kontekste ir stengiamės, kad per ateinantį dešimtmetį juos įvykdytų visos švietimo ministerijos.
ŠAUKSMAS: Jau nėra abejonių, kad įvyks Brexit (pokalbis vyko prieš JK oficialiai išstojant iš ES – red. past.). Kokie turėtų būti santykiai tarp JK ir ES studentų, kai JK nebus sąjungos narė?
Robert Napier: Reikia atsižvelgti į dvi interesų grupes. Į studentus europiečius, kurie studijuoja ar planuoja studijuoti JK ir studentus iš JK, kurie studijuoja ES. Tikėtina, kad su JK nebus tęsiama Erasmus programa. Tai labai problemiška. Tikime, kad studentai iš JK turi išlikti lygūs savo kolegoms Europoje.
Daugiausia jaunų žmonių pasisakė už tai, kad JK liktų ES. Deja, senesnės kartos dėjo dideles pastangas, kad Brexit įvyktų. Jauni žmonės ir studentai liko įstumti į šią nemalonią padėtį.
Su Europos Parlamentu ir Komisijos Švietimo ir kultūros generaliniu direktoratu norėtume užtikrinti, kad Europos studentų, studijuojančių JK, ir JK studentų Europoje teisės liktų nepaliestos.
Mes taip pat palaikome dialogą su savo kolegomis Europoje tam, kad užtikrintume studentų teises. Žinoma, visada turime omeny tai, kad aplinkybės keisis. Stengsimės, kad britų ir europiečių studentų patirta žala būtų kuo mažesnė.
ŠAUKSMAS: Kaip sąjungos narė JK leidžia Europos piliečiams dalyvauti priėmime į savo aukštąsias mokyklas tomis pačiomis sąlygomis kaip ir JK piliečiams. Ar ES turėtų stengtis, kad šio susitarimo būtų laikomasi po Brexito?
Robert Napier: Be abejo. Ir reikia tikėtis, kad visos Europos valstybės su JK studentais elgsis taip, kaip elgiasi dabar. Be to, mes susidursime su problemomis dėl vizų. Jos turės esminės įtakos studentų judumui.