Nuo rugsėjo, jau šešis mėnesius iš eilės, kiekvieną ankstyvą rytą prieš išeidama iš namų prisipilu du tuos pačius plastikinius butelius karšto vandens, dar kartą gerai išplaunu specialiai stiklui valyti skirtą medžiagą ir susidedu daiktus. Vos švintant drauge su savo šuniuku išeinu pro duris į Klaipėdos skulptūrų parką, kuriame eksponuojama mano grafikos darbų – stiklinių paminklų – paroda „Atmintis“. Rytais dažnai jaučiuosi lyg būčiau į kapines tvarkyti artimųjų kapų keliaujanti senutė. Iš dalies jausmas adekvatus, nes Skulptūrų parkas – buvusios senosios miesto kapinės, kurias sovietai sulygino su žeme ir ant viršaus įkūrė parką. Manau, kad kurdama šią ekspoziciją gerai neįvertinau, kiek jėgų ir laiko pareikalaus šie paminklai, bei į kokį įdomų, keistą, gyvenimišką ir kartais tokį beviltišką, kitų akims nepasiekiamą, performansą pateksiu.
Stiklas – be galo trapi, skaidri ir lengva medžiaga, reikalaujanti priežiūros bei dėmesio, nes jei jo nebus, vos per kelias dienas, gal net valandas, kūrinys gali pakisti ir susibjauroti, o planuotos stiklo savybės, reikalingos atskleisti kūrinio idėją, jau nebesuvaidins reikiamo vaidmens. Juk parodos tema – šiuo metu vykstantis karas Ukrainoje, o Skulptūrų parke atsiradę paminklai yra skirti pagerbti ten žuvusius ir vis dar drąsiai kovojančius karius ir kares, nukentėjusias moteris, vyrus ir vaikus.
Grafikos darbai pasakoja apie šiandieninę Ukrainą, bet dėl stiklo skaidrumo ir spaudos ypatumų per piešinius persišviečia mūsų žemė, kalbanti apie Lietuvos istoriją. Ši ekspozicija kviečia susimąstyti apie greta vykstantį karą, taikos ir gyvenimo laikinumą, skatina nesustoti remti Ukrainos. Tad kiekvieno stiklinio paminklo „supurvinimas“, net ir natūralus bei nulemtas gamtos, viduje man sukelia didžiulę nepagarbą istorijai, Ukrainai, jos žmonėms ir pačiai kūrybai. Negaliu sau leisti palikti ekspozicijos likimo valiai. Tuo pačiu visada galvoju apie žmogų, kuris ateina pamatyti parodą. Man tikrai labai svarbu, kad jis ar ji išvystų geriausią jos versiją. Aišku, neįmanoma visko suvaldyti, bet šiuo atveju stengtis verta.
Eidama į parką vis mąstau apie menininko pašaukimą, būvį šiame pasaulyje, ištikimybę savo darbams, tikėjimą, apie gyvenimo komiškumą ir tragiškumą. Kartais keikiuos ir galvoju, kokias nesąmones čia darau, juk už tai negaunu jokio atlygio. Jei nėra jokios asmeninės naudos, kam vargti, nejaugi tikrai nėra atsakingo parko prižiūrėtojo, kuris galėtų nuveikti šiuos darbus vietoj manęs? Tiesą sakant, net mano šuniukas pradėjo baidytis parko – nebenori į jį eiti ir laukia manęs, kol nuvalysiu paminklus. Pamenu, pradžioje valydama stiklus jaučiau gėdą ir nepaaiškinamą nepatogumą prieš kitus. Vėliau pavyko paleisti šį jausmą, nutraukti nepasitenkinimo kupinas mintis, nusiimti karūną ir sąmoningai plaunant darbus mąstyti apie vidinę švarą. Tuo metu mąsčiau ir apie Ukrainos žmones, siunčiau jiems geras mintis, maldas ir linkėjimus: laisvės, pergalės, jėgų, klestėjimo, kad pro karius kulkos prašvilptų jų nekliudžiusios, kad juos lydėtų sėkmė.
Kuomet pavyksta atsiriboti nuo savęs ir pažvelgti į viską iš kosmoso aukštybės, galvoju, koks įdomus reginys. Eina žmogus pustuščiame pajūrio mieste kiekvieną mielą dieną valyti stiklinių paminklų. Nešasi iš namų vandens ir skudurėlius šluostyti. Kiekvienas priklaupimas ir judesys skirtas taikai. Atrodo, kad šis veiksmas tampa malda pačiam gyvenimui, kūrybai, gyvybei, kasdienybei, ramybei, taikai, darnai: vidinei ir išorinei. O tuo pat metu vyksta karas Ukrainoje. Esu girdėjusi apie garbaus amžiaus ukrainietę moterį, kuri nuo pat karo pradžios namuose savo pačios rankomis ir ištekliais gamina apkasų žvakes. Jų, sako, nenustosianti gaminti ir aukoti iki pat pergalės. Tai man labai gražu. Ir akimirkai išvystu save jos šviesoje.
Kartais ryte atėjusi prie paminklų išvystu krūvas išmėtytų alaus skardinių, butelių, matyt, po gero naktinio vakarėlio. Kartais darbus randu nuklotus paukščių išmatomis, kartais paminklai pažaliuoja nuo sukilusių pjaunamos žolės dulkių, kartais juos išpurvina lietus, o kartais nustembu, kai kūrinius netikėtai papuošia šalna ar rūkas. Jaučiu, kad turint aukštesnį tikslą darosi vis lengviau būti. Nesunku nušluoti rudeninius lapus ar nubraukti sniegą. Kantrybė po truputį tampa geležine, kaip ir mano šuniuko. Žiūrėsime, kaip bus toliau, nes parodą pratęsiau iki pat vasaros pradžios. Beje, sykį šalimais radau paliktą degančią žvakutę.
Urtės Jasenkos paroda „Atmintis“ Klaipėdos skulptūrų parke veiks iki 2024 m. gegužės 31 d.