Su Freya susitikome dviems pokalbiams vienoje Getingeno kavinėje. Nepaisant to, kad 2022 metų rugpjūtį temperatūra po saule viršydavo ir 40 laipsnių, jos pasirinkimas susitikimo vietai buvo būtent toks.
„Tiesiog negaliu išgyventi be kavos“, – teisinosi devyniolikmetė germanistikos studentė iš Oksfordo universiteto.
Nenuostabu, ypač žinant, kaip atrodo įprasta Freya’os diena. Žadintuvui suskambėjus šeštą valandą ryto – mankšta ir trys valandos studijoms. Pietų metu tvarkomi laikraščio organizaciniai reikalai. Vėliau popietę vyksta seminarai ir paskaitos. Vakare dažniausiai – redakcijos susirinkimas, po jo – kelionė į parduotuvę ir vakarienė. Po studentų vakarėlio diena baigiasi apie vidurnaktį.
Nors Freya pokalbio metu lanko vokiečių kalbos kursus mažame universitetiniame miestelyje Vokietijoje, darbo visgi netrūksta. Ji – nuo 1920-ųjų leidžiamo Oksfordo studentų laikraščio „The Cherwell“ naujienų redaktorė.
Freya juokiasi iš įspūdžio, kad esą prestižinių Jungtinės Karalystės universitetų studentai dėl studijų apimties neturi laiko jokiai užklasinei veiklai.
Tai atrodytų natūralu – Oksfordo universitete studentams iš esmės yra draudžiama imtis atlygintinos veiklos. Finansiškai remtini studentai gauna dosnias dotacijas iš universiteto, kad galėtų nesukti galvos dėl pragyvenimo ir atsidėti studijoms. Bet ar iš tikrųjų taip ir yra?
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
„Neįtikėtina, kiek iš tikrųjų mažai laiko Oksfordo studentai praleidžia studijuodami“, – sako Freya. Beveik taisyklė be išimčių, kad studentas savo studijų metu priklauso vienai ar kelioms studentų draugijoms. Ne ką rečiau draugijų veikla netgi užgožia studijų tikslus.
Idealistiškas angažuotumas? Vargu.
Anot Freyo’s, tai verčiau pirmieji karjeros žingsniai. Žinoma, niekas neabejoja gerų studijų rezultatų pranašumais. Visgi jie vertingiausi siekiant akademinės karjeros. Besidomiantys kitomis sritimis profesinius kelius tiesia studentų draugijose – tarp jų ir būsimieji žurnalistai.
Pavyzdžiui, nėra neįprasta, kad vieni svarbiausių nacionalinių britų dienraščių pastebėję pasižymėjusius studentų spaudos bendradarbius po studijų jiems pasiūlo pareigas savo redakcijose.
Studentų motyvai galbūt ne per kilniausi, bet dėl geresnių perspektyvų savanoriškai plušančiųjų triūso rezultatas – neįtikėtinai margas Oksfordo studentų spaudos kraštovaizdis.
26 tūkstančius studentų turinčiame universitete eina studentų kultūros ir visuomenės žurnalas „The Isis“. Oksfordo studentų sąjunga greta leidžia laikraštį „The Oxford Student“. Taip pat veikia nepriklausomas internetinis dienraštis „The Oxford Blue“. Be to, veikia pluoštas specialiai politikai, literatūrai ir kitoms sritims skirtų studentų žurnalų. Galiausiai ir Freya’os laikraštis – „The Cherwell“.
1920-ieji, du Oksfordo universiteto studentai vyksta į Austriją savanoriauti organizacijoje „Gelbėkit vaikus“. Belaukdami vėluojančio kelto į Prancūziją Richardas Binney ir George’as Edingeris šnekučiuojasi apie apgailėtiną žurnalistikos būklę Oksforde. Abu pastebi, kad jų mieste nėra nė vieno studentiško savaitraščio. Anot vieno – Oksfordas tokio ir nesitiki, anot kito – dėl tokio būtų visai verta pasistengti. Galiausiai tais metais jie įsteigs studentišką žurnalą. Pastarasis į anglų kalbą įves terminą „marksizmas“ ir taps vienu seniausių studentų leidinių Jungtinėje Karalystėje.
Neatsitiktinai du ilgiausiai Oksforde leidžiami studentų leidiniai bus pavadinti upių vardais. Didžiąją šimto metų istorijos dalį „The Cherwell“ konkurentas bus žurnalas „The Isis“. Pirmuose leidimuose „The Cherwell“ save tituluos „Antipolitine savaitės apžvalga“ – tai yra visiška „The Isis“ priešingybe. Jame bus skelbiamos studentų apkalbos, o ne ilgi straipsniai apie svarbiausius nacionalinės politikos įvykius. Binney’o ir Edingerio požiūriu, studentams reikės plačiai skaitomo ir visiems tarnaujančio nepolitiško leidinio.
Ironiška, bet „The Isis“ buvo įkurtas 1892 metais su panašiomis pretenzijomis. Išlaikyti nuoseklią tapatybę bus nuolatinis iššūkis abiem leidiniams. Per visą savo istoriją „The Cherwell“ ir „The Isis“ ne kartą pakeis orientaciją. Galutinai leidiniai išsiskirs 1953-iaisiais, kai „The Cherwell“ taps laikraščiu, o „The Isis“ pasiliks žurnalu.
Pirmasis „The Cherwell“ numeris išėjo 1920 metų rudens semestro ketvirtosios savaitės antradienį ir kainavo keturis pensus. Jame buvo aptariami visi universiteto gyvenimo aspektai – nuo dramos iki sporto.
Žurnalo tonas buvo satyrinis – jame bjaurėtasi bet kokia rimta politika. 1923 metais pasitraukus įkūrėjams žurnalas greitai įgijo literatūriškesnį profilį, bet neprarado humoro jausmo. Pavyzdžiui, 1924 metais redakcija skelbė, kad tąmet „The Cherwell“ skaitytojams bus pristatomas iš Rumunijos vyriausybės įsigytu „dideliu šarvuotų automobilių parku“.
„Pavyzdžiui, nėra neįprasta, kad vieni svarbiausių nacionalinių britų dienraščių pastebėję pasižymėjusius studentų spaudos bendradarbius po studijų jiems pasiūlo pareigas savo redakcijose.“
The Cherwell“ leidyba nutrūko per Antrąjį pasaulinį karą. Paskutiniame 1942-ųjų pavasario numeryje redaktoriai pažadėjo, kad žurnalas sugrįš kitą semestrą, bet leidyba taip ir nebuvo pratęsta. Vienas iš dviejų laikraščiui vadovavusių studentų žuvo per aviakatastrofą dar prieš karo pabaigą. Antrasis redaktorius buvo du kartus sužeistas, bet karą išgyveno.
1947 metais pirmajame „The Cherwell“ vedamajame užsimenama, kad laikraštis buvo atnaujintas dar pirmaisiais pokario metais, bet universiteto administracija jį uždarė. Mat tuometis laikraščio savininkas Alanas Beesley vienai dėstytojai netyčia išsiuntė klausimyną apie moterų seksualines patirtis Oksforde. Administracijai tai įspūdžio nepadarė ir ji sustabdė žurnalo leidybą. Po to leidinys vėl lengvai atsigavo ir pradėjo eiti kas dvi savaites.
1951 metais „The Cherwell“ ateitį visiems laikams pakeitė jį įsigiję Clive’as Labovitchius ir Earlas M. White’as. Po metų jie nusprendė imtis esminių pokyčių, mat „The Cherwell“ pardavimai buvo gerokai nukritę ir jis vos besiskyrė nuo kitų literatūrinių Oksfordo žurnalų. 1953 metų sausio 27 dieną, antradienį, „The Cherwell“ atgimė kaip laikraštis – ir šis formatas išliko iki šių dienų.
„The Cherwell“ naujienų leidinys buvo aštuonių puslapių, jame buvo pateikiamos žinios, interviu ir skelbimai. Ėmęsis naujienų laikraštis įgavo rimtesnį toną, ypač kai 1953 metais pagrindinė naujienų tema buvo itin dažnos studentų savižudybės. Be to, laikraštis buvo finansiškai sėkmingesnis nei žurnalas.
1957 metais Labovitchius ir Whiteas pardavė savo laikraščio dalį. Po metų The Cherwell buvo parduotas vyresnių universiteto studentų įkurtam fondui. Siekdami pagerinti laikraščio valdymą, naujieji savininkai 1961 metais įsteigė bendrovę „Oxford Student Publications Limited“ (OSPL). Trumpam atrodė, kad laikraštis atsigauna – redakcija netgi planavo jį leisti du kartus per savaitę. Darbuotojams per vieną susirinkimą net buvo pasakyta, kad „The Cherwell“ yra laikraštis, nuosekliai kylantis į „Manchester Guardian“ lygį.“
Praėjus vos dešimtmečiui po OSPL įkūrimo buvo rimtai kalbama apie „The Isis“ ir nuskursti spėjusio „The Cherwell“ sujungimą. Padėtis taip pablogėjo, kad 1974 metais laikraštis turėjo paskelbti nacionalinį pagalbos prašymą. Laikraščiui po penkis svarus paaukojo svarbiausi to meto politikos veikėjai, tarp jų – britų premjeras ir vidaus reikalų ministras.
Atrodė, kad OSPL pagaliau atsigavo. 1977 metais „The Cherwell“ juokaudamas pirmajame puslapyje išspausdino pirmąją antraštę, kad OSPL ketina įsigyti vieną didesnių Londono dienraščių „The Evening Standard“. Tačiau laikraščio padėtis vėl pablogėjo ir dešimtmečio pabaigoje jis išsilaikė tik pajamų iš karjeros patarimų skelbimų dėka.
1980 metais kilo vienas didžiausių skandalų laikraščio istorijoje. „The Cherwell“ išspausdino antraštę „Ar išprievartautum šią moterį?“ po vienos iš eitynes prieš moterų smurtą organizavusios studentės nuotrauka. Reaguodamos į tai, laikraštį pasmerkė 11 Oksfordo koledžų studentų tarybų, o vienas koledžas iš viso jį uždraudė. Padėtis paaštrėjo, kai maždaug 40 protestuotojų pateko į „The Cherwell“ biurą ir sunaikino ankstesnius laikraščio numerius. Redaktorius galiausiai atsiprašė už antraštę, bet ne už patį straipsnį.
Dešimtasis dešimtmetis Oksfordo studentų spaudai tapo pereinamuoju laikotarpiu. Jo pradžioje britų dienraštį „The Guardian“ valdantis Scott fondas pasiūlė nupirkti eilinį kartą į finansinius sunkumus pakliuvusį „The Cherwell“. OSPL atsisakė šio pasiūlymo laikraščio nepriklausomybės vardan. 1992 metais Oksfordo studentų sąjunga pamėgino išstumti nepriklausomą „The Cherwell“ ir įkūrė savąjį „The Oxford Student“. „The Cherwell“ vėl pavyko išsilaikyti, bet jo konkurentas „The Isis“ neišgyveno ir amžiaus pabaigoje žurnalą perėmė OSPL. Taip buvo nutraukta kelis dešimtmečius trukusi šių dviejų leidinių konkurencija.
Amžių sandūroje OSPL buvo itin prastai valdoma ir įsiskolinusi įmonė. 2001 metų vasarą ji buvo neapmokėjusi 19 000 svarų vertės sąskaitų ir jau turėjo 16 500 svarų skolų. Mokesčių inspekcija siekė išieškoti 7 000 svarų nesumokėto PVM, o antstoliai ruošėsi iš įmonės biurų išvežti visą vertingą turtą. Nepadėjo ir į kojas dėjęs įmonės valdybos pirmininkas. Įmonei atsidūrus ties žlugimo riba, laikraštį išgelbėjo alumnai, iš banko skubiai parūpinę 25 000 svarų paskolą.
Tačiau laikraštis ir toliau buvo kamuojamas prastos vadybos. 2002 metais bendrovė turėjo jau 27 000 svarų skolų. Redakcijai teko drastiškai sumažinti laikraščio apimtį ir atsisakyti beveik visų spalvų. Šios krizės palikimas matomas ir šiandien, nes siekiant apkarpyti išlaidas „The Isis“ leidyba buvo visam laikui sumažinta iki vieno numerio per semestrą.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
2009 metais „The Cherwell“ susilaukė visai kitokio nacionalinio dėmesio. Redakcija 50 egzempliorių tiražu išspausdino laikraščio pokštų leidimą. Jame buvo istorija, kurioje du studentai kalba seksualiai prievartavę ir žudę kūdikius, o kitoje – photoshopu paruošta buvusio redaktoriaus nuotrauka, kurioje jis apsirengęs Ku Klux Klano kostiumu. Negana to, numeryje paskelbta išgalvota istorija apie vieną Oksfordo gyventojus erzinusį gatvės muzikantą, kurio dūdmaišiai juokais pavadinti Holokausto metu naudota kankinimo priemone.
Tarp laikraščio bendradarbių linksmai sutiktas leidinys buvo viešai pasmerktas, kai jis papuolė į svetainės „Oxford Gossip“ akiratį. OSPL pareikalavo, kad redaktoriai atsistatydintų. Šis atvejis parodė, kad skaitmeniniame amžiuje pokštai universitete neliks nepastebėti už jo ribų. Pasidarė aišku, kad Oksfordo studentai dar niekad nebuvo taip akylai stebimi šalies mastu.
Priešingai nei netolimoje praeityje, dabartinė laikraščio padėtis yra gana stabili. „The Cherwell“ uždirba nedidelį pelną ir nebėra naudojamas subsidijuoti „The Isis“ leidybą. Kas dvi savaites per semestrą išeina 24 puslapių numeris, o laikraštyje dirba daugiau darbuotojų nei kada nors anksčiau. Ar tik laiko klausimas, kada „The Cherwell“ vėl įkris į krizę? Istorija rodo, kad tikrai taip. Galiausiai laikraščio likimas priklauso nuo jį valdančių studentų.
Nuo mūsų pokalbio rugpjūtį daug kas pasikeitė. Freya laikraštyje buvo paaukštinta į pavaduojančios redaktorės žinių reikalams pareigas ir nuo kovo vadovauja „The Cherwell“ tyrimų skyriui. Tuo tarpu nacionaliniai dienraščiai „The Times“ ir „The Telegraph“ perpublikavo du jos rudens semestro straipsnius. Gruodį jai patikėtos „Oxford Media Society“ – žurnalistikai skirtos savišvietos draugijos – prezidentės pareigos. Beveik visa tai – iki jos dvidešimtojo gimtadienio vasarį.
Mūsų antrojo susitikimo pabaigoje rugpjūtį jos paklausiau, kokią kitą didelę istoriją ji planuoja publikuoti artimiausiu metu.
„Jeigu apie tai papasakočiau ir tai išspausdintumėte, kažkas greičiausiai jus paduotų į teismą,“ – šelmiškai šyptelėjo Freya.
Domas Lavrukaitis, „Studentiška, bet rimta“, Šauksmas, 2023 nr. 1 (pavasaris), p. 19–21.