Kinijos jaunimas sukilo prieš valstybės spaudimą atsiguldami. Jų netenkina valstybės reikalavimai kurti dideles šeimas, auginti šalies ekonomiką įsigyjant namus, automobilius ir dirbant viršvalandžius.
Tǎng píng yra socialinis protestas, pasisakantis prieš Kinijos kultūrai įprastus viršvalandžius, ekonominį materializmą ir socialines pareigas. Jo sekėjai teikia prioritetą psichologinei sveikatai: jie mažina savo poreikius, į gyvenimą žiūri abejingai, siektinu laiko lėtą gyvenimo būdą.
Vienas kinų žurnalistas vėliau panaikintame socialinio tinklo Sina Weibo įraše paskelbė, kad Tǎng píng yra taikus, prieš kolaboravimą nukreiptas judėjimas, tylus pasipriešinimas padėtyje be išeities.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Judėjimo sekėjai pasirenka sumažinti profesinius ir ekonominius troškimus, tačiau dar vis produktyviai siekti savo asmeninių tikslų. Jie kviečia atmesti elgesį ir požiūrius, kuriuos skatina ekonomikos augimą išlaikyti besistengianti Kinijos vyriausybė. Judėjimo nariai pasiduoda prieš kylančias pragyvenimo išlaidas ir nekilnojamo turto kainas. Taip pat atmetama trijų vaikų politika, kurią Kinijos komunistų partija paskelbė 2021-ųjų gegužę. „Kol jie reikalauja daugintis, mes gulime“, – pastebi judėjimo dalyvis. Judėjimas skatina veikti kuo galima labiau išlaikant minimalistinį gyvenimo stilių. Greta šių tikslų judėjimo dalyviai propaguoja komiksų skaitymą, kompiuterinius žaidimus ir animacinio turinio vartojimą.
Judėjimą 2021-aisiais balandžio mėnesį įkvėpė anoniminis įrašas Baidu Tieba – Facebooką Kinijoje atstojančiame socialiniame tinkle. Anonimo Kind-Hearted Traveler, arba Geraširdžio keliautojo, įrašas apie savo gyvenimo būdą tapo Tǎng píng judėjimo pavyzdžiu. Autorius pasakojo, kad taip gyventi pradėjo 2019-aisiais būdamas 26-ių. Jis metė tuštumos pojūtį jam kėlusį darbą gamykloje ir beveik 3 000 kilometrų dviračiu numynė nuo Tibeto iki Sichuan ir grįžo į gimtąjį miestą Kinijos rytinėje pakrantėje.
Autorius norėjo įrodyti, kad laimingą gyvenimą galima gyventi ir neuždirbant stabilaus bakalaurą baigusiems darbuotojams įprasto 5 400 juanių, arba 748 eurų, atlyginimo. „Reikia tik gulėti. Gulėti namuose, lauke, gulėti kaip guli šunys ir katės… Pasirinkau gulėti ir dėl nieko nebesijaudinu“ – anot Geraširdžio keliautojo, jo gyvenimo būdas yra pigus ir reikalauja mažai pastangų.
Tačiau tokį gyvenimo stilių autorius gali sau leisti tik dėl to, kad gyvena su tėvais – kaip didelė dalis nevedusio Kinijos jaunimo. Savo reikmėms išleisdamas tik 60 eurų jis per dieną suvalgo du patiekalus. Pragyvenimui reikalingus pinigus anonimas užsidirba kelis mėnesius per metus imdamasis atsitiktinių nekvalifikuotų darbų. Kai nedirba, jis skaito filosofiją ir laiko save ciniku – pagal senovės graikų filosofą Diogeną Sinopietį.
Kiti judėjimo dalyviai, kaip, pavyzdžiui, vienas dvidešimt aštuonerių vaikinas, prieš dvi savaites metęs darbą filmų industrijoje, laisvu laiku miega, skaito knygas, vaikštinėja, mąsto, žiūri televizijos serialus.
Politikos mokslų daktaras Bostono universitete Yicheng Wang teigia, kad šis judėjimas atspindi Kinijos viduriniosios klasės požiūrį į nekylančias algas brangstančiuose ir vis daugiau konkurencijos patiriančiuose miestuose.
Stagnuojant algoms kyla neužtikrintumas dėl darbo. Be to, Kinijoje toliau pučiasi būsto kainų burbulas. Brangiausias būstas yra Pekine, Šanchajuje, Šendžene. Pavyzdžiui, įprastas darbuotojas turėtų dirbti 27 metus nevalgydamas ir negerdamas, kad galėtų nusipirkti būstą Šendžene.
Darbuotojai pradeda suvokti, kad negalės pasinaudoti mobilumu tarp skirtingų socialinių klasių. Jų gyvenimas visada liks koks yra, o jų pastangos ištrūkti yra bevertės.
Tačiau dažnas jaunas darbuotojas dėl socioekonominių priežasčių negali atsigulti ir prisijungti prie šio judėjimo. Prarasti darbo neleidžia išlaikymo reikalaujantys tėvai ir seneliai.
Jaunimo nepasitenkinimą dabartinėmis darbo sąlygomis galima paaiškinti pažvelgus į darbuotojų padėties pokyčius Kinijoje. Aštuoniasdešimtaisiais ir devyniasdešimtaisiais į darbo rinką žengę darbuotojai pajuto žymų pokytį tarp gyvenimo skurde ir modernios visuomenės patogumų. Tačiau šiuolaikinis jaunimas jau nematė ankstesnio gyvenimo sunkumų. Užaugę Kinijai laikantis pagarsėjusios vieno vaiko politikos, jie gaudavo daugumą norimų patogumų, dviejų tėvų ir keturių senelių dėmesį. Tad protestą palaikantis jaunimas nebesitiki geresnės ateities ir nėra pasiryžęs dėl jos paaukoti savo dabartį.
Būtent to iš jų reikalauja dabartinė Kinijos darbo rinka. Pavyzdžiui, technologijų sektoriuje įprasta 996 darbo kultūra, kai dirbama nuo devintos valandos ryto iki devintos valandos vakaro šešias dienas per savaitę. Taip per savaitę išdirbamos 72 valandos. Dėl itin mažo darbuotojų turimo laisvo laiko 996 darbo kultūra dar vadinama natūralia kontracepcija.
Kitos panašios darbo formos yra 8106 (nuo aštuntos ryto iki dešimtos valandos vakaro šešias dienas per savaitę), 997 (nuo devintos ryto iki devintos vakaro septynias dienas per savaitę) ir labiausiai stebinantis 007 (darbas visą parą septynias dienas per savaitę). Pastarajame darbuotojas visada turi būti pasiekiamas savo vadovo.
Darbo viršvalandžiais kultūra įsitvirtino aštuntajame dešimtmetyje, kai Kinijos rinka tapo atvira Vakarams ir tik dirbant viršvalandžius buvo įmanoma prikelti valstybę iš skurdo ir konkuruoti su Vakarų įmonėmis. Pagal paskutinį Kinijos socialinių mokslų akademijos tyrimą, jaunesni kaip trisdešimt šešerių darbuotojai dirba nepastoviose darbo vietose ir gauna santykinai mažus atlyginimus. Taip pat tyrimas parodė, kad reikšmingas skaičius studentų baigę universitetą patiria sunkumų ieškant darbo.
996 darbo kultūra yra uždrausta įstatymais, tačiau daugybė įmonių vis dar jos laikosi. Pagal Kinijos darbo kodeksą per parą leidžiama dirbti iki aštuonių valandų, ne daugiau kaip 48 valandas per savaitę, įskaičius 4 valandas viršvalandžių. Kad išvengtų nemalonumų, darbuotojai dažnai nepraneša savo dirbamų višvalandžių žmogiškųjų išteklių skyriams, taigi dažnai už juos negauna ir algos.
Apibūdinti šias žiurkių lenktynes 2019-aisiais metais kiniškame internete pradėtas vartoti žodis nèijuǎn, arba involiucija, reiškiantis perdėtą konkurenciją darbo rinkoje. Joje mažiau ambicingi darbuotojai dirba ilgiau, kad neatrodytų besišalinantys darbo šalia kitų viršvalandžius dirbančių bendradarbių. Visiems dirbant viršvalandžius, ambicingiausi darbuotojai pasirenka dirbti dar ilgiau, kad išsiskirtų.
„Darbo viršvalandžiais kultūra įsitvirtino aštuntajame dešimtmetyje, kai Kinijos rinka tapo atvira Vakarams ir tik dirbant viršvalandžius buvo įmanoma prikelti valstybę iš skurdo ir konkuruoti su Vakarų įmonėmis.“
Tad dabartinėje Kinijos darbo aplinkoje yra normalu tikėtis, kad darbuotojas dirbs viršvalandžius. Dirbti dvyliką valandų per parą yra įprasta. 35-ių metų banko darbuotoja pasiguodė, kad vadovybė nepranešusi atvyksta dešimtą vakaro norėdami patikrinti, kas vis dar dirba. Tik darbe esantys darbuotojai turi galimybę gauti paaukštinimą. Vienas Alibaba darbuotojas teigė, kad bekuriant naują produktą ar atėjus labiau užimtam sezonui, jis dirba nuo devynių iki trijų ryto tik trumpam grįždamas namo paguldyti vaiką į lovą. Pats darbas jam patinka, tačiau jis neapkenčia darbo valandų.
Anot Alibaba įkūrėjo Jacko Ma, galimybė dirbti 996 yra palaiminimas. Tik jaunas darbuotojas gali taip įnirtingai dirbti, teigė Ma. Jo įrašas buvo plačiai kritikuotas ir ištrintas. JD.com, dar vienos elektroninės Kinijos parduotuvės, įkūrėjas Richardas Liu palaikė Ma sakydamas, kad „tinginiai nėra jo broliai“. Sunku nepastebėti tariamai socialistinės valstybės įmonių vadovų panašumo į kolegas iš kapitalistinio pasaulio. Ne per seniausiai Tesla vadovas Elonas Muskas teigė, kad niekas nepakeitė pasaulio dirbdamas 40 valandų per savaitę. Esą dirbti reikėtų bent dvigubai ilgiau.
Kinijos visuomenės dėmesys į žalingą darbo kultūrą buvo nukreiptas 2019-ųjų gruodžio 29-ąją, kai darbuotoja eidama iš darbo internetinės prekybos platformos įmonėje „Pinduoduo“ pusė dviejų nakties susmuko gatvėje ir mirė. Po mažiau nei dviejų savaičių tos pačios įmonės darbuotojas nušoko nuo stogo po trumpo susitikimo su savo tėvais. Kitą dieną iš darbo buvo atleistas įmonės darbuotojas, kuris socialiniuose tinkluose sukritikavo Pinduoduo darbo kultūrą ir įkėlė greitosios pagalbos automobilio šalia įmonės pastato nuotrauką. Po pirmosios darbuotojo mirties oficialioje Pinduoduo socialinėje paskyroje pasirodė įrašas, kuriame retoriškai klausiama, „o kas nėra iškeitęs savo gyvenimo į pinigus?“. Šis įrašas buvo greitai ištrintas ir vartotojų išsaugotos pranešimo nuotraukos paskelbtos netikromis.
Kai kurios įmonės Kinijoje nesilaiko tradicinės darbo kultūros ir skatina darbuotojus palikti darbo vietas anksti vakare ir atostogauti. Šios temos grotažymės Weibo socialiniame tinkle susilaukė daug dėmesio ir kitos įmonės ima sekti jų pavyzdžiu, bet nepanašu, kad tai pakeis kinų darbo įpročius.
Valdžia jaunimo judėjimui per didelio vaidmens nesuteikė. Štai Xie Fei, vienos Henano transliacijos vedėja ir naujienų apžvalgininkė Kinijos Džedziango televizijoje teigia, kad ši karta nebeturi tokių pačių galimybių kilti mobilumo laiptais, kokias turėjo jų tėvai. Tėvų karta pasinaudojo išskirtinėmis septinto ir aštunto dešimtmečio ekonominėmis sąlygomis, kai tuometinio Kinijos vadovo Deng Xiaoping politika atvėrė Kiniją tarptautinėms įmonėms ir užsienio investicijoms.
Valstybinis Kinijos dienraštis „China Daily“ teigia, kad problemos nėra ir kad universitetą baigęs studentas gali lengvai įsidarbinti ir džiaugtis užtikrintomis pareigomis. Tačiau Honkongo dienraštis „South China Morning Post“ praneša, kad dėl kilusios pandemijos 2021-ųjų laidos universitetų absolventai dėl darbo vietų turi varžytis su 2020-ųjų laida.
Anot Taivano Sinikos akademijos Sociologijos instituto mokslininko Lin Thung-Hong, stoja Kinijos ekonominė raida ir jauni darbuotojai visgi sunkiai randa darbo. Judėjimas atsigulti atspindi šiuos bendrus ekonominius Kinijos sunkumus.
Kinijos vyriausybės reakcija į Tǎng píng judėjimą buvo greita ir nebūdinga kitiems iki šiol internete kilusiems judėjimams. Kinijos komunistų partijai priklausanti nacionalinė televizija pasmerkė judėjimo narius. Esą jaunoji karta ne gulasi, o sunkiai dirba, pavyzdžiui, prieš covid-19 kovojantys medicinos darbuotojai.
Socialinėms platformoms buvo liepta ištrinti visus įrašus apie Tǎng píng ir pašalinti judėjimo šalininkų grupes. Taip pat uždrausta pardavinėti su Tǎng píng susijusią atributiką. Literatūros profesorė Huang Ping teigia, kad naujienų šaltiniai bijo, jog šis judėjimas sumažins jaunimo produktyvumą.
Kai kurios Kinijos medijos skelbia sėkmės istorijas ir siekia parodyti Kinijoje egzistuojančias galimybes, tačiau jos retai kada kalba apie Kinijos šalies jaunimą. Jų herojai – vyresni, pakankamai santaupų turintys žmonės.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Tiesa, kai kurios žiniasklaidos priemonės į judėjimą žiūri švelniau, laiko jį kvietimu refleksijai, įrodymu, kad norint sunkiai dirbančios jaunuomenės reikia sukurti geresnes darbo sąlygas.
Manhateno instituto ekonomistė Alison Schrager teigia, kad aukštesnės viduriniosios klasės išsilavinę Z kartos ir tūkstantmečio kartų atstovai Amerikoje elgiasi panašiai. Jie rekordiškais skaičiais palieka darbo rinką.
Visgi ekspertai teigia, kad nepanašu, jog judėjimas pakeis dabartinę Kinijos visuomenę. Dėl socialinės paramos mechanizmų trūkumų Kinijoje išgyventi atsigulus yra beveik neįmanoma. Pastarieji palieka darbus ne dėl to, kad jie gulasi, bet todėl, kad yra finansiškai nepriklausomi.
Raminta Urbonavičiūtė, „Sunku nupjauti gulinčius javus“, Šauksmas, 2022, nr. 2 (ruduo), p. 11–13.