Tarkime, kad esate pedagogikos profesorius ir studentams užduodate rašinį apie mokymosi stilius. Vienas jų pateikia esė su tokia įžangine pastraipa:
„Mokymosi stilių“ sąvoka yra problemiška, nes ji neaprėpia procesų, kurių metu jie formuojasi. Kai kurie mokiniai dėl tam tikros patirties gali išsiugdyti tam tikrą mokymosi stilių. Kiti gali išsiugdyti tam tikrą mokymosi stilių bandydami prisitaikyti prie mokymosi aplinkos, kuri nebuvo tinkamai pritaikyta jų mokymosi poreikiams. Galiausiai turime suprasti mokymosi stilių ir aplinkos bei asmeninių veiksnių sąveiką ir tai, kaip šie veiksniai lemia mūsų mokymosi būdą ir mokymosi pobūdį.
Išlaikyta ar neišlaikyta? Devintukui ar aštuntukui? Kaip pasikeistų jūsų įvertinimas, jei žinotumėte, kad šią pastraipą apskritai parašė ne žmogus? Jungtinėje Karalystėje profesoriaujantis Mike’as Sharplesas pagal užklausą sugeneravo šį tekstą pasinaudojęs GPT‑3 – milžinišku OpenAI kalbos modeliu. (Visą rašinį, kurį Sharplesas laiko magistro baigiamojo lygio, su nuorodomis galima rasti čia). Asmeniškai linkstu prie aštuoneto. Ištrauka skaitosi kaip pilstymas, bet jo pasitaiko daugumoje studentiškų rašinių.
Sharplesas norėjo paraginti pedagogus „iš naujo permąstyti mokymą ir vertinimą“, atsižvelgiant į technologijas, kurios, pasak jo, „gali tapti arba dovana sukčiaujantiems mokiniams, arba galingu mokymo pagalbininku – kūrybine priemone.“ Šiandien teksto generavimas nėra nei teorinis, nei futuristinis dalykas. Gegužės mėnesį viena/s studentė/as iš Naujosios Zelandijos prisipažino savo rašto darbuose naudoję dirbtinį intelektą, teisindamiesi, kad tai yra tokia pat priemonė kaip „Grammarly“ ar automatinė rašybos patikra: „Žinias turiu, gyvenimiškos patirties turiu, esu gera/s studentė/as, lankau visus praktinius užsiėmimus ir paskaitas, skaitau viską, ką turime skaityti, bet jaučiausi tarsi būčiau baudžiamas, nes nerašau įtaigiai, ir nemaniau, kad tai teisinga“, – pasakojo ji/s Christchurcho studentų laikraščiui. Ji/e nemano sukčiaujantys, nes universiteto studentų gairės nurodo, kad negalima pateikti kito asmens už tave padaryto darbo. GPT‑3 nėra „kitas asmuo“, tai – programa.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Generatyvinio dirbtinio intelekto pasaulis sparčiai tobulėja. Praėjusią savaitę OpenAI išleido pažangų pokalbių robotą ChatGPT, kuris sukėlė naują susižavėjimo bangą, taip pat atnaujintą GPT‑3, leidžiantį kurti sudėtingą rimuotą poeziją; praėjusį mėnesį Google pristatė naujas programas, kurios leis žmonėms tekstu apibūdinti sąvokas ir atvaizduoti jas paveikslėliais; tuo tarpu kūrybinio intelekto įmonė Jasper spalį buvo įvertinta 1,5 mlrd. dolerių. Vaikui vis dar reikia šiek tiek pastangų susirasti teksto generatorių – bet neilgam.
Esė, ypač bakalauro, ištisoms kartoms buvo humanitarinės pedagogikos ašis. Taip mokome vaikus tyrinėti, mąstyti ir rašyti. Ši tradicija netrukus bus sugriauta iš pagrindų. Toronto universiteto docentas Kevinas Bryanas praėjusią savaitę Twittery apstulbęs rašė apie naująjį OpenAI pokalbių robotą: „Nebėra prasmės užduoti rašinių namų darbams. Netgi sprendžiant konkrečius klausimus, kuriuose reikia derinti įvairių sričių žinias, OpenAI pokalbių robotas šiuo metu yra tiesiog pažangesnis už eilinį humanitarinių mokslų magistrantą. Kalbant atvirai – tai neįtikėtina.“ Nei kalbų technologijas kuriantys inžinieriai, nei pedagogai, susidursiantys su sukurta kalba, nėra pasirengę šiems padariniams.
Tarp humanitarų ir gamtamokslininkų jau seniai žioji praraja. XX a. šeštajame dešimtmetyje C. P. Snow perskaitė savo garsiąją paskaitą, vėliau – esė „Dvi kultūros“, kurioje apibūdino humanitarų ir mokslininkų bendruomenes kaip gentis, prarandančias tarpusavio ryšį. „Literatūros tyrinėtojai viename kampe, kitame – mokslininkai“, – rašė Snow. „Tarp jų – abipusio nesupratimo praraja, kartais (ypač tarp jaunųjų) priešiškumas ir nemeilė, bet labiausiai – supratimo trūkumas. Jie įdomiai ir iškreiptai įsivaizduoja vieni kitus.“ Snow ragino kurti tam tikrą intelektualinį kosmopolitizmą: literatams trūko įžvalgų apie esminius termodinamikos dėsnius, o mokslininkai ignoravo Šekspyro ir Dikenso svarbą.
Snow įvardyta skirtis tik dar labiau sustiprėjo. Šiuolaikiniame technologijų pasaulyje humanitarinio išsilavinimo vertę atskleidžia jo trūkumas. Gėdingai pagarsėjęs kriptovaliutų biržos FTX įkūrėjas Samas Bankmanas-Friedas, neseniai per kelias dienas praradęs 16 mlrd. dolerių vertės turtą, garsėja kaip besididžiuojantis savo neraštingumu. „Niekada neskaičiau knygų“, – kartą jis prasitarė viename interviu. „Nenoriu pasakyti, kad jokia knyga nenusipelnė būti perskaityta, bet iš tikrųjų laikausi gan artimos nuomonės.“ Elonas Muskas ir Twitter yra dar vienas puikus pavyzdys. Skaudu ir keista stebėti, kaip atsainiai toks genialus inžinierius kaip Muskas elgiasi net su palyginti paprastomis literatūrinėmis sąvokomis, tokiomis kaip parodija ir satyra. Akivaizdu, kad jis niekada anksčiau apie jas nesusimąstė. Tikriausiai neįsivaizdavo, kad yra apie ką galvoti.
Socialinių medijų epochos ypatybė – neįtikėtinas visuomenės ir istorijos raidą keičiančių vyrų ir moterų visuomenės ir istorijos klausimų neišmanymas. Rodos, kad Markas Zuckerbergas daug skaitė apie imperatorių Augustą, bet norėčiau, kad jis būtų skaitęs apie pamfletų spaudos reguliavimą XVII a. Europoje. Galbūt tai būtų išgelbėję Ameriką nuo socialinio pasitikėjimo sunaikinimo.
Šios nesėkmės kyla ne iš piktos valios ar net godumo, bet iš sąmoningo nežinojimo. Inžinieriai nepripažįsta, kad humanitariniai klausimai, pavyzdžiui, hermeneutika, istorinis žodžio laisvės sąlygotumas ar moralės genealogija, yra realūs klausimai, turintys realių pasekmių. Tiesa, kiekvienas turi teisę turėti savo nuomonę apie politiką ir kultūrą, tačiau nuomonė skiriasi nuo pagrįsto supratimo. Pats tiesiausias kelias į katastrofą – sudėtingas problemas traktuoti taip, tarsi jos būtų visiems aiškios. Taip galima greitai prarasti milijardus dolerių.
„Rodos, kad Markas Zuckerbergas daug skaitė apie imperatorių Augustą, bet norėčiau, kad jis būtų skaitęs apie pamfletų spaudos reguliavimą XVII a. Europoje.“
Kadangi gamtamokslininkai rizikuodami ignoravo humanitarinius klausimus, humanitarai pastarųjų 50 metų technologines revoliucijas pasitiko švelnia savižudybe. 2017 m. duomenimis, nuo XX a. 9‑ojo dešimtmečio anglistikos studentų skaičius sumažėjo beveik perpus. Istorijos studentų skaičius vien nuo 2007 m. sumažėjo 45 proc. Nereikia nė sakyti, kad humanitarų supratimas apie technologijas geriausiu atveju yra dalinis. Skaitmeninė humanitarika yra nuolat atsilikusi keliomis pasenusiomis kategorijomis, kas yra neišvengiama. (Niekas nesitiki, kad kažkas imsis dėstyti per Instagram Stories.) Tačiau dar svarbiau tai, kad humanitariniai mokslai per kelis dešimtmečius iš esmės nepakeitė savo požiūrio, nors technologijos pakeitė visą juos supantį pasaulį. Jie vis dar analizuoja metanaratyvus, tarsi už lango būtų 1979 m., ir šaudo sau į kojas.
Šiuolaikinė akademinė bendruomenė daugiau ar mažiau nuolat užsiima savikritika visais įmanomais aspektais. Į technologijas orientuotame pasaulyje svarbi kalba, svarbus balsas ir stilius, svarbi retorika, svarbi istorija, svarbios ir etinės sistemos. Tačiau šioje situacijoje humanitarai turi paaiškinti, kodėl jie svarbūs, o ne nuolat griauti savo pačių intelektualinius pagrindus. Humanitariniai mokslai žada studentams kelionę į nereikšmingą, savęs nepaisančią ateitį, o paskui stebisi, kodėl mažėja studentų. Ar reikia stebėtis, kad beveik pusė humanitarinių mokslų absolventų gailisi pasirinkę magistro studijas?
Humanitarinių mokslų vertė technologijų nulemtame pasaulyje buvo įrodinėjama ir anksčiau. Steve’as Jobsas didelę Apple sėkmės dalį nuolat aiškino tuo, kad jis iškrito iš Reedo koledžo, kur mokėsi Šekspyro ir modernaus šokio, taip pat lankė garsiąją kaligrafijos studiją, vėliau padėjusia estetinius Mac kompiuterio dizaino pagrindus. „Daugelis mūsų pramonės atstovų neturi labai įvairios patirties. Todėl jie neturi pakankamai taškų, kuriuos galėtų sujungti, ir galiausiai priima labai tiesmukus sprendimus, neturėdami plataus požiūrio į problemą,“ – sakė Jobsas. „Kuo platesnis bus žmogaus patirties supratimas, tuo geresnį dizainą turėsime.“ Apple yra humanistinė technologijų bendrovė. Kartu ji – didžiausia bendrovė pasaulyje.
Nepaisant aiškios humanitarinio išsilavinimo vertės, jo nuopuolis tęsiasi. Per pastaruosius 10 metų STEM triumfavo, o humanitariniai mokslai žlugo. IT studijuojančių studentų skaičius dabar yra beveik toks pat, kaip ir visų humanitarinių mokslų studentų skaičius kartu sudėjus.
Dabar atėjo eilė GPT‑3. Natūralios kalbos apdorojimas humanitariniams mokslams kelia daugybę precedento neturinčių problemų. Kalbama apie praktinius dalykus: humanitarinių mokslų katedros vertina savo bakalauro studentus pagal jų rašto darbus. Jie suteikia daktaro laipsnį remdamiesi disertacijomis. Kas bus, kai abu procesus bus galima iš esmės automatizuoti? Remdamasis savo buvusio Šekspyro profesoriaus patirtimi, manau, kad akademinei bendruomenei prireiks dešimties metų, kad susitaikytų su šia nauja realybe: dvejų metų, kol studentai perpras technologijas, dar trejų metų, kol profesoriai pripažins, kad studentai jomis naudojasi, ir penkerių metų, kol universitetų vadovai nuspręs, ką dėl to daryti, jei apskritai ką nors daryti. Mokytojai jau dabar yra vieni iš labiausiai pervargusių ir nepakankamai apmokamų žmonių pasaulyje. Jie jau dabar susiduria su humanitarinių mokslų krize. O dabar dar ir šitai. Užjaučiu juos.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Ir vis dėlto, nepaisant drastiško dabartinio atotrūkio, natūralios kalbos apdorojimas privers inžinierius ir humanitarus susivienyti. Nepaisant visko, jiems reikės vieniems kitų. Informatikams reikės pagrindinio, sistemingo bendrojo humanistinio išsilavinimo: kalbos filosofija, sociologija, istorija ir etika nebėra tik smagūs teorinių spekuliacijų klausimai. Jie bus būtini nustatant etišką ir kūrybišką pokalbių robotų panaudojimą, tai tik akivaizdžiausias pavyzdys.
Humanitarai turės suprasti natūralios kalbos apdorojimą, nes tai yra kalbos ateitis, bet ne tik todėl, kad tai gali sukelti krizę. Natūralios kalbos apdorojimas gali nušviesti daugybę mokslinių problemų. Jis padės išsiaiškinti autorystės ir literatūrinio datavimo klausimus, prie kurių nepriartės jokia kada nors sukurta sistema; didelių kalbos modelių parametrai yra daug sudėtingesni nei dabartinių sistemų, šiandien naudojamų, pavyzdžiui, nustatant, kurias pjeses parašė Šekspyras. Jie netgi gali leisti atlikti tam tikrų rūšių restauravimus, užpildyti pažeistų tekstų spragas taikant teksto prognozavimo modelius. Tai padės iš naujo suformuluoti literatūrinio stiliaus ir filologijos klausimus; jei galima išmokyti mašiną rašyti kaip Samuelis Tayloras Coleridge’as, ta mašina turi sugebėti tam tikru būdu informuoti, kaip rašė Samuelis Tayloras Coleridge’as.
Humanistikos ir technologijų ryšiui užmegzti reikės žmonių ir institucijų, turinčių plačią viziją ir besirūpinančių už jų srities ribų išeinančiais interesais. Prieš atsirandant tokiai bendradarbiavimo erdvei, abiem pusėms teks žengti sunkiausius šuolius aukštąjį išsilavinimą turintiems žmonėms: suprasti, kad jiems reikia kitos pusės, ir pripažinti savo esminį neišmanymą. Tačiau tai visada buvo išminties užuomazga, nesvarbu, kokioje technologijų epochoje gyventume.
Stephen Marche, „The College Essay is Dead“, The Atlantic, 2022 12 06. Iš anglų kalbos vertė Domas Lavrukaitis.