Dalyvauti kare yra tikras pragaras. Jame nedalyvaujantiems ir turintiems apie jį nuomonę – karas yra nuspėjamas, bet apgailestavimą keliantis kvietimas griebtis ginklų. Po vasario 24-osios Rusijos invazijos į Ukrainą išaugo ne tik karinių veiksmų apimtis, bet ir nuomonių apie šį karą banga. Mus, Rytų Europos tyrinėtojus, erzina stebėti ilgą eilę Vakarų mokslininkų ir ekspertų, tėviškai aiškinančių apie situaciją Ukrainoje ir Rytų Europoje: neretai jie nesiklauso paties regiono nuomonių, vietoj istorijos subjekto laiko jį esant objektu arba teigia puikiai suprantantys Rusijos logiką ir motyvus. Internete rytų europiečių rateliai pradėjo vartoti naują terminą, apibūdinantį fenomeną, kai žmonės iš anglakalbių šalių šiam regionui garsiai perša savo analitinę schemą ir politines nuostatas: westsplaining [„west“ ir „explain“ žodžių samplaika – red. past.]. Ypač gerų westsplainingo problemos pavyzdžių pateikia ekspertų aiškinimai, kaip NATO plėtra į rytus sukėlė Rusijos puolimą.
Rytų Europa yra beprotiškai sudėtinga. Ji net neturi tikslaus apibrėžimo: besidriekianti nuo Baltijos valstybių žemyn (priklausomai nuo ko paklausi) per Lenkiją, Baltarusiją, Slovakiją, Čekiją ir Vengriją, rytuose aprėpianti Moldovą, pietuose – Rumuniją ir Bulgariją, galbūt ir kitas šalis – šis regionas nepasižymi glaudumu. Jo nevienija kultūra, religija, kalba, rasė, politika ar net geografija (Graikija ir Suomija yra toliau rytuose, bet niekada nėra priskiriamos šiai kategorijai, Sakartvelas yra atitolęs, tačiau dažnai įtraukiamas, o dėl dabartinio konflikto mintis apie Ukrainos narystę ir jos išlikimas apskritai stovi ant kortos).
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Jei kas nors ir vienija šį regioną, tai istoriškai nepalanki padėtis imperijų žaidimų aikštelėje, jo ribų bei apibrėžimų pokyčiai bėgant amžiams, paskutinis jų – po Sovietų Sąjungos griūties. Kertinė šio regiono geopolitinė ypatybė yra tai, jog jis apibrėžiamas iš išorės. Kaip sako lenkų lingvistas Piotras Twardziszas, „Pačioje Rytų Europoje yra ganėtinai mažai Rytų Europos. Gerokai daugiau jos yra Vakarų Europoje, arba, plačiau, Vakaruose.“
Pastarąją savaitę westsplaineriai per amerikiečių televizorius ir nuomonių puslapius skelbė, kad leisdama Rytų Europos šalims tapti narėmis NATO privedė Putiną prie į kampą įspraustiems gyvūnams būdingo protrūkio. Ši istorija skamba daugiau mažiau taip: po Sovietų Sąjungos griūties NATO pažadėjo Rusijai, kad aljansas nesiplės. Nepaisant to, 1997-aisiais NATO išsiplėtė. Nepaisydamas Rusijos nepasitenkinimo, 2007-aisiais aljansas uždegė žalią šviesą plėtrai į Sakartvelą ir Ukrainą. Rusija buvo priversta reaguoti, taigi, tais pačiais metais užpulti ir okupuoti Sakartvelą. Putinas reagavo vėl, kai JAV remti protestai nuvertė provakarietiško kurso atsisakiusį Ukrainos prezidentą Viktorą Yanukovychių – 2014-aisiais Putinas įsiveržė ir okupavo Donbasą bei Krymą. O dabar jis bando užimti Ukrainą, kad užkirstų kelią Amerikos įtakai regione.
Nėra nuostabu girdėti šią istoriją iš taip vadinamos realistinės tarptautinių santykių mokyklos mokslininkų, intelektualinę brandą pasiekusių Šaltojo karo metais. Pavyzdžiui, žurnale The New Yorker Johnas Mearsheimeris iš Čikagos universiteto teigė, kad NATO plėtra buvo vertinama kaip mirtinai pavojingo atsako reikalaujanti grėsmė saugumui. Tiesa, Mearsheimeris pripažįsta, jog didžiosios valstybės yra plėšrūnės, siekiančios, kad jų mažesniosios kaimynės neturėtų galimybės laisvai priimti politinius sprendimus. Tačiau pagal tokią interpretaciją dėl Rusijos protrūkio saugant savo įtakos sferą lieka kalta NATO – labiausiai dėl JAV interesų plėsti savo įtakos sferą. Toks požiūris nėra naujas: tai ir paties Putino pozicija, kurią 2007-aisiais jis išdėstė savo kalboje per Miuncheno saugumo konferenciją.
Šios pozicijos tikslas yra aiškus: NATO turėtų nustoti pirštis tokioms šalims kaip Ukraina, o jei šalys kaip Ukraina nori išlaikyti savo valstybingumą, jos turėtų atsisakyti bet kokių aspiracijų tapti NATO ar net Europos Sąjungos narėmis. Kitaip tariant, Rytų Europos šalys turėtų pripažinti savo antraeilį statusą tarp kitų valstybių ir susitaikyti su savo geopolitiškai neutralaus buferio vaidmeniu Amerikos ir Rusijos imperijų liekanų pakraštyje.
„Pačioje Rytų Europoje yra ganėtinai mažai Rytų Europos. Gerokai daugiau jos yra Vakarų Europoje, arba, plačiau, Vakaruose.“
Pastarąsias savaites šis argumentas paplito visame politiniame spektre. Dėl jo į tą pačią lovą sugulė Tedas Galenas Carpenteris iš libertarų Cato instituto bei įtakingas vokiečių kairiųjų intelektualas Wolfgangas Streeckas, kuris rašė, kad „karas dėl Ukrainos“ įsiplėskė dėl „bekompromisiško balansavimo ties pavojinga riba ir JAV, ir Rusijos pusėje“. (Karas dėl Ukrainos? Turint galvoje, kad vieninteliai kovotojai mūšio lauke yra Rusijos okupantai ir Ukrainos gynėjai, prielaida, kad tai JAV ir Rusijos mūšis dėl įtakos, yra tiesiog absurdiška.) Argumentas suvienijo ekonomistą Jeffrey Sachsą, matomai pagijusį nuo neoliberalizmo svaigulio, bet ne nuo polinkio rytų europiečiams aiškinti, ką jiems reikėtų daryti, bei graikų antineoliberalių pažiūrų politiką Yanį Varoufakį. Tuckeris Carlsonas iš Fox News bei progresyvi ekonomistė Mariana Mazzucatto prilygino situaciją tariamam atvejui, kai Kinija įtikintų Meksiką prisijungti prie amerikiečiams priešiško saugumo aljanso. The Guardian populistas skiltininkas Owenas Jonesas teigia, jog šio karo buvo galima išvengti, jeigu tik „po Šaltojo karo būtų buvę bandymų sudaryti neutralią buferinę zoną.“ (Šis Twitterio pranešimas vėliau buvo ištrintas, o pats Jonesas atsiprašė, kad neatsižvelgė į minėtoje zonoje gyvenančių žmonių teises ir „pasisakė kaip imperialistas žaidžiantis stalo žaidimą su Europos žmonėmis.“) Ta pati potekstė yra nejautriame Amerikos demokratinių socialistų pareiškime, kuriuo raginama užbaigti karą, tačiau dėl jo įsiplieskimo kaltinama „imperialistinė ekspancija“.
Būtent kairieji linkę manyti, kad kritikuodami NATO ekspansiją jie kompensuoja savo ir savo nesąžiningą politiką vykdančių imperialistinių valstybių bendrapiliečių išankstinius nusistatymus. Jie linkę manyti, kad sutelkę kritiką į tariamą Vakarų ekspansiją jie adekvačiai pripažįsta šį sudėtingą palikimą. Tačiau iš tikrųjų, jie toliau atsisako suteikti galimybę ne Vakarų šalims ir jų piliečiams patiems priimti geopolitinius sprendimus ir tik toliau eina imperialistiniais klystkeliais. Paradoksalu, bet Amerikos išskirtinumo bėda yra ta, jog metantys iššūkį jos pagrindiniams principams bei beriantys panieką Amerikos militarizmui, dažnai galiausiai dar kartą patvirtina Amerikos išskirtinumą, Jungtines Valstijas pastatydami tarptautinių santykių analizės centre. Kaip sakė Gregory Afinogenovas, tai yra „toks provincializmas, kurio akimis tik Jungtinės Valstijos bei jos sąjungininkės yra pagrindiniai veikėjai.“ Kalbėti apie Rytų Europą ir rytų europiečius nesiklausant čionykščių balsų arba nesistengiant suprasti regiono kompleksiškumo yra kolonijinė projekcija. Būtent čia ypač iškalbingas yra klausimas dėl NATO.
Žinoma, NATO ir Amerikos užsienio politika nusipelnė daug kritikos, pradedant 1999-ųjų bombardavimu Jugoslavijoje. Kaip The New Yorker žurnale rašo Masha Gessen, juo remiantis Putinas bandė pateisinti savo ekspancionizmą. Tačiau pabrėždami tik neteisingus NATO sprendimus, kritikai neatsižvelgia į platesnį klausimą dėl Rytų Europos valstybių teisės pačioms priimti sprendimus, kaip ir dėl jų teisės prisijungti prie karinių aljansų. Westsplaininimai neatsižvelgia į Rytų Europos istoriją bei rytų europiečių perspektyvas ir renkasi praleisti su NATO plėtra susijusius vietinius faktus.
Nepaisant to, kad JAV militarizmas ir imperializmas nusipelno kritikos, reikia pripažinti, kad nei JAV ar NATO niekada nebuvo egzistencinė grėsmė Rytų Europai. Dvidešimtajame amžiuje lemiama šio regiono šalių patirtis buvo tiesioginė ir netiesioginė sovietų kontrolė. Tokios šalys kaip Vengrija, Čekoslovakija ar Lenkija buvo nepriklausomos ant popieriaus, bet neturėjo galimybės siekti nei savo pačių vidaus, nei užsienio politikos. Sovietų Sąjunga užpuolė Vengriją ir Čekoslovakiją, kai jos bandė nukrypti nuo Maskvos nurodyto kurso. Lenkijoje sovietų primesta valdžia brutaliai nuslopino protestus 1956-aisiais, du kartus aštuntajame dešimtmetyje ir kartą 1981-aisiais. Ukraina neturėjo net formalios nepriklausomybės, o ukrainiečiai sumokėjo aukštą kainą dėl savo pasipriešinimo priverstinei kolektyvizacijai: per Holodomorą, tyčia sukeltą badą Ukrainoje, žuvo nuo 3 iki 12 milijonų žmonių. Rytų Europos reikalavimai dėl NATO ir ES narystės kyla iš šios patirtos istorinės priespaudos. To nepripažįstanti analizė yra pasmerkta geriausiu atveju būti nepakankama, o blogiausiu – klaidinga.
Tai veda prie antro punkto: NATO neišsiplėtė į „Rytų Europą“. 1999-aisiais Čekija, Lenkija ir Vengrija, o 2004-aisiais Baltijos šalys bei daugelis kitų aktyviai siekė narystės aljanse. Tai nėra tik semantika. Dėl anksčiau paminėtų istorinių priežasčių Vakarai buvo trokštama politinė kryptis, asocijuojama su klestėjimu, demokratija ir laisve – nepaisant liberalios kapitalistinės Vakarų demokratijos trūkumų bei šio modelio įgyvendinimo Rytų Europoje. Patyrę Rusijos imperializmą, daugybė rytų europiečių laikė narystę NATO būdu užtikrinti savo suverenitetą. Kitaip tariant, NATO nebūtų „išsiplėtusi“ į Rytų Europą, jeigu Rytų Europos šalys nebūtų to norėjusios ir aktyviai to siekusios.
Kaip rodo 2020-ųjų Pew tyrimų centro duomenys, bendrai Rytų Europos narės NATO vertina teigiamai. 53 % čekų laikosi teigiamos nuomonės dėl NATO, taip pat 77 % lietuvių. Labiausiai entuziastingai NATO palaiko lenkai, iš kurių 88 % palaiko aljansą. 53 % ukrainiečių NATO vertina teigiamai, lyginant su 23 %, kurie jį vertina neigiamai. Galima būtų teigti, kaip tai daro kai kurie kritikai iš Rytų Europos, kad šis palaikymas yra klaidingas, trumparegiškas bei vakarofiliškas. Bet taip pat jis yra nepaneigiamas, ir nepaneigiamai kilęs iš baimės tam, kas dabar ir vyksta Ukrainoje.
Tai yra ypač svarbu norint suprasti dabartinį karą. Kad ir kaip vilioja analizuotį jį kaip NATO ir Rusijos proxy karą, Ukraina yra aktyvi dalyvė šiame istoriniame procese. Po Sovietų Sąjungos griūties, Ukraina ne vieną kartą bandė užtikrinti ir apginti savo vakarietišką kryptį, įskaitant 2004 ir 2014-aisiais, kai abu kartus susilaukė didžiulio pasipriešinimo iš Kremliaus. Nėra prasmės neigti, kad Vakarai aktyviai į tai kišosi. Tačiau Rusija darė tą patį.
Kai kurie ekspertai gali teigti, kad nors ši istorija yra tragiška, tačiau galiausiai ji yra nereikšminga: įsivaizduojami ar ne – Rusija turi savo saugumo interesus, į kuriuos Vakarai turėjo rimtai atsižvelgti. Nors šio paaiškinimo paprastumas gali vilioti, jis neturi logiško pagrindo. Jis remiasi priešingu scenarijumi, kuriame NATO neišsiplėčia bei kuriame Rusija 2008-aisiais neužpuola Sakartvelo, o 2014 ir 2022-aisiais neužpuola Ukrainos. Tačiau tuo pat metu jis neatsižvelgia ir į kitokį galimą scenarijų: NATO plėtra neįvyksta ir Rusija vis tiek užpuola savo kaimynes. Lieka nežinoma, kas būtų nutikę.
Pagal westsplainintojų paradigmą į Rusijos interesus reikia atsižvelgti, bet į Rytų Europos – ne. Tai vėlgi atspindi Rusijos poziciją, kad „dabartinis Ukrainos režimas neturi jokio suvenerumo,“ kuri, žinoma, yra dalis iš bipolinio Šaltojo karo pasaulio paveldėtos paradigmos. Rytų Europą galima paaiškinti, tačiau jos klausytis neverta.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Jei westsplainintojai imtųsi intelektualiai sąžiningos NATO, jos plėtros ir karo Ukrainoje kritikos, atitinkamai jiems tektų kritikuoti Rytų Europos politikus ir rinkėjus, perėmusius vakarietiškas demokratijos ir apsisprendimo laisvės idėjas (nors tik iš dalies, pavyzdžiui, Lenkijoje ir Vengrijoje). Jie turėtų pripažinti, kad pasiūlymai užbaigti šį konfliktą – migloti kvietimai diplomatijai, ar netgi pasipriešinimas NATO ukrainiečiams mūšio lauke šaukiantis aktyvaus palaikymo – galimai žymi amerikiečių teikiamą pirmenybę siekiams išvengti konflikto arba priešintis NATO, o ne ukrainiečių lūkesčius.
Rezultatas yra toks, kad užkietėję realistai mato pasaulį ne tokį, koks jis yra, bet tokį, koks jis atrodo jų teorijose ir, dar blogiau, kad Vakarų internacionalizmas, kuris teigia rodąs solidarumą engiamiesiems, elgiasi priešingai: kviečia pavaldžiuosius kalbėti, o po to nekreipia dėmesio į jų karinės paramos ir apsisprendimo laisvės prašymus.
Žinoma, Rytų Europa neturi vieno balso ir mes neapsimesime, kad jį įgarsiname. Mes taip pat nesiūlome savų receptų; geresni už mūsų pasiūlymus jau buvo įvardinti Ukrainos, Lietuvos bei Lenkijos kairiųjų. Tačiau bet kokia dabartinio konflikto analizė turi būti platesnio požiūrio nei to, kuris suteikia balsą ir galią tik Vakarams ir Rusijai, ir pradėti klausytis rytų europiečių, ypač turint galvoje, kad būtent jie dar metų metus ir turės gyventi su šio karo atneštomis pasekmėmis.
Jan Smoleński ir Jan Dutkiewicz, „What American Pundits Get Wrong About Ukraine“, The New Republic, 2022 03 04. Iš anglų kalbos vertė Kęstutis Grumodas.