/

Tik tobulas gyvenimas

Perfekcionizmas – šiandien plačiai paplitusi vertybė. Anot autoriaus, šis kasdienis mūsų palydovas visgi nusipelno naujo kritiško žvilgsnio.

„Aš tik noriu įrodyti, kad tikrai kažką gerai sugebu. Ir man dar ne visai pavyko to padaryti – bent jau ne sau pačiai,“ – pokalbyje apie perfekciniozmą britų dienraščiui The Guardian 2008 metais pasakojo tuo metu Jungtinei Karalystei šešis pasaulio dviračių sporto čempionato titulus ir olimpinį auksą laimėjusi dviratininkė Victoria Pendleton. Nuotraukoje Pendleton dalyvauja Londono 2012 metų Olimpinių žaidynių varžybose. Robbie Dale, Wikimedia Commons nuotrauka

Ra­šy­ti apie per­fek­cio­niz­mą man yra su­dė­tin­ga. Nors da­bar su per­fek­cio­niz­mu ta­pa­ti­nuo­si re­čiau, dir­bant prie šio teks­to ma­nęs ne­pa­lie­ka min­tys, kad gal­būt kaž­ką pra­lei­dau, pa­mir­šau, ne­pa­mi­nė­jau, net jei iš­nag­ri­nė­jau vi­sas in­ter­ne­to pla­ty­bes. Ky­la abe­jo­nių dėl sa­vo mo­ty­vų – gal­būt skai­ty­to­jai ir skai­ty­to­jos ma­tys šį teks­tą tik kaip ka­bi­nė­ji­mą­si, kaip per­tek­li­nį ban­dy­mą lįs­ti į jų as­me­ni­nius gy­ve­ni­mus. Abe­jo­ju, ar tu­riu pa­kan­ka­mai lai­ko pa­ra­šy­ti už­tek­ti­nai ge­rą teks­tą. Šie aukš­ti lū­kes­čiai per­ei­na į vil­ki­ni­mą, mat net tu­rint krū­vą nau­din­gos ir de­ta­lios in­for­ma­ci­jos, pri­si­vers­ti ra­šy­ti sun­ku (gal net sun­kiau). Ne­ga­liu pri­si­vers­ti ra­šy­ti, nes bi­jau pa­žvelg­ti į tai, kas gausis.

Tu­riu per­fek­cio­nis­ti­nių po­lin­kių, nors jau­čiu, kad per pas­ku­ti­nius ke­le­rius me­tus pa­vyks­ta la­biau jiems pa­si­prie­šin­ti. Kai stu­di­ja­vau Ang­li­jo­je, dėl mil­ži­niš­kų iš­ori­nių ir vi­di­nių lū­kes­čių įkri­tau į dep­re­si­ją. Ta­čiau me­tęs stu­di­jas iš­mo­kau ge­riau ko­vo­ti su in­ter­na­li­zuo­tu to­bu­lu­mo sie­kiu, net jei kar­tais jis dar pa­si­reiš­kia keis­to­mis formomis.

Pa­vyz­džiui, va­ka­re po dar­bų, kai bū­nu ne­įti­kė­ti­nai pa­var­gęs ir no­riu tik po­il­sio, ran­kos sie­kia te­le­fo­no. Pra­de­du go­og­lin­ti, koks yra efek­ty­viau­sias po­il­sio bū­das ir kaip ge­riau­siai ga­lė­čiau iš­nau­do­ti lais­vą va­ka­rą. Pra­lei­dęs dvi va­lan­das prie to­kių pa­ieš­kų, su­pran­tu, kad ne tik ne­ra­dau ge­riau­sio bū­do pa­il­sė­ti, bet ir vi­są lai­ką pra­ma­liau šū­dą užuot pa­il­sė­jęs nors kaž­kaip, netobulai.

„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:

Da­lies ma­ne su­pan­čių žmo­nių per­fek­cio­niz­mas yra ekst­re­ma­les­nis. Per­fek­cio­niz­mas pri­ri­ša mū­sų sa­vi­ver­tę prie dar­bo re­zul­ta­tų, tad šiuo­lai­ki­niai di­de­li krū­viai ir aukš­ti tem­pai ne­lei­džia jiems nė se­kun­dei at­si­pa­lai­duo­ti. Kas­dien ma­tau, kaip ap­lin­ki­niams bū­na sun­ku dar­be dėl vir­š­va­lan­džių ir mi­li­jo­no ka­ban­čių už­duo­čių, ko­kį st­re­są ke­lia ar­tė­jan­tys bran­dos eg­za­mi­nai ar stu­di­jų se­si­ja, kai blo­gas pa­žy­mys skam­ba ne tik kaip pra­ras­tos ka­rje­ros ga­li­my­bės, bet ir ke­lia mil­ži­niš­ką ne­ri­mą dėl ne­su­ge­bė­ji­mo ta­ria­mai įro­dy­ti sa­vo žmo­giš­kos vertės.

Daug žmo­nių ma­to sa­ve kaip per­fek­cio­nis­tus ir per­fek­cio­nis­tes. Ir kuo to­liau, tuo la­biau. Vie­na 2016 me­tų Lon­do­no eko­no­mi­kos ir po­li­ti­kos moks­lų mo­kyk­los (LSE) stu­di­ja pa­ro­dė, kad nuo 1986 iki 2016 me­tų vi­sų ti­pų per­fek­cio­niz­mas JAV, JK ir Ka­na­do­je stip­riai iš­au­go. Psi­cho­lo­gi­jo­je per­fek­cio­niz­mas pa­pras­tai skirs­to­mas į tris ti­pus. Jis ga­li bū­ti so­cia­liai pri­skir­tas (ki­ti ti­ki­si iš mū­sų, kad bū­si­me to­bu­li ar to­bu­los), nu­kreip­tas į ki­tus (mes ti­ki­mės, kad ki­ti bus to­bu­li ar to­bu­los) ar­ba nu­kreip­tas į sa­ve (aš ti­kiuo­si iš sa­vęs, kad bū­siu to­bu­las ar to­bu­la). Nors šia­me ty­ri­me bu­vo nag­ri­nė­ja­mi tik stu­den­tai ir stu­den­tės, su­stip­rė­ju­sios per­fek­cio­nis­ti­nės ten­den­ci­jos ga­li bū­ti pa­ste­bė­tos prak­tiš­kai vi­sur: dar­bo­vie­tė­se, švie­ti­mo įstai­go­se ar namuose.

Įvai­rio­se sri­ty­se pa­daž­nė­jęs per­fek­cio­niz­mas ro­do, kad tai nė­ra tik as­me­ni­nė mū­sų sa­vy­bė – jis su­si­jęs ir su mus su­pan­čia ap­lin­ka. Tu­rint tai gal­vo­je, šia­me teks­te gin­siu du tei­gi­nius. Pir­ma – mū­sų vi­suo­me­nė­je per­fek­cio­niz­mas yra ska­ti­na­mas vy­rau­jan­čių so­cia­li­nių jė­gų ir ant­ra – per­fek­cio­niz­mas vi­sa­da yra ža­lin­gas, tad šios sa­vy­bės iš­ki­li­mas tu­rė­tų mus pri­vers­ti susirūpinti.

Perfekcionizmo fenomenas

Per­fek­cio­nis­ti­nę lo­gi­ką iliust­ruo­ja iš­trauka iš The Gu­ar­dian in­ter­viu su dvi­ra­ti­nin­ke Vic­to­ria Pend­le­ton, ku­ri tuo me­tu Jung­ti­nei Ka­ra­lys­tei jau bu­vo lai­mė­ju­si še­šis pa­sau­lio dvi­ra­čių spor­to čem­pio­na­to ti­tu­lus ir olim­pi­nį auk­są. 2008 me­tais bri­tų dien­raš­čiui ji sa­kė: „Aš tik no­riu įro­dy­ti, kad tik­rai kaž­ką ge­rai su­ge­bu. Ir man dar ne vi­sai pa­vy­ko to pa­da­ry­ti – bent jau ne sau pačiai.“

Ko­kiu bū­du pa­sau­li­nio ly­gio čem­pio­nei ga­li rei­kė­ti dar kaž­ką įro­dy­ti? Nors spor­tas iš prin­ci­po yra pa­grįs­tas kon­ku­ren­ci­ja, vien tik per­fek­cio­nis­ti­nis po­žiū­ris į spor­tą mū­sų per­ga­les ir pa­sie­ki­mus pa­ver­čia nie­ki­niais. Keis­ta Pend­le­ton bū­se­na at­sklei­džia, kad per­fek­cio­niz­mas yra ne­pa­so­ti­na­mas žvė­ris, o pag­rin­di­nis per­fek­cio­niz­mą api­brė­žian­tis skai­čius yra be­ga­ly­bė. Per­fek­cio­nis­ti­nė­je lo­gi­ko­je, net jei pa­siek­si­me vis­ką, kas įma­no­ma, mū­sų ne­adekva­tu­mo jaus­mas ne­i­š­nyks. Mū­sų meis­t­rys­tė, ap­do­va­no­ji­mai, pa­sie­ki­mai – jų nie­ka­da ne­bus ga­na, nes per­fek­cio­niz­mas rei­ka­lau­ja ne tik to, kas pa­da­ry­ta, bet ir to, kas neįmanoma.

Ma­nau, kad per­fek­cio­niz­mo es­mę gan tiks­liai pa­gau­na Wen­dy Wo­los­hyn Si­mo­no Fra­se­rio uni­ver­si­te­te ap­gin­ta­me ma­gist­ro dar­be „Mo­re Per­fect“ (2007). Wo­los­hyn nag­ri­nė­ja ke­tu­ris per­fek­cio­niz­mo ele­men­tus: kaip jis pa­si­reiš­kia lai­ke (lai­kiš­ku­mas), kaip jis struk­tū­ruo­ja mū­sų erd­vės su­vo­ki­mą (erd­viš­ku­mas), kaip mes jį jau­čia­me sa­vo kū­ne (kū­niš­ku­mas) ir ko­kius mū­sų san­ty­kius su ki­tais žmo­nė­mis jis for­muo­ja (san­ty­kiš­ku­mas).

Dar­be au­to­rė ty­ri­nė­ja ir sa­vo per­fek­cio­niz­mo pa­tir­tis iš stu­di­jų aukš­tus stan­dar­tus tu­rin­čio­je tei­sės mo­kyk­lo­je: „Erd­viš­ku­mas pa­si­reiš­kia ma­no po­rei­kiu tvar­ky­ti sa­vo daik­tus bei žo­džius ir dis­kom­for­tu, ku­ris ly­dė­jo bet ko­kius ma­no as­me­ni­nio pa­sau­lio tvar­kos su­tri­ki­mus; lai­kiš­ku­mas at­si­spin­di va­lan­do­se, ku­rias pra­leis­da­vau per­mąs­ty­da­ma ir tai­sy­da­ma sa­vo dar­bą, ir jaus­me, kad nie­ka­da ne­už­tek­da­vo lai­ko pa­siek­ti tai, ko no­rė­jau; kū­niš­ku­mas pa­si­ro­do min­ty­se (sa­vik­ri­ti­ka), emo­ci­jo­se (st­re­sas, bai­mė) ir elg­se­no­je (ven­gi­mas), ku­rią ro­džiau, kai to­bu­lu­mas bu­vo ne­pa­sie­kia­mas; o san­ty­kiš­ku­mas ata­i­di ma­no ban­dy­muo­se pa­slėp­ti sa­vo trū­ku­mus nuo aplinkinių.“

Ko iš mū­sų rei­ka­lau­ja per­fek­cio­niz­mas? Per­fek­cio­niz­mo es­mė yra tik pa­čių aukš­čiau­sių re­zul­ta­tų lū­kes­tis, net jei to­kie rei­ka­la­vi­mai mums yra ne­pa­sie­kia­mi, ne­re­alūs ar ne­bū­ti­ni. Ta­čiau per­fek­cio­niz­mas ski­ria­si nuo tie­siog aukš­tų stan­dar­tų ar meis­t­rys­tės sie­kio. Per­fek­cio­nis­tas aukš­tu­mų sieks net ta­da, kai tai bus ne­prak­tiš­ka, kai tai bus per skaus­min­ga, kai tai bus ne(be)būtina. Žmo­gus, sie­kian­tis aukš­tu­mų ar ban­dan­tis kuo ge­riau at­lik­ti dar­bą, ga­li­mai bus la­biau mo­ty­vuo­tas smal­su­mo ar prak­ti­nio po­rei­kio, kai per­fek­cio­nis­tė bus la­biau­siai mo­ty­vuo­ta bai­mės – bai­mės su­si­mau­ti, bai­mės bū­ti pa­ma­ty­tai sa­vo ne­vil­ty. Per­fek­cio­niz­mas mus pa­da­ro ma­žus, jis ra­gi­na mus slėp­tis nuo ap­lin­ki­nių akių, ku­rios, at­ro­dy­tų, mus smerks dėl ne­įma­no­mų stan­dar­tų ne­iš­pil­dy­mo. O kar­tais tos akys bū­na ir mū­sų pačių.

Žmo­gus, ne­per­fek­cio­nis­tiš­kai sie­kian­tis meis­t­rys­tės ir sau ke­lian­tis aukš­čiau­sius stan­dar­tus, po ne­sėk­mės ga­li jaus­tis nu­si­vy­lęs, liūd­nas ar pik­tas, ta­čiau tik per­fek­cio­nis­tas ma­tys ne­sėk­mės ga­li­my­bę be­veik kaip ke­lian­čią pa­vo­jų jo gy­vy­bei. Net jei per­fek­cio­nis­tas ži­no, kad to­bu­ly­bės pa­siek­ti ne­įma­no­ma, jis ne­ga­li sau to pri­pa­žin­ti, nes ta­da su­b­liūkš­tų to­bu­ly­bės ža­da­ma sau­gu­mo iliu­zi­ja. Ka­dan­gi per­fek­cio­niz­mas yra in­di­vi­dua­liz­mo mo­ty­vuo­tas jaus­mas, jo pa­ža­das yra iliu­zi­ja, jog vis­ką pa­da­rę tei­sin­gai ga­li­me už­si­tik­rin­ti sau sau­gu­mą, mei­lę, pri­ėmi­mą ir pri­pa­ži­ni­mą. Per­fek­cio­niz­mas mums ža­da iš­lais­vi­ni­mą nuo žmo­giš­ko­jo ne­už­tik­rin­tu­mo, jis mums tei­gia, kad vis­kas ga­li bū­ti kont­ro­liuo­ja­ma, jei­gu tik­tai ži­nai kaip.

„Per­fek­cio­niz­mas mums ža­da iš­lais­vi­ni­mą nuo žmo­giš­ko­jo ne­už­tik­rin­tu­mo, jis mums tei­gia, kad vis­kas ga­li bū­ti kont­ro­liuo­ja­ma, jei­gu tik­tai ži­nai kaip.“

Ta­čiau bet koks ban­dy­mas už­si­im­ti nors kiek sun­ku­mų ke­lian­čiu dar­bu to­bu­ly­bės iliu­zi­ją su­min­do. Pa­ma­to­me, kad no­rint ne tik pa­siek­ti to­bu­lą dar­bo re­zul­ta­tą, bet ap­skri­tai pa­si­stū­mė­ti, tu­ri­me su­si­dur­ti su sa­vo ne­to­bu­lu­mu, žmo­giš­ku gy­ve­ni­mo lai­ki­nu­mu ir neapibrėžtumu.

Bū­tent to­dėl bet koks ap­lin­kos su­trik­dy­mas per­fek­cio­nis­tus ga­li iš­muš­ti iš vė­žių: jei pri­im­tu­me ap­lin­ką to­kią, ko­kia ji yra, pra­ras­tu­me iliu­zi­ją, kad to­bu­lą re­zul­ta­tą ga­lė­jo­me pa­siek­ti ap­skri­tai. To­kią lo­gi­ką įgar­si­na psi­cho­lo­gė-psi­cho­te­ra­pe­utė Ag­nė Ma­tu­lai­tė, apie žmo­nių per­fek­cio­niz­mo pa­tir­tis pa­sa­ko­ju­si LRT ra­di­jo lai­do­je „Čia ir da­bar“: „Kaip ra­šy­siu to­liau, jei jau ne ta rai­de pra­dė­jau? Ne tą tu­ši­nu­ką pasiėmiau?“

O kaip su per­fek­cio­nis­ti­niu lai­ku? Per­fek­cio­nis­ti­nis lai­kas yra toks lai­kas, ku­rio nie­ka­da ne­bus pa­kan­ka­mai. Tai lai­kas, ku­ris mū­sų min­ty­se tę­sia­si iki be­ga­ly­bės, nes su be­ga­ly­be lai­ko ga­li­ma nu­veik­ti be­ga­ly­bę da­ly­kų. Taip, kaip erd­vė­je tu­ri­me iš­lai­ky­ti to­bu­los ap­lin­kos iliu­zi­ją, ly­giai taip tu­ri­me ti­kė­ti, kad jei tik bū­tų šiek dau­giau lai­ko, to­bu­ly­bė bū­tų ran­ka pasiekiama.

Per­fek­cio­niz­mo pa­ža­dai vi­lio­jan­tys, ypač jei tai vie­nin­te­lis mums pa­žįs­ta­mas meis­triš­ku­mo sie­ki­mo įran­kis. Dėl šios prie­žas­ties per­fek­cio­niz­mas kar­tais skirs­to­mas į nau­din­gą ir ža­lin­gą. Psi­cho­lo­gi­jo­je ši skir­tis pa­si­reiš­kia per adap­ty­vų ir ne­adap­ty­vų per­fek­cio­niz­mą. Pa­sak to­kios lo­gi­kos, per­fek­cio­niz­mas nė­ra blo­gas reiš­ki­nys, nes mo­ty­vuo­ja žmo­nes siek­ti aukš­čiau­sių re­zul­ta­tų, ir tik per­tek­li­nis, kraš­tu­ti­nis per­fek­cio­niz­mas yra vengtinas.

Ta­čiau to­kia skir­tis, ma­no ma­ny­mu, ne­įver­ti­na dvie­jų es­mi­nių per­fek­cio­niz­mą su­da­ran­čių ele­men­tų pri­gim­ties. Pir­ma­sis per­fek­cio­niz­mo bruo­žas yra to­bu­ly­bės sie­kis – itin aukš­ti stan­dar­tai, meis­t­rys­tė, ga­li­my­bių ri­bų per­žen­gi­mo troš­ki­mas. Ta­čiau ant­ra­sis, ir ne ma­žiau es­mi­nis, yra kal­tė, sa­vi­grau­ža ar­ba ki­tų žmo­nių ver­dik­to bai­mė, ku­ri mus ly­di ta­da, kai to­bu­ly­bės ne­pa­sie­kia­me. Jei sie­kia­me aukš­tų tiks­lų, bet iš­ti­kus ne­sėk­mei ne­si­jau­čia­me su­tal­žy­ti gy­ve­ni­mo, ne­si­jau­čia­me, kad mū­sų pro­ga įro­dy­ti sa­vo ver­tę iš­ga­ra­vo, ta­da mes esa­me iš­ėję už per­fek­cio­niz­mo rė­mų. Per­fek­cio­niz­mas be kal­tės yra ne­be per­fek­cio­niz­mas, o smal­su­mas, kū­ry­bin­gu­mas, darbš­tu­mas ir ištvermė.

Tai, kaip per­fek­cio­niz­mas pa­si­reiš­kia mū­sų kū­nuo­se, yra tik­tai pra­džia. Psi­cho­lo­gi­nių bū­se­nų ana­li­zė be mus su­pan­čio pa­sau­lio są­ly­gų yra be­pra­s­mė, nes taip, kaip mū­sų kū­nai for­muo­ja so­cia­li­nę rea­ly­bę, taip mū­sų kū­nus vei­kia ir mū­sų ap­lin­ka. Tai­gi, iš kur at­si­ran­da per­fek­cio­niz­mo jaus­mas ir ko­dėl jis tam­pa vis la­biau gajus?

Perfekcionizmas neoliberalizmo sąlygomis

Pra­de­dant nars­ty­ti per­fek­cio­niz­mo ry­šį su ap­lin­ka, no­riu pa­nag­ri­nė­ti JAV ir Va­ka­rų Eu­ro­pą po Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro. Po­li­ti­nės eko­no­mi­jos ty­rė­jas Jo­kū­bas Są­ly­ga, ku­riuo rem­siuo­si ir to­liau, šį lai­ko­tar­pį va­di­na auk­si­niu ka­pi­ta­liz­mo am­žiu­mi ar­ba kont­ro­liuo­ja­mu kapitalizmu.

Šio lai­ko­tar­pio idea­li­zuo­ti ne­rei­kė­tų, nes ra­siz­mas, sek­siz­mas, ho­mo­fo­bi­ja, Va­ka­rų ir Ry­tų im­pe­ria­lis­ti­nės am­bi­ci­jos ir in­ter­ven­ci­jos prieš de­mo­kra­ti­nius re­ži­mus yra ne­at­ski­ria­mos auk­si­nio tarps­nio da­lys. Ne­pai­sant to, kont­ro­liuo­ja­mas ka­pi­ta­liz­mas pa­si­žy­mė­jo ban­dy­mu pa­ža­bo­ti ka­pi­ta­liz­mą de­mo­kra­ti­nės vi­suo­me­nės la­bui (net jei „de­mo­kra­ti­nės vi­suo­me­nės“ api­brė­ži­mas tuo me­tu bu­vo siau­ras ir problemiškas).

Pa­ža­bo­ji­mas pa­si­reiš­kė stip­res­ne nei da­bar so­cia­li­ne ap­sau­ga (ge­ro­vės vals­ty­bė), aukš­tes­niais mo­kes­čiais kor­po­ra­ci­joms, di­des­niu dar­bo vie­tų sau­gu­mu, stip­res­nė­mis dar­buo­to­jų in­te­re­sus at­sto­vau­jan­čio­mis prof­są­jun­go­mis. Tai sau­gik­liai, pag­rin­de at­si­ra­dę iš­mo­kus Di­džio­sios dep­re­si­jos JAV pa­mo­kas apie lais­vo­sios rin­kos pa­vo­jus ir vals­ty­bės vaid­me­nį juos neut­ra­li­zuo­jant. Šio­je sis­te­mo­je dar­buo­to­jai ir dar­buo­to­jos ga­lė­jo jaus­tis sta­bi­liau, mat įvy­kus ne­lai­mei tu­rė­jo so­li­des­nį so­cio­e­ko­no­mi­nį už­nu­ga­rį. As­me­ni­nė ne­sėk­mė rin­ko­je bu­vo in­ter­pre­tuo­ja­ma la­biau kaip ne­iš­ven­gia­ma ka­pi­ta­liz­mo pa­sek­mė, o ne žmo­gaus mo­ra­li­nis defektas.

Tai es­mi­nis po­ky­tis, įvy­kęs šiuo­lai­ki­nė­se ka­pi­ta­lis­ti­nė­se vi­suo­me­nė­se. Neo­li­be­ra­li eko­no­mi­nė teo­ri­ja rin­kos lo­gi­ką per­ke­lia į kas­die­nį gy­ve­ni­mą. Čia ka­pi­ta­lis­ti­nė rin­ka yra ma­to­ma kaip na­tū­ra­li bei ne­lie­čia­ma, o žmo­nių so­cio­e­ko­no­mi­niai sun­ku­mai at­si­ran­da tik dėl jų pa­čių kal­tės. Toks po­žiū­ris, kar­tu su ma­žes­niu so­cio­e­ko­no­mi­niu sta­bi­lu­mu ir sau­gu­mu, ska­ti­na per­fek­cio­niz­mo for­ma­vi­mą­si – gy­ny­bi­nį me­cha­niz­mą ban­dant už­si­tik­rin­ti fi­nan­si­nį ir emo­ci­nį saugumą.

Jau mi­nė­tos 2016 me­tų stu­di­jos au­to­riai per­fek­cio­niz­mo iš­ki­li­mą JAV, JK ir Ka­na­do­je aiš­ki­na per pa­sta­ruo­sius de­šimt­me­čius įvy­ku­siais tri­mis kul­tū­ri­niais po­ky­čiais: 1) neo­li­be­ra­liz­mo ir kon­ku­ren­ci­nio in­di­vi­dua­liz­mo įsi­ga­lė­ji­mu, 2) me­ri­to­kra­ti­jos iš­ki­li­mu ir 3) vis la­biau ne­ri­mas­tin­ga bei kont­ro­le grįs­ta tė­vys­tės praktika.

Neoliberalizmas, meritokratija, ir kontroliuojanti tėvystė

„Neo­li­be­ra­liz­mas“ yra daž­nai var­to­ja­ma, bet re­tai api­brė­žia­ma są­vo­ka. Perf­ra­zuo­jant Są­ly­gą, ga­li­me iš­skir­ti tris neo­li­be­ra­liz­mo reikš­mes: 1) neo­li­be­ra­liz­mas – tai ket­vir­ta­ja­me XX am­žiaus de­šimt­me­ty­je už­gi­mu­si eko­no­mi­nė teo­ri­ja, 2) tai aš­tun­ta­ja­me pra­ėju­sio am­žiaus de­šimt­me­ty­je pra­dė­ta nau­do­ti po­li­ti­nė stra­te­gi­ja, ar­ba 3) tai nuo aš­tun­to­jo de­šimt­me­čio iki da­bar be­si­tę­sian­tis ka­pi­ta­liz­mo is­to­ri­jos pe­rio­das. Nag­ri­nė­jant per­fek­cio­niz­mą ak­tu­aliau­sias man yra tre­čia­sis apibrėžimas.

Tiek Są­ly­ga, tiek ki­ti ko­men­ta­to­riai pa­ste­bi, kad neo­li­be­ra­lio­ji epo­cha pa­pras­tai pa­si­žy­mi itin aukš­ta ne­ly­gy­be ir tarp­tau­ti­niu mas­tu, ir ša­lių vi­du­je. Tai reiš­kia, kad sėk­min­giau­si sub­jek­tai (in­di­vi­dai ar ša­lys) yra ap­do­va­no­ja­mi ne­pro­por­cin­gai daug, o at­si­dū­rę so­cio­e­ko­no­mi­nės sis­te­mos dug­ne gy­ve­na itin skur­džiai. To­kia si­tu­aci­ja ska­ti­na mus ieš­ko­ti fi­nan­si­nio sta­bi­lu­mo ir des­pe­ra­tiš­kai kop­ti so­cia­li­nės hie­rar­chi­jos laip­te­liais sie­kiant kuo tiks­liau iš­pil­dy­ti rin­kos lū­kes­čius. So­cio­e­ko­no­mi­niais laip­te­liais nu­sly­dus že­myn ga­li­me bet ka­da at­si­dur­ti ne tik fi­nan­si­nia­me ne­pri­tek­liu­je, bet ir įgy­ti ne­pri­ta­pu­sių­jų eti­ke­tę, at­si­dur­ti so­cia­li­nė­je atskirtyje.

Teo­riš­kai neo­li­be­ra­liz­mas pa­lai­ko „lais­vą­ją“ rin­ką ir kuo ma­žes­nį vals­ty­bės vaid­me­nį jo­je. Ta­čiau Są­ly­ga at­krei­pia dė­me­sį į tai, kad įsi­ga­lė­jus neo­li­be­ra­liz­mui na­cio­na­li­nės vals­ty­bių iš­lai­dos prak­tiš­kai ne­su­ma­žė­jo – pa­si­kei­tė tik šių iš­lai­dų pa­skir­tis. Kaip pa­ro­dė 2008 me­tų pa­sau­li­nė fi­nan­si­nė kri­zė, vals­ty­bės lė­šas da­bar ski­ria ne so­cia­li­nių ga­ran­ti­jų už­tik­ri­ni­mui, o rin­kos sta­bi­lu­mo pa­lai­ky­mui ar gel­bė­ji­mui. Pri­va­čios, pel­no sie­kian­čios ir de­mo­kra­tiš­kai ne­įsi­pa­rei­go­ju­sios, bet tuo pat me­tu svar­bias so­cia­li­nes pa­slau­gas tei­kian­čios ins­ti­tu­ci­jos, pa­vyz­džiui ban­kai bei kli­ni­kos, tam­pa too big to fail, ar­ba per di­de­li, kad žlug­tų. Fi­nan­siš­kai pa­lai­ko­mos įmo­nės, o ne stip­ri­na­ma so­cia­li­nė apsauga.

Dar vie­nas svar­bus neo­li­be­ra­lios ideo­lo­gi­jos as­pek­tas yra in­di­vi­dua­liz­mas. Ka­pi­ta­liz­mo ku­ria­mos ar pa­gi­lin­tos so­cia­li­nės prob­le­mos spren­džia­mos ne­be vals­ty­bi­niu, o in­di­vi­dua­liu lyg­me­niu. Bri­tų fi­lo­so­fas Mar­kas Fis­he­ris pa­šie­pia­mai kal­bė­jo apie ka­pi­ta­lis­ti­nį rea­liz­mą – idė­ją, kad ka­pi­ta­liz­mui jo­kios al­ter­na­ty­vos ne tik kad nė­ra, bet kad net svars­ty­mai apie to­kią ga­li­my­bę at­ro­do be­veik ne­be­įma­no­mi. Na­tū­ra­li­zuo­tos rin­kos pa­sau­ly­je ne­lie­ka nie­ko ki­to, kaip prie ka­pi­ta­lis­ti­nio pa­sau­lio pri­si­tai­ky­ti kei­čiant save.

Ki­ta ker­ti­nė neo­li­be­ra­lios lo­gi­kos da­lis yra me­ri­to­kra­ti­ja. Šis žo­dis yra ki­lęs iš lo­ty­niš­ko žo­džio „me­ri­tus“ (nu­si­pel­nęs) ir iš se­no­vės graikų žo­džio „kra­tos“ (val­džia) jun­gi­nio. Me­ri­to­kra­ti­ja yra nu­si­pel­niu­sių­jų val­džia. Me­ri­to­kra­ti­ja yra me­cha­niz­mas, dėl ku­rio mū­sų pa­stan­gos rin­ko­je įgau­na ne tik fi­nan­si­nę, bet ir psi­cho­lo­gi­nę svarbą.

Ši dokt­ri­na re­mia­si idė­ja, kad sta­tu­sas, tur­tai ir sėk­mė yra pa­sie­kia­mi vi­siems ir vi­soms, kas tik yra pa­si­ry­žę pa­kan­ka­mai at­si­da­vu­siai dirb­ti. Šio­je pa­sau­lė­žiū­ro­je vi­suo­me­nei tu­rė­tų va­do­vau­ti ir bū­ti la­biau­siai ap­do­va­no­ti tie, ku­rie sa­vo įgū­džiais ir ryž­tu įro­dė esan­tys to ver­ti. Me­ri­to­kra­ti­ja yra ame­ri­kie­tiš­ka sva­jo­nė – sta­tu­sas ir fi­nan­si­nis kles­tė­ji­mas teo­riš­kai yra pa­sie­kia­mi vi­siems ir vi­soms, kas tik nuo­šir­džiai ban­dys šių tiks­lų siekti.

„Me­ri­to­kra­ti­ja yra ame­ri­kie­tiš­ka sva­jo­nė – sta­tu­sas ir fi­nan­si­nis kles­tė­ji­mas teo­riš­kai yra pa­sie­kia­mi vi­siems ir vi­soms, kas tik nuo­šir­džiai ban­dys šių tiks­lų siekti.“

Ta­čiau ši lo­gi­ka taip pat reiš­kia, kad vi­suo­me­nės dug­ne at­si­dū­rę as­me­nys yra pa­tys dėl to kal­ti. Pa­pras­čiau­sia sėk­mė, vals­ty­bės eko­no­mi­nė pa­dė­tis, svei­ka­ta, di­s­kri­mi­na­ci­ja ir ki­ti at­si­tik­ti­niai ar sis­te­mi­niai gy­ve­ni­mo fak­to­riai daž­nai už­mirš­ta­mi. Me­ri­to­kra­ti­nė­je vi­suo­me­nė­je so­cia­li­nės prob­le­mos tar­si ne­eg­zis­tuo­ja – svar­bios tik mū­sų pa­stan­gos nu­ga­lė­ti lais­vo­jo­je rin­ko­je. Gal­būt at­si­dū­rę ne­lai­mė­je ir yra ver­ti mū­sų lab­da­ros, ta­čiau kves­tio­nuo­ti pa­čių žai­di­mo tai­syk­lių ir jų tei­sin­gu­mo vi­siems nedera.

Neo­li­be­ra­lios me­ri­to­kra­ti­jos ku­ria­mi lū­kes­čiai taip pat da­ro įta­ką vai­kų ir tė­vų san­ty­kiams. Tol, kol vai­kai lais­vo­jo­je rin­ko­je var­žy­tis ne­ga­li, už jų pa­ruo­ši­mą šiai ap­lin­kai bū­na at­sa­kin­gi tė­vai. Jie vai­kams tu­ri įdieg­ti tin­ka­mas ver­ty­bes ir dar­bo eti­ką – iš­mo­ky­ti ka­pi­ta­lis­ti­nio rea­liz­mo. Kaip pa­sa­ko­ja 2016 me­tų stu­di­jos moks­li­nin­kai, tė­vai pa­sta­rai­siais me­tais pra­lei­džia ma­žiau va­lan­dų su vai­kais už­si­im­da­mi lais­va­lai­kio veik­lo­mis ir dau­giau lai­ko kar­tu pra­lei­džia prie aka­de­mi­nių už­duo­čių. Dėl aukš­tų tė­vų lū­kes­čių ar to­kių lū­kes­čių ne­iš­pil­dy­mo kri­ti­kos vai­kai pa­tys in­ter­na­li­zuo­ja aukš­tus lū­kes­čius bei per­fek­cio­niz­mą – to­kiu bū­du jie sie­kia sa­ve ap­sau­go­ti nuo ar­ti­mų­jų kritikos.

Lie­tu­vo­je neo­li­be­ra­liz­mas nuo ne­pri­klau­so­my­bės at­ga­vi­mo lai­kų taip pat stip­riai įsi­tvir­ti­no. Pa­sak Arū­no Juš­kos ir Ro­mo La­zut­kos, Lie­tu­va de­šim­to­jo de­šimt­me­čio pra­džio­je įgy­ven­di­no įvai­rias ra­di­ka­lias re­for­mas: „Lie­tu­va uo­liai vyk­dė neo­li­be­ra­lius rei­ka­la­vi­mus kur­ti kon­ku­ren­cin­gas rin­kas su ma­ža ka­pi­ta­lo kont­ro­le, at­vi­ro­mis rin­ko­mis ir ma­žes­nė­mis so­cia­li­nės ge­ro­vės nuostatomis“.

Ži­no­ma, ne­pai­sant įsi­tvir­ti­nu­sio neo­li­be­ra­liz­mo, dau­gu­ma Lie­tu­vos gy­ven­to­jų da­bar yra ge­ro­kai lais­ves­ni, sau­ges­ni ir la­biau pa­si­tu­rin­tys nei bet ko­kiu so­vie­ti­nės oku­pa­ci­jos lai­ko­tar­piu. Ta­čiau to­kį re­zul­ta­tą, ko ge­ro, tu­ri­me ne dėl neo­li­be­ra­lių re­for­mų, o ne­pai­sant jų. Po So­vie­tų Są­jun­gos griū­ties pra­dė­ta eko­no­mi­kos li­be­ra­li­za­ci­ja at­ne­šė nau­dos, ta­čiau su­kū­rė ar pa­aštri­no dau­gy­bę ki­tų prob­le­mų, ku­rių bu­vo ga­li­ma iš­veng­ti pri­imant so­cia­liai tei­sin­ges­nius po­li­ti­nius sprendimus.

Kaip nu­ro­do­ma 2019 me­tų Lie­tu­vos ban­ko ty­ri­mo pri­sta­ty­me, Lie­tu­va tu­ri itin aukš­tą ne­ly­gy­bę in­di­kuo­jan­tį Gi­ni ko­e­fi­ci­en­tą, ku­ris pa­sta­rai­siais de­šimt­me­čiais au­ga. Pa­sak kiek nau­jes­nių 2022 me­tų duo­me­nų, Lie­tu­va vi­so­je Eu­ro­po­je yra ant­ra nuo ga­lo pa­gal ne­ly­gy­bę, ap­lenk­da­ma tik Bul­ga­ri­ją. Taip pat ga­li­ma kal­bė­ti apie fi­nan­si­nį ne­už­tik­rin­tu­mą dėl ma­žų gy­ven­to­jų san­tau­pų ar­ba pa­žei­džia­mų gru­pių skur­dą ir ne­pri­tek­lių (pen­si­nio am­žiaus žmo­nės, ne­ga­lin­tys įsi­dar­bin­ti ka­ro pa­bė­gė­liai ir t. t.).

Me­ri­to­kra­ti­ja Lie­tu­vo­je nė­ra de­ta­liai iš­nag­ri­nė­ta, ta­čiau eg­zis­tuo­ja ke­le­tas ana­li­zės užuo­maz­gų. VDU moks­li­nin­kas Sta­sys Stir­bin­s­kas 2023 me­tais ra­šė, kad „Lie­tu­vo­je at­lik­to ty­ri­mo re­zul­ta­tai at­sklei­dė, jog 58 pro­cen­tai ty­ri­mo da­ly­vių ge­ro iš­si­la­vi­ni­mo įgi­ji­mą įvar­di­jo kaip bū­ti­ną ar­ba la­bai svar­bų as­pek­tą sie­kiant gy­ve­ni­me iš­si­kel­tų tiks­lų, 56 pro­cen­tai iš­sky­rė sun­kų dar­bą“. Stir­bin­s­ko tei­gi­mu, „ko­ky­biš­ko iš­si­la­vi­ni­mo ir sun­kaus dar­bo svar­bą ak­cen­tuo­jan­tys ap­klau­sos re­zul­ta­tai in­di­kuo­ja, jog Lie­tu­vo­je, kaip ir ki­to­se Va­ka­rų vals­ty­bė­se, vy­rau­ja me­ri­to­kra­ti­ne lo­gi­ka grin­džia­mi įsitikinimai“.

Perfekcionistinių normų gamyba kasdienybėje

Per­fek­cio­nis­ti­nius kū­nus for­muo­ja ne tik pla­taus mas­to eko­no­mi­nės sis­te­mos, bet ir kas­die­nės ins­ti­tu­ci­jos. Mo­kyk­lo­se pag­rin­di­nis mū­sų tiks­las yra aukš­ti įver­ti­ni­mai, aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se stu­den­tės tu­ri ar­ba gau­ti sti­pen­di­ją, ar­ba ir stu­di­juo­ti, ir dirb­ti, kad įgau­tų ver­ti­na­mos pa­tir­ties. Ka­dan­gi rin­ko­je kon­ku­ruo­jan­čios įmo­nės sie­kia mak­si­mi­zuo­ti pel­ną ir sam­do ma­žiau­sią įma­no­mą kie­kį dar­buo­to­jų, dir­ba­me daug ir in­ten­sy­viai. Per­fek­cio­niz­mą ga­li­me įžvelg­ti ne tik „dar­buo­se prie sta­lo“, bet ir fi­zi­nės veik­los rei­ka­lau­jan­čiuo­se dar­buo­se, kur bet ko­kia ne­di­de­lė klai­da, pa­vyz­džiui san­dė­ly­je, ga­li reikš­ti fi­nan­si­nius nuo­sto­lius, tad klai­dos yra ne­to­le­ruo­ja­mos. Vė­ly­vo­jo ka­pi­ta­liz­mo me­tu skai­ti­nių met­ri­kų (pa­žy­mių ar eu­rų) mak­si­mi­za­vi­mas tam­pa vie­nin­te­liu svar­biu tiks­lu, dėl ku­rio ten­ka au­ko­ti mo­ki­nių, stu­den­čių ar dar­buo­to­jų sa­vi­jau­tą, svei­ka­tą ir ge­ro­vę. Bet ko­kia ga­li­my­bė mė­gau­tis pa­čia veik­la tam­pa ko­ne neįsivaizduojama.

Tech­no­lo­gi­jos, ir ypač so­cia­li­nės me­di­jos, taip pat stip­riai pri­si­de­da prie per­fek­cio­nis­ti­nės lo­gi­kos in­ter­na­li­za­vi­mo. Prie­šin­gai nei rea­lia­me gy­ve­ni­me, Ins­tag­ra­me ar You­Tu­be ma­to­me la­biau su­re­ži­suo­tą pa­sau­lio vaiz­dą: vis­kas yra iš anks­to ap­gal­vo­ta, o kū­niš­kie­ji, žmo­giš­kie­ji trū­ku­mai pa­slėp­ti, mi­ni­mi­zuo­ti ar iš­kar­py­ti. Li­kęs da­ri­nys yra ar­ti­mes­nis to­bu­ly­bei – ar tai to­bu­lai pro­duk­ty­vios ry­to ru­ti­nos vaiz­do įra­šas, ar mū­sų ra­miai gu­lin­čių pie­ve­lė­je ir žiū­rin­čių į dan­gų nuo­trauka. Vie­nas iš mi­nė­tos 2016 me­tų stu­di­jos au­to­rių psi­cho­lo­gi­jos pro­fe­so­rius Tho­ma­sas Cur­ra­nas tei­gia, kad „iš vi­sų per­fek­cio­niz­mo for­mų spar­čiau­siai plin­ta so­cia­liai pri­skir­tas per­fek­cio­niz­mas. Tai pra­si­dė­jo tuo me­tu, kai You­Tu­be, My­spa­ce ir Fa­ce­bo­ok ta­po ma­siš­kai pa­pli­tę“. Mū­sų sa­vi­ver­tė ta­da tam­pa griež­tai pri­riš­ta prie to, kaip mums at­ro­do, kad mus ver­ti­na kiti.

Per­fek­cio­nis­ti­nės nor­mos taip pat yra to­bu­las mar­ke­tin­go įran­kis. Pa­gal mū­sų as­me­ni­nius duo­me­nis ir skait­me­ni­nį port­re­tą pri­tai­ky­tos šiuo­lai­ki­nės re­kla­mos mums ga­li smog­ti ten, kur jau­čia­mės la­biau­siai pa­žei­džia­mi. Aiš­kiau­siai tai pa­ste­bi­ma, kai re­kla­mos ape­liuo­ja į to­bu­lo žmo­gaus vaiz­di­nį – gra­žaus, žva­laus, spor­tuo­jan­čio, pa­trauklaus, plo­no, grei­to, svei­kai val­gan­čio, pro­duk­ty­vaus, bet kaž­kaip dar ran­dan­čio lai­ko pa­si­rū­pin­ti ki­tais ir sa­vi­mi. To­kius vaiz­dus tel­kia­si to­kios įmo­nės kaip IKEA, teig­da­mos, kad ge­ri tė­vai pri­va­lo tu­rė­ti nau­jos ko­lek­ci­jos lo­vy­tę, ar­ba vy­riš­kos ir mo­te­riš­kos kos­me­ti­kos ga­min­to­jai, skelb­da­mi, kad, no­rint bū­ti tik­ru vy­ru ar mo­te­ri­mi, bū­ti­na pa­slėp­ti sa­vo kū­no trū­ku­mus. Be to, ga­li bū­ti tai­ko­ma­si ir į to­kius per­fek­cio­niz­mo pa­ty­ri­mo ele­men­tus kaip lai­ki­nu­mas ar erd­viš­ku­mas: su nau­ju kom­piu­te­riu dirb­si­me efek­ty­viau, tai­gi nu­veik­si­me dau­giau; tu­ri­me pirk­ti nau­ją kė­dę, nes sė­dint pa­to­giau dirb­si­me grei­čiau; už­si­sa­ky­ki­me nau­ją čiu­ži­nį, nes ge­rai iš­si­mie­go­ję jau­si­mės ta­ry­tum nau­jai gimę.

Nors per­fek­cio­nis­ti­nę lo­gi­ką pa­si­tel­kia ne vi­sos re­kla­mos, o kar­tais in­di­vi­dua­liai pri­tai­ky­ti skel­bi­mai iš­ties mums at­ne­ša nau­dos (ge­riau iš­si­mie­go­jus tik­rai ga­li­me jaus­tis žva­liau), per­fek­cio­niz­mo ku­ria­ma bai­mė pa­ro­dy­ti sa­vo ne­to­bu­lu­mą yra efek­ty­vus bū­das par­duo­ti mums dau­giau pre­kių. Vis­gi, to­kie pir­ki­niai ne­re­tai rea­lių prob­le­mų ne­spren­džia, o jas kar­tais ir pa­gi­li­na, nes nu­krei­pia mū­sų dė­me­sį nuo tik­rų­jų prob­le­mų iš­ta­kų (ne­iš­si­mie­ga­me dėl st­re­so, ne dėl da­bar­ti­nio čiužinio).

Perfekcionizmo aklumas

Neo­li­be­ra­liz­mas ska­ti­na mus tar­pu­sa­vy­je kon­ku­ruo­ti dėl iš­tek­lių, o me­ri­to­kra­ti­nis per­fek­cio­niz­mas yra mū­sų sa­vi­ver­tę prie sėk­mės rin­ko­je pri­ri­šan­tis me­cha­niz­mas. Vis­gi, ka­pi­ta­lis­ti­nė­je eko­no­mi­ko­je skir­tin­gų gru­pių lū­kes­čiai yra for­muo­ja­mi taip pat skirtingai.

Ame­ri­kie­čių tei­sės ir ant­ro­po­lo­gi­jos pro­fe­so­rė Khi­a­ra Bri­d­ges straips­ny­je „The Ty­ran­ny of Ra­ce Blind­less“ (2021) ap­ta­ria tai, kas moks­li­nė­je li­te­ra­tū­ro­je va­di­na­ma de­aths of despa­ir, ar­ba mir­ti­mis iš ne­vil­ties. Šį fe­no­me­ną ty­ri­nė­ję moks­li­nin­kai An­ne Ca­se ir An­gu­sas De­ato­nas at­ra­do, kad pa­sta­rai­siais de­šimt­me­čiais be aukš­to­jo iš­si­la­vi­ni­mo li­kę bal­tao­džiai ame­ri­kie­čiai be­pre­ce­den­čiu tem­pu mirš­ta nuo sa­vi­žu­dy­bių, vais­tų ir nar­ko­ti­kų per­do­za­vi­mo ar­ba al­ko­ho­liz­mo su­kel­tų pa­sek­mių. Ki­ti, ne bal­to­sios ra­sės žmo­nės, šias žiau­rias pa­sek­mes pa­ti­ria re­čiau nei bal­tao­džiai gy­ven­to­jai. Pa­sak Bri­d­ges, bal­tao­džiai žmo­nės yra pa­veik­ti bal­to­sios pri­vi­le­gi­jos: jie ti­ki­si ir tu­ri lū­kes­tį, kad gy­ve­ni­mas jiems vi­sus vi­du­ri­nio­sios kla­sės ma­lo­nu­mus pa­teiks ant lėkš­tu­tės. Juo­dao­džiai ir ki­tų ra­sių žmo­nės Ame­ri­ko­je to­kios pra­ban­gos ne­si­ti­ki, mat jau yra su­si­tai­kę su ga­li­mai lau­kian­čiu fi­nan­si­niu ne­sau­gu­mu, di­s­kri­mi­na­ci­ja ir sun­ku­mais. Kaip ra­šo Bri­d­ges, „prie­šin­gai nei bal­tao­džiai, ne­bal­tao­džiai žmo­nės iš­mo­ko ti­kė­tis ne­api­brėž­tu­mo, ne­sėk­mių ir nelaimių“.

Ra­si­nės, et­ni­nės ar ki­to­kios pri­vi­le­gi­jos pa­veik­ti žmo­nės jau­čia, kad jiems vi­suo­me­nė yra kaž­ką sko­lin­ga. Tas kaž­kas yra vie­no­kia ar ki­to­kia ame­ri­kie­tiš­ka sva­jo­nė: pa­to­gus, ra­mus ir to­bu­las vi­du­ri­nio­sios kla­sės eg­zis­ta­vi­mas su na­mu prie­mies­ty­je ar bu­tu cent­re, 1,6 vai­ko ir bal­tai nu­da­žy­ta tvo­ra, ša­lia ku­rios sto­vi Te­s­la (ar bent vi­du­ti­niš­kai so­li­di To­y­o­ta). Ta­čiau eko­no­mi­nė rea­ly­bė to­kį sap­ną grei­tai su­min­do ir pri­me­na, kad tik tie, ku­rie ga­li iš­pil­dy­ti nuo­lat au­gan­čius rin­kos lū­kes­čius, ga­lės gau­ti iš­sva­jo­t­ą­jį gyvenimą.

„Eko­no­mi­nė rea­ly­bė grei­tai su­min­do ame­ri­kie­tiš­ką sva­jo­nę ir pri­me­na, kad tik tie, ku­rie ga­li iš­pil­dy­ti nuo­lat au­gan­čius rin­kos lū­kes­čius, ga­lės gau­ti iš­sva­jo­t­ą­jį gyvenimą.“

Ta­čiau pri­vi­le­gi­juo­ti žmo­nės, ku­rie ma­no, kad yra nu­si­pel­nę pa­to­gaus gy­ve­ni­mo, pa­ti­ria rea­lią kon­ku­ren­ci­ją. Ga­li­me įsi­vaiz­duo­ti, kaip Lie­tu­vo­je pri­vi­le­gi­juo­tie­ji kon­ku­ruo­ja su imig­ran­te, ku­ri sa­vo šei­mai ban­do už­tik­rin­ti fi­nan­si­nį sau­gu­mą ša­ly­je, ku­rio­je gy­ve­na jau pen­ke­rius me­tus, o pi­lie­ty­bei gau­ti tu­rės lauk­ti dar bent pen­ke­rius. Kon­ku­ruo­ja ir su ro­me, ku­rios ma­žiau­sia klai­da dar­be bū­na pa­ly­di­ma pa­juo­kų ir pa­ty­čių apie jau il­gai ne­eg­zis­tuo­jan­tį Vil­niaus taborą.

Dėl to mar­gi­na­li­zuo­tos gru­pės yra dar la­biau įka­lin­tos per­fek­cio­niz­mo gniauž­tuo­se – per­fek­cio­niz­mas mar­gi­na­li­zuo­tas gru­pes už jų klai­das bau­džia dvi­gu­bai. Kaip to­liau tei­gia Cur­ra­nas, „ma­žu­mų ta­pa­ty­bę tu­rin­tys as­me­nys daug daž­niau su­si­du­ria su ins­ti­tu­ci­nė­mis, so­cia­li­nė­mis ir kul­tū­ri­nė­mis kliū­ti­mis, truk­dan­čio­mis pa­siek­ti sėk­mę, ir dėl to daž­nai jau­čia po­rei­kį tai kom­pen­suo­ti (…), imig­ran­tų bend­ruo­me­nė­se pa­pli­tu­si sie­ki­mo kul­tū­ra.“ To­kią lo­gi­ką iliust­ruo­ja ra­šy­to­jos Ma­la­vi­kos Kan­nan fra­zė, ku­rią Ame­ri­ko­je juo­dao­džiai žmo­nės gir­di nuo vai­kys­tės: „tu­ri­te bū­ti dvi­gu­bai ge­res­nė už juos, kad gau­tu­mė­te pu­sę to, ką tu­ri jie“.

Neo­li­be­ra­laus per­fek­cio­niz­mo žai­di­me ne­lai­mi nie­kas. Pra­lai­mė­ju­si so­cia­liai pri­vi­le­gi­juo­ta gru­pė jau­čia ne­vil­tį ir gė­dą, nes ne­ga­vo to, kas jiems pri­klau­so – taip įvyks­ta mir­tys iš ne­vil­ties. Pra­lai­mė­ję mar­gi­na­li­zuo­ti žmo­nės to­liau lie­ka vi­suo­me­nės pa­raš­tė­se. Įdo­mu tai, kad net ir vi­suo­me­nės eli­tas nu­ken­čia nuo neo­li­be­ra­lių idė­jų. Pa­sak me­ri­to­kra­ti­ją ty­ri­nė­jan­čio Jei­lio uni­ver­si­te­to moks­li­nin­ko Da­nie­lio Mar­ko­vit­so, prie­šin­gai nei pra­ei­ta­me šimt­me­ty­je, da­bar siek­da­mi įro­dy­ti sa­vo ver­tę eli­ti­niai dar­buo­to­jai dir­ba ir dau­giau, ir in­ten­sy­viau nei vi­du­ri­nio­sios kla­sės žmo­nės. Nors eli­ti­nės dar­buo­to­jos iš neo­li­be­ra­liz­mo gau­na fi­nan­si­nį sta­bi­lu­mą ir so­cia­li­nį sta­tu­są, to kai­na yra mil­ži­niš­kos dar­bo va­lan­dos, spau­di­mas, st­re­sas ir pa­au­ko­ti as­me­ni­niai san­ty­kiai. Jei to­kie pa­sie­ki­mai bu­vo įgy­ven­din­ti pa­si­tel­kiant per­fek­cio­nis­ti­nes nuo­sta­tas, tai bet koks pa­sie­ki­mų su­teik­tas pa­si­ten­ki­ni­mas bū­na nu­stelb­tas dve­jo­pos bai­mės: bai­mės, kad at­ei­ty­je lau­kia tik dau­giau to­kių pa­čių lū­kes­čių, ir bai­mės, kad kaž­kas vis­gi pa­ste­bės mū­sų ne­to­bu­lu­mą. To­dėl ap­si­me­tė­lio sind­ro­mas yra iš­gy­ve­nu­sių­jų per­fek­cio­niz­mą šešėlis.

Kova prieš perfekcionizmą?

Dau­ge­lis ma­to, kad per­fek­cio­niz­mo dik­tuo­ja­mų tem­pų iš­lai­ky­ti ne­įma­no­ma nei in­di­vi­dua­liai, nei ko­lek­ty­viai. Neo­li­be­ra­lios po­li­ti­kos pa­sek­mes jau­čia­me net ir pla­ne­tos lyg­me­niu, nes eks­p­lo­a­tuo­da­mi gam­tą ban­do­me iki be­ga­ly­bės au­gin­ti eko­no­mi­ką baig­ti­nio dy­džio pla­ne­to­je. Pa­vers­ti per­fek­cio­niz­mą, me­ri­to­kra­ti­ją ir neo­li­be­ra­liz­mą mū­sų vi­suo­me­nės pag­rin­du nė­ra tva­ru nei eko­lo­giš­kai, nei psichologiškai.

Per­fek­cio­niz­mui ima­ma prie­šin­tis. Ta­čiau jei pa­žiū­rė­tu­me, kas tą ko­vą ve­da ir ska­ti­na, at­ras­tu­me, kad ne­re­tai tai tie pa­tys žmo­nės, ku­rie ką tik mums ban­dė par­duo­ti pa­tį per­fek­cio­niz­mą. Kar­tais ko­vo­jan­tys prieš per­fek­cio­niz­mą ga­li iš­ties prie­šin­tis per di­de­liems krū­viams ar so­cia­li­nėms baus­mėms už ne­to­bu­lu­mą. Ta­čiau daug daž­niau pa­brė­žia­ma tai, kad per­fek­cio­niz­mas truk­do pa­siek­ti mak­si­ma­lų pro­duk­ty­vu­mą. Toks dis­kur­sas pa­tį per­fek­cio­niz­mą ma­to tik kaip ba­rje­rą dar aukš­tes­niems re­zul­ta­tams, kad ga­lė­tu­me bū­ti ar at­ro­dy­ti dar to­bu­les­ni, kad ga­lė­tu­me pa­siek­ti, ga­min­ti, var­to­ti dar dau­giau. To­kiu bū­du ko­va prieš per­fek­cio­niz­mą tam­pa tik dar vie­na neo­li­be­ra­liz­mo iš­raiš­ka, tik dar vie­nu bū­du aug­ti bet ko­kia kai­na. Taip ko­va prieš per­fek­cio­niz­mą ne­iš­ei­na iš tų pa­čių per­fek­cio­niz­mo rėmų.

„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:

Net ir in­di­vi­dua­lia­me lyg­me­ny­je iš­si­lais­vin­ti nuo per­fek­cio­niz­mo ga­li bū­ti ne­įti­kė­ti­nai sun­ku, nes pa­sto­viai ko­vo­ti prieš smur­ti­nę sis­te­mą yra var­gi­nan­tis dar­bas. Net jei ir su­pran­ti, kad no­ri dirb­ti ma­žiau, kad tau ke­lia­mi lū­kes­čiai dar­be ar švie­ti­mo įstai­go­je yra per aukš­ti ir ne­įma­no­mi, tam, kad nuo jų ap­si­gin­tum, ten­ka brėž­ti griež­tas ri­bas. O ri­bų brė­ži­mas yra jė­gų rei­ka­lau­jan­tis veiks­mas, tik­rai ne itin pa­trauk­lus vadovybei.

Ri­bų brė­ži­mo pa­ta­ri­mai in­ter­ne­to pla­ty­bė­se ir neo­li­be­ra­lios psi­cho­lo­gi­jos liū­nuo­se kas­dien mė­to­mi į kai­rę ir į de­ši­nę, bet šiuos pa­ta­ri­mus da­li­nan­tys straips­niai ir žmo­nės re­tai mi­ni, kas bū­na po to, kai ri­bos įvar­di­ja­mos, iš­reiš­kia­mos ir už­fik­suo­ja­mos. Ap­lin­ko­je, ku­ri iš ta­vęs kiek­vie­ną die­ną bet ko­kia kai­na rei­ka­lau­ja mak­si­ma­lių re­zul­ta­tų, die­na iš die­nos brėž­ti ri­bas yra daug emo­ci­nių pa­stan­gų ir drą­sos kel­ti ban­gas rei­ka­lau­jan­tis dar­bas. Toks ri­bų brė­ži­mas tam­pa dar vie­na ir taip var­gi­nan­čio dar­bo dalimi.

Pa­bai­gai ver­ta pri­si­min­ti se­ną, bet ge­rą fe­mi­nis­ti­nį šū­kį, kad „as­me­niš­ka yra po­li­tiš­ka“. Šio šū­kio es­mė – mū­sų as­me­ni­nės pa­tir­tys yra for­muo­ja­mos iš­ori­nių so­cia­li­nių jė­gų. Vie­na ver­tus, svar­bu sa­vęs ne­a­p­ri­bo­ti „bal­sa­vi­mu eurais“, mat in­di­vi­dua­lūs veiks­mai be po­lin­kio į sis­te­mi­nius po­ky­čius lie­ka tik vie­ti­nės reikš­mės. Ki­ta ver­tus, vis­kas nuo as­me­ni­nių po­ky­čių ir pra­si­de­da – ypač kai jie nu­kreip­ti į pa­si­prie­ši­ni­mą ga­lios san­ty­kiams, o ne į var­to­ji­mą. Pri­si­dė­ti prie ne­per­fek­cio­nis­ti­nio pa­sau­lio kū­ri­mo ga­li­me leis­da­mi sau bū­ti pa­žei­džia­miems, pri­im­da­mi sa­vo klai­das ir ska­tin­da­mi žmo­nes ap­link mus da­ry­ti tą pa­tį. Per­fek­cio­niz­mas at­ima iš mū­sų ga­li­my­bę mė­gau­tis pro­ce­su aklai su­si­tel­kiant į re­zul­ta­tą, tad ra­di­ka­liai ne­per­fek­cio­nis­ti­nis ju­de­sys ga­lė­tų bū­ti tie­siog smal­su­mo, žai­di­mo ar kū­ry­biš­ku­mo įkvėp­tas lė­tas, į ma­lo­nu­mą su­telk­tas pro­ce­sas, nag­ri­nė­ji­mas, kla­jo­ji­mas. Bet kla­jo­ti ir drą­siai sva­jo­ti mums sun­ku, nes ryt į dar­bą, po ku­rio bū­na­me to­kie pa­var­gę, iš­se­kę ir iš­sunk­ti, kad vie­nin­te­lis į gal­vą be­at­ei­nan­tis da­ly­kas ta­da bū­na grieb­ti te­le­fo­ną ir go­og­lin­ti, kaip ge­riau­sia ko­vo­ti prieš perfekcionizmą. ■

Kęs­tu­tis Grumo­das, „Tik to­bu­las gy­ve­ni­mas“, Šauks­mas, 2024 nr. 1 (va­sa­ra), p. 25–31.

Kęstutis Grumodas

Kęstutis Grumodas yra sociologijos magistrantas VU, Šauksmo narys, mėgėjas debatuotojas.

Taip pat skaityk