Rašyti apie perfekcionizmą man yra sudėtinga. Nors dabar su perfekcionizmu tapatinuosi rečiau, dirbant prie šio teksto manęs nepalieka mintys, kad galbūt kažką praleidau, pamiršau, nepaminėjau, net jei išnagrinėjau visas interneto platybes. Kyla abejonių dėl savo motyvų – galbūt skaitytojai ir skaitytojos matys šį tekstą tik kaip kabinėjimąsi, kaip perteklinį bandymą lįsti į jų asmeninius gyvenimus. Abejoju, ar turiu pakankamai laiko parašyti užtektinai gerą tekstą. Šie aukšti lūkesčiai pereina į vilkinimą, mat net turint krūvą naudingos ir detalios informacijos, prisiversti rašyti sunku (gal net sunkiau). Negaliu prisiversti rašyti, nes bijau pažvelgti į tai, kas gausis.
Turiu perfekcionistinių polinkių, nors jaučiu, kad per paskutinius kelerius metus pavyksta labiau jiems pasipriešinti. Kai studijavau Anglijoje, dėl milžiniškų išorinių ir vidinių lūkesčių įkritau į depresiją. Tačiau metęs studijas išmokau geriau kovoti su internalizuotu tobulumo siekiu, net jei kartais jis dar pasireiškia keistomis formomis.
Pavyzdžiui, vakare po darbų, kai būnu neįtikėtinai pavargęs ir noriu tik poilsio, rankos siekia telefono. Pradedu googlinti, koks yra efektyviausias poilsio būdas ir kaip geriausiai galėčiau išnaudoti laisvą vakarą. Praleidęs dvi valandas prie tokių paieškų, suprantu, kad ne tik neradau geriausio būdo pailsėti, bet ir visą laiką pramaliau šūdą užuot pailsėjęs nors kažkaip, netobulai.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Dalies mane supančių žmonių perfekcionizmas yra ekstremalesnis. Perfekcionizmas pririša mūsų savivertę prie darbo rezultatų, tad šiuolaikiniai dideli krūviai ir aukšti tempai neleidžia jiems nė sekundei atsipalaiduoti. Kasdien matau, kaip aplinkiniams būna sunku darbe dėl viršvalandžių ir milijono kabančių užduočių, kokį stresą kelia artėjantys brandos egzaminai ar studijų sesija, kai blogas pažymys skamba ne tik kaip prarastos karjeros galimybės, bet ir kelia milžinišką nerimą dėl nesugebėjimo tariamai įrodyti savo žmogiškos vertės.
Daug žmonių mato save kaip perfekcionistus ir perfekcionistes. Ir kuo toliau, tuo labiau. Viena 2016 metų Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos (LSE) studija parodė, kad nuo 1986 iki 2016 metų visų tipų perfekcionizmas JAV, JK ir Kanadoje stipriai išaugo. Psichologijoje perfekcionizmas paprastai skirstomas į tris tipus. Jis gali būti socialiai priskirtas (kiti tikisi iš mūsų, kad būsime tobuli ar tobulos), nukreiptas į kitus (mes tikimės, kad kiti bus tobuli ar tobulos) arba nukreiptas į save (aš tikiuosi iš savęs, kad būsiu tobulas ar tobula). Nors šiame tyrime buvo nagrinėjami tik studentai ir studentės, sustiprėjusios perfekcionistinės tendencijos gali būti pastebėtos praktiškai visur: darbovietėse, švietimo įstaigose ar namuose.
Įvairiose srityse padažnėjęs perfekcionizmas rodo, kad tai nėra tik asmeninė mūsų savybė – jis susijęs ir su mus supančia aplinka. Turint tai galvoje, šiame tekste ginsiu du teiginius. Pirma – mūsų visuomenėje perfekcionizmas yra skatinamas vyraujančių socialinių jėgų ir antra – perfekcionizmas visada yra žalingas, tad šios savybės iškilimas turėtų mus priversti susirūpinti.
Perfekcionizmo fenomenas
Perfekcionistinę logiką iliustruoja ištrauka iš The Guardian interviu su dviratininke Victoria Pendleton, kuri tuo metu Jungtinei Karalystei jau buvo laimėjusi šešis pasaulio dviračių sporto čempionato titulus ir olimpinį auksą. 2008 metais britų dienraščiui ji sakė: „Aš tik noriu įrodyti, kad tikrai kažką gerai sugebu. Ir man dar ne visai pavyko to padaryti – bent jau ne sau pačiai.“
Kokiu būdu pasaulinio lygio čempionei gali reikėti dar kažką įrodyti? Nors sportas iš principo yra pagrįstas konkurencija, vien tik perfekcionistinis požiūris į sportą mūsų pergales ir pasiekimus paverčia niekiniais. Keista Pendleton būsena atskleidžia, kad perfekcionizmas yra nepasotinamas žvėris, o pagrindinis perfekcionizmą apibrėžiantis skaičius yra begalybė. Perfekcionistinėje logikoje, net jei pasieksime viską, kas įmanoma, mūsų neadekvatumo jausmas neišnyks. Mūsų meistrystė, apdovanojimai, pasiekimai – jų niekada nebus gana, nes perfekcionizmas reikalauja ne tik to, kas padaryta, bet ir to, kas neįmanoma.
Manau, kad perfekcionizmo esmę gan tiksliai pagauna Wendy Woloshyn Simono Fraserio universitete apgintame magistro darbe „More Perfect“ (2007). Woloshyn nagrinėja keturis perfekcionizmo elementus: kaip jis pasireiškia laike (laikiškumas), kaip jis struktūruoja mūsų erdvės suvokimą (erdviškumas), kaip mes jį jaučiame savo kūne (kūniškumas) ir kokius mūsų santykius su kitais žmonėmis jis formuoja (santykiškumas).
Darbe autorė tyrinėja ir savo perfekcionizmo patirtis iš studijų aukštus standartus turinčioje teisės mokykloje: „Erdviškumas pasireiškia mano poreikiu tvarkyti savo daiktus bei žodžius ir diskomfortu, kuris lydėjo bet kokius mano asmeninio pasaulio tvarkos sutrikimus; laikiškumas atsispindi valandose, kurias praleisdavau permąstydama ir taisydama savo darbą, ir jausme, kad niekada neužtekdavo laiko pasiekti tai, ko norėjau; kūniškumas pasirodo mintyse (savikritika), emocijose (stresas, baimė) ir elgsenoje (vengimas), kurią rodžiau, kai tobulumas buvo nepasiekiamas; o santykiškumas ataidi mano bandymuose paslėpti savo trūkumus nuo aplinkinių.“
Ko iš mūsų reikalauja perfekcionizmas? Perfekcionizmo esmė yra tik pačių aukščiausių rezultatų lūkestis, net jei tokie reikalavimai mums yra nepasiekiami, nerealūs ar nebūtini. Tačiau perfekcionizmas skiriasi nuo tiesiog aukštų standartų ar meistrystės siekio. Perfekcionistas aukštumų sieks net tada, kai tai bus nepraktiška, kai tai bus per skausminga, kai tai bus ne(be)būtina. Žmogus, siekiantis aukštumų ar bandantis kuo geriau atlikti darbą, galimai bus labiau motyvuotas smalsumo ar praktinio poreikio, kai perfekcionistė bus labiausiai motyvuota baimės – baimės susimauti, baimės būti pamatytai savo nevilty. Perfekcionizmas mus padaro mažus, jis ragina mus slėptis nuo aplinkinių akių, kurios, atrodytų, mus smerks dėl neįmanomų standartų neišpildymo. O kartais tos akys būna ir mūsų pačių.
Žmogus, neperfekcionistiškai siekiantis meistrystės ir sau keliantis aukščiausius standartus, po nesėkmės gali jaustis nusivylęs, liūdnas ar piktas, tačiau tik perfekcionistas matys nesėkmės galimybę beveik kaip keliančią pavojų jo gyvybei. Net jei perfekcionistas žino, kad tobulybės pasiekti neįmanoma, jis negali sau to pripažinti, nes tada subliūkštų tobulybės žadama saugumo iliuzija. Kadangi perfekcionizmas yra individualizmo motyvuotas jausmas, jo pažadas yra iliuzija, jog viską padarę teisingai galime užsitikrinti sau saugumą, meilę, priėmimą ir pripažinimą. Perfekcionizmas mums žada išlaisvinimą nuo žmogiškojo neužtikrintumo, jis mums teigia, kad viskas gali būti kontroliuojama, jeigu tiktai žinai kaip.
„Perfekcionizmas mums žada išlaisvinimą nuo žmogiškojo neužtikrintumo, jis mums teigia, kad viskas gali būti kontroliuojama, jeigu tiktai žinai kaip.“
Tačiau bet koks bandymas užsiimti nors kiek sunkumų keliančiu darbu tobulybės iliuziją sumindo. Pamatome, kad norint ne tik pasiekti tobulą darbo rezultatą, bet apskritai pasistūmėti, turime susidurti su savo netobulumu, žmogišku gyvenimo laikinumu ir neapibrėžtumu.
Būtent todėl bet koks aplinkos sutrikdymas perfekcionistus gali išmušti iš vėžių: jei priimtume aplinką tokią, kokia ji yra, prarastume iliuziją, kad tobulą rezultatą galėjome pasiekti apskritai. Tokią logiką įgarsina psichologė-psichoterapeutė Agnė Matulaitė, apie žmonių perfekcionizmo patirtis pasakojusi LRT radijo laidoje „Čia ir dabar“: „Kaip rašysiu toliau, jei jau ne ta raide pradėjau? Ne tą tušinuką pasiėmiau?“
O kaip su perfekcionistiniu laiku? Perfekcionistinis laikas yra toks laikas, kurio niekada nebus pakankamai. Tai laikas, kuris mūsų mintyse tęsiasi iki begalybės, nes su begalybe laiko galima nuveikti begalybę dalykų. Taip, kaip erdvėje turime išlaikyti tobulos aplinkos iliuziją, lygiai taip turime tikėti, kad jei tik būtų šiek daugiau laiko, tobulybė būtų ranka pasiekiama.
Perfekcionizmo pažadai viliojantys, ypač jei tai vienintelis mums pažįstamas meistriškumo siekimo įrankis. Dėl šios priežasties perfekcionizmas kartais skirstomas į naudingą ir žalingą. Psichologijoje ši skirtis pasireiškia per adaptyvų ir neadaptyvų perfekcionizmą. Pasak tokios logikos, perfekcionizmas nėra blogas reiškinys, nes motyvuoja žmones siekti aukščiausių rezultatų, ir tik perteklinis, kraštutinis perfekcionizmas yra vengtinas.
Tačiau tokia skirtis, mano manymu, neįvertina dviejų esminių perfekcionizmą sudarančių elementų prigimties. Pirmasis perfekcionizmo bruožas yra tobulybės siekis – itin aukšti standartai, meistrystė, galimybių ribų peržengimo troškimas. Tačiau antrasis, ir ne mažiau esminis, yra kaltė, savigrauža arba kitų žmonių verdikto baimė, kuri mus lydi tada, kai tobulybės nepasiekiame. Jei siekiame aukštų tikslų, bet ištikus nesėkmei nesijaučiame sutalžyti gyvenimo, nesijaučiame, kad mūsų proga įrodyti savo vertę išgaravo, tada mes esame išėję už perfekcionizmo rėmų. Perfekcionizmas be kaltės yra nebe perfekcionizmas, o smalsumas, kūrybingumas, darbštumas ir ištvermė.
Tai, kaip perfekcionizmas pasireiškia mūsų kūnuose, yra tiktai pradžia. Psichologinių būsenų analizė be mus supančio pasaulio sąlygų yra beprasmė, nes taip, kaip mūsų kūnai formuoja socialinę realybę, taip mūsų kūnus veikia ir mūsų aplinka. Taigi, iš kur atsiranda perfekcionizmo jausmas ir kodėl jis tampa vis labiau gajus?
Perfekcionizmas neoliberalizmo sąlygomis
Pradedant narstyti perfekcionizmo ryšį su aplinka, noriu panagrinėti JAV ir Vakarų Europą po Antrojo pasaulinio karo. Politinės ekonomijos tyrėjas Jokūbas Sąlyga, kuriuo remsiuosi ir toliau, šį laikotarpį vadina auksiniu kapitalizmo amžiumi arba kontroliuojamu kapitalizmu.
Šio laikotarpio idealizuoti nereikėtų, nes rasizmas, seksizmas, homofobija, Vakarų ir Rytų imperialistinės ambicijos ir intervencijos prieš demokratinius režimus yra neatskiriamos auksinio tarpsnio dalys. Nepaisant to, kontroliuojamas kapitalizmas pasižymėjo bandymu pažaboti kapitalizmą demokratinės visuomenės labui (net jei „demokratinės visuomenės“ apibrėžimas tuo metu buvo siauras ir problemiškas).
Pažabojimas pasireiškė stipresne nei dabar socialine apsauga (gerovės valstybė), aukštesniais mokesčiais korporacijoms, didesniu darbo vietų saugumu, stipresnėmis darbuotojų interesus atstovaujančiomis profsąjungomis. Tai saugikliai, pagrinde atsiradę išmokus Didžiosios depresijos JAV pamokas apie laisvosios rinkos pavojus ir valstybės vaidmenį juos neutralizuojant. Šioje sistemoje darbuotojai ir darbuotojos galėjo jaustis stabiliau, mat įvykus nelaimei turėjo solidesnį socioekonominį užnugarį. Asmeninė nesėkmė rinkoje buvo interpretuojama labiau kaip neišvengiama kapitalizmo pasekmė, o ne žmogaus moralinis defektas.
Tai esminis pokytis, įvykęs šiuolaikinėse kapitalistinėse visuomenėse. Neoliberali ekonominė teorija rinkos logiką perkelia į kasdienį gyvenimą. Čia kapitalistinė rinka yra matoma kaip natūrali bei neliečiama, o žmonių socioekonominiai sunkumai atsiranda tik dėl jų pačių kaltės. Toks požiūris, kartu su mažesniu socioekonominiu stabilumu ir saugumu, skatina perfekcionizmo formavimąsi – gynybinį mechanizmą bandant užsitikrinti finansinį ir emocinį saugumą.
Jau minėtos 2016 metų studijos autoriai perfekcionizmo iškilimą JAV, JK ir Kanadoje aiškina per pastaruosius dešimtmečius įvykusiais trimis kultūriniais pokyčiais: 1) neoliberalizmo ir konkurencinio individualizmo įsigalėjimu, 2) meritokratijos iškilimu ir 3) vis labiau nerimastinga bei kontrole grįsta tėvystės praktika.
Neoliberalizmas, meritokratija, ir kontroliuojanti tėvystė
„Neoliberalizmas“ yra dažnai vartojama, bet retai apibrėžiama sąvoka. Perfrazuojant Sąlygą, galime išskirti tris neoliberalizmo reikšmes: 1) neoliberalizmas – tai ketvirtajame XX amžiaus dešimtmetyje užgimusi ekonominė teorija, 2) tai aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pradėta naudoti politinė strategija, arba 3) tai nuo aštuntojo dešimtmečio iki dabar besitęsiantis kapitalizmo istorijos periodas. Nagrinėjant perfekcionizmą aktualiausias man yra trečiasis apibrėžimas.
Tiek Sąlyga, tiek kiti komentatoriai pastebi, kad neoliberalioji epocha paprastai pasižymi itin aukšta nelygybe ir tarptautiniu mastu, ir šalių viduje. Tai reiškia, kad sėkmingiausi subjektai (individai ar šalys) yra apdovanojami neproporcingai daug, o atsidūrę socioekonominės sistemos dugne gyvena itin skurdžiai. Tokia situacija skatina mus ieškoti finansinio stabilumo ir desperatiškai kopti socialinės hierarchijos laipteliais siekiant kuo tiksliau išpildyti rinkos lūkesčius. Socioekonominiais laipteliais nuslydus žemyn galime bet kada atsidurti ne tik finansiniame nepritekliuje, bet ir įgyti nepritapusiųjų etiketę, atsidurti socialinėje atskirtyje.
Teoriškai neoliberalizmas palaiko „laisvąją“ rinką ir kuo mažesnį valstybės vaidmenį joje. Tačiau Sąlyga atkreipia dėmesį į tai, kad įsigalėjus neoliberalizmui nacionalinės valstybių išlaidos praktiškai nesumažėjo – pasikeitė tik šių išlaidų paskirtis. Kaip parodė 2008 metų pasaulinė finansinė krizė, valstybės lėšas dabar skiria ne socialinių garantijų užtikrinimui, o rinkos stabilumo palaikymui ar gelbėjimui. Privačios, pelno siekiančios ir demokratiškai neįsipareigojusios, bet tuo pat metu svarbias socialines paslaugas teikiančios institucijos, pavyzdžiui bankai bei klinikos, tampa too big to fail, arba per dideli, kad žlugtų. Finansiškai palaikomos įmonės, o ne stiprinama socialinė apsauga.
Dar vienas svarbus neoliberalios ideologijos aspektas yra individualizmas. Kapitalizmo kuriamos ar pagilintos socialinės problemos sprendžiamos nebe valstybiniu, o individualiu lygmeniu. Britų filosofas Markas Fisheris pašiepiamai kalbėjo apie kapitalistinį realizmą – idėją, kad kapitalizmui jokios alternatyvos ne tik kad nėra, bet kad net svarstymai apie tokią galimybę atrodo beveik nebeįmanomi. Natūralizuotos rinkos pasaulyje nelieka nieko kito, kaip prie kapitalistinio pasaulio prisitaikyti keičiant save.
Kita kertinė neoliberalios logikos dalis yra meritokratija. Šis žodis yra kilęs iš lotyniško žodžio „meritus“ (nusipelnęs) ir iš senovės graikų žodžio „kratos“ (valdžia) junginio. Meritokratija yra nusipelniusiųjų valdžia. Meritokratija yra mechanizmas, dėl kurio mūsų pastangos rinkoje įgauna ne tik finansinę, bet ir psichologinę svarbą.
Ši doktrina remiasi idėja, kad statusas, turtai ir sėkmė yra pasiekiami visiems ir visoms, kas tik yra pasiryžę pakankamai atsidavusiai dirbti. Šioje pasaulėžiūroje visuomenei turėtų vadovauti ir būti labiausiai apdovanoti tie, kurie savo įgūdžiais ir ryžtu įrodė esantys to verti. Meritokratija yra amerikietiška svajonė – statusas ir finansinis klestėjimas teoriškai yra pasiekiami visiems ir visoms, kas tik nuoširdžiai bandys šių tikslų siekti.
„Meritokratija yra amerikietiška svajonė – statusas ir finansinis klestėjimas teoriškai yra pasiekiami visiems ir visoms, kas tik nuoširdžiai bandys šių tikslų siekti.“
Tačiau ši logika taip pat reiškia, kad visuomenės dugne atsidūrę asmenys yra patys dėl to kalti. Paprasčiausia sėkmė, valstybės ekonominė padėtis, sveikata, diskriminacija ir kiti atsitiktiniai ar sisteminiai gyvenimo faktoriai dažnai užmirštami. Meritokratinėje visuomenėje socialinės problemos tarsi neegzistuoja – svarbios tik mūsų pastangos nugalėti laisvojoje rinkoje. Galbūt atsidūrę nelaimėje ir yra verti mūsų labdaros, tačiau kvestionuoti pačių žaidimo taisyklių ir jų teisingumo visiems nedera.
Neoliberalios meritokratijos kuriami lūkesčiai taip pat daro įtaką vaikų ir tėvų santykiams. Tol, kol vaikai laisvojoje rinkoje varžytis negali, už jų paruošimą šiai aplinkai būna atsakingi tėvai. Jie vaikams turi įdiegti tinkamas vertybes ir darbo etiką – išmokyti kapitalistinio realizmo. Kaip pasakoja 2016 metų studijos mokslininkai, tėvai pastaraisiais metais praleidžia mažiau valandų su vaikais užsiimdami laisvalaikio veiklomis ir daugiau laiko kartu praleidžia prie akademinių užduočių. Dėl aukštų tėvų lūkesčių ar tokių lūkesčių neišpildymo kritikos vaikai patys internalizuoja aukštus lūkesčius bei perfekcionizmą – tokiu būdu jie siekia save apsaugoti nuo artimųjų kritikos.
Lietuvoje neoliberalizmas nuo nepriklausomybės atgavimo laikų taip pat stipriai įsitvirtino. Pasak Arūno Juškos ir Romo Lazutkos, Lietuva dešimtojo dešimtmečio pradžioje įgyvendino įvairias radikalias reformas: „Lietuva uoliai vykdė neoliberalius reikalavimus kurti konkurencingas rinkas su maža kapitalo kontrole, atviromis rinkomis ir mažesnėmis socialinės gerovės nuostatomis“.
Žinoma, nepaisant įsitvirtinusio neoliberalizmo, dauguma Lietuvos gyventojų dabar yra gerokai laisvesni, saugesni ir labiau pasiturintys nei bet kokiu sovietinės okupacijos laikotarpiu. Tačiau tokį rezultatą, ko gero, turime ne dėl neoliberalių reformų, o nepaisant jų. Po Sovietų Sąjungos griūties pradėta ekonomikos liberalizacija atnešė naudos, tačiau sukūrė ar paaštrino daugybę kitų problemų, kurių buvo galima išvengti priimant socialiai teisingesnius politinius sprendimus.
Kaip nurodoma 2019 metų Lietuvos banko tyrimo pristatyme, Lietuva turi itin aukštą nelygybę indikuojantį Gini koeficientą, kuris pastaraisiais dešimtmečiais auga. Pasak kiek naujesnių 2022 metų duomenų, Lietuva visoje Europoje yra antra nuo galo pagal nelygybę, aplenkdama tik Bulgariją. Taip pat galima kalbėti apie finansinį neužtikrintumą dėl mažų gyventojų santaupų arba pažeidžiamų grupių skurdą ir nepriteklių (pensinio amžiaus žmonės, negalintys įsidarbinti karo pabėgėliai ir t. t.).
Meritokratija Lietuvoje nėra detaliai išnagrinėta, tačiau egzistuoja keletas analizės užuomazgų. VDU mokslininkas Stasys Stirbinskas 2023 metais rašė, kad „Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, jog 58 procentai tyrimo dalyvių gero išsilavinimo įgijimą įvardijo kaip būtiną arba labai svarbų aspektą siekiant gyvenime išsikeltų tikslų, 56 procentai išskyrė sunkų darbą“. Stirbinsko teigimu, „kokybiško išsilavinimo ir sunkaus darbo svarbą akcentuojantys apklausos rezultatai indikuoja, jog Lietuvoje, kaip ir kitose Vakarų valstybėse, vyrauja meritokratine logika grindžiami įsitikinimai“.
Perfekcionistinių normų gamyba kasdienybėje
Perfekcionistinius kūnus formuoja ne tik plataus masto ekonominės sistemos, bet ir kasdienės institucijos. Mokyklose pagrindinis mūsų tikslas yra aukšti įvertinimai, aukštosiose mokyklose studentės turi arba gauti stipendiją, arba ir studijuoti, ir dirbti, kad įgautų vertinamos patirties. Kadangi rinkoje konkuruojančios įmonės siekia maksimizuoti pelną ir samdo mažiausią įmanomą kiekį darbuotojų, dirbame daug ir intensyviai. Perfekcionizmą galime įžvelgti ne tik „darbuose prie stalo“, bet ir fizinės veiklos reikalaujančiuose darbuose, kur bet kokia nedidelė klaida, pavyzdžiui sandėlyje, gali reikšti finansinius nuostolius, tad klaidos yra netoleruojamos. Vėlyvojo kapitalizmo metu skaitinių metrikų (pažymių ar eurų) maksimizavimas tampa vieninteliu svarbiu tikslu, dėl kurio tenka aukoti mokinių, studenčių ar darbuotojų savijautą, sveikatą ir gerovę. Bet kokia galimybė mėgautis pačia veikla tampa kone neįsivaizduojama.
Technologijos, ir ypač socialinės medijos, taip pat stipriai prisideda prie perfekcionistinės logikos internalizavimo. Priešingai nei realiame gyvenime, Instagrame ar YouTube matome labiau surežisuotą pasaulio vaizdą: viskas yra iš anksto apgalvota, o kūniškieji, žmogiškieji trūkumai paslėpti, minimizuoti ar iškarpyti. Likęs darinys yra artimesnis tobulybei – ar tai tobulai produktyvios ryto rutinos vaizdo įrašas, ar mūsų ramiai gulinčių pievelėje ir žiūrinčių į dangų nuotrauka. Vienas iš minėtos 2016 metų studijos autorių psichologijos profesorius Thomasas Curranas teigia, kad „iš visų perfekcionizmo formų sparčiausiai plinta socialiai priskirtas perfekcionizmas. Tai prasidėjo tuo metu, kai YouTube, Myspace ir Facebook tapo masiškai paplitę“. Mūsų savivertė tada tampa griežtai pririšta prie to, kaip mums atrodo, kad mus vertina kiti.
Perfekcionistinės normos taip pat yra tobulas marketingo įrankis. Pagal mūsų asmeninius duomenis ir skaitmeninį portretą pritaikytos šiuolaikinės reklamos mums gali smogti ten, kur jaučiamės labiausiai pažeidžiami. Aiškiausiai tai pastebima, kai reklamos apeliuoja į tobulo žmogaus vaizdinį – gražaus, žvalaus, sportuojančio, patrauklaus, plono, greito, sveikai valgančio, produktyvaus, bet kažkaip dar randančio laiko pasirūpinti kitais ir savimi. Tokius vaizdus telkiasi tokios įmonės kaip IKEA, teigdamos, kad geri tėvai privalo turėti naujos kolekcijos lovytę, arba vyriškos ir moteriškos kosmetikos gamintojai, skelbdami, kad, norint būti tikru vyru ar moterimi, būtina paslėpti savo kūno trūkumus. Be to, gali būti taikomasi ir į tokius perfekcionizmo patyrimo elementus kaip laikinumas ar erdviškumas: su nauju kompiuteriu dirbsime efektyviau, taigi nuveiksime daugiau; turime pirkti naują kėdę, nes sėdint patogiau dirbsime greičiau; užsisakykime naują čiužinį, nes gerai išsimiegoję jausimės tarytum naujai gimę.
Nors perfekcionistinę logiką pasitelkia ne visos reklamos, o kartais individualiai pritaikyti skelbimai išties mums atneša naudos (geriau išsimiegojus tikrai galime jaustis žvaliau), perfekcionizmo kuriama baimė parodyti savo netobulumą yra efektyvus būdas parduoti mums daugiau prekių. Visgi, tokie pirkiniai neretai realių problemų nesprendžia, o jas kartais ir pagilina, nes nukreipia mūsų dėmesį nuo tikrųjų problemų ištakų (neišsimiegame dėl streso, ne dėl dabartinio čiužinio).
Perfekcionizmo aklumas
Neoliberalizmas skatina mus tarpusavyje konkuruoti dėl išteklių, o meritokratinis perfekcionizmas yra mūsų savivertę prie sėkmės rinkoje pririšantis mechanizmas. Visgi, kapitalistinėje ekonomikoje skirtingų grupių lūkesčiai yra formuojami taip pat skirtingai.
Amerikiečių teisės ir antropologijos profesorė Khiara Bridges straipsnyje „The Tyranny of Race Blindless“ (2021) aptaria tai, kas mokslinėje literatūroje vadinama deaths of despair, arba mirtimis iš nevilties. Šį fenomeną tyrinėję mokslininkai Anne Case ir Angusas Deatonas atrado, kad pastaraisiais dešimtmečiais be aukštojo išsilavinimo likę baltaodžiai amerikiečiai beprecedenčiu tempu miršta nuo savižudybių, vaistų ir narkotikų perdozavimo arba alkoholizmo sukeltų pasekmių. Kiti, ne baltosios rasės žmonės, šias žiaurias pasekmes patiria rečiau nei baltaodžiai gyventojai. Pasak Bridges, baltaodžiai žmonės yra paveikti baltosios privilegijos: jie tikisi ir turi lūkestį, kad gyvenimas jiems visus viduriniosios klasės malonumus pateiks ant lėkštutės. Juodaodžiai ir kitų rasių žmonės Amerikoje tokios prabangos nesitiki, mat jau yra susitaikę su galimai laukiančiu finansiniu nesaugumu, diskriminacija ir sunkumais. Kaip rašo Bridges, „priešingai nei baltaodžiai, nebaltaodžiai žmonės išmoko tikėtis neapibrėžtumo, nesėkmių ir nelaimių“.
Rasinės, etninės ar kitokios privilegijos paveikti žmonės jaučia, kad jiems visuomenė yra kažką skolinga. Tas kažkas yra vienokia ar kitokia amerikietiška svajonė: patogus, ramus ir tobulas viduriniosios klasės egzistavimas su namu priemiestyje ar butu centre, 1,6 vaiko ir baltai nudažyta tvora, šalia kurios stovi Tesla (ar bent vidutiniškai solidi Toyota). Tačiau ekonominė realybė tokį sapną greitai sumindo ir primena, kad tik tie, kurie gali išpildyti nuolat augančius rinkos lūkesčius, galės gauti išsvajotąjį gyvenimą.
„Ekonominė realybė greitai sumindo amerikietišką svajonę ir primena, kad tik tie, kurie gali išpildyti nuolat augančius rinkos lūkesčius, galės gauti išsvajotąjį gyvenimą.“
Tačiau privilegijuoti žmonės, kurie mano, kad yra nusipelnę patogaus gyvenimo, patiria realią konkurenciją. Galime įsivaizduoti, kaip Lietuvoje privilegijuotieji konkuruoja su imigrante, kuri savo šeimai bando užtikrinti finansinį saugumą šalyje, kurioje gyvena jau penkerius metus, o pilietybei gauti turės laukti dar bent penkerius. Konkuruoja ir su rome, kurios mažiausia klaida darbe būna palydima pajuokų ir patyčių apie jau ilgai neegzistuojantį Vilniaus taborą.
Dėl to marginalizuotos grupės yra dar labiau įkalintos perfekcionizmo gniaužtuose – perfekcionizmas marginalizuotas grupes už jų klaidas baudžia dvigubai. Kaip toliau teigia Curranas, „mažumų tapatybę turintys asmenys daug dažniau susiduria su institucinėmis, socialinėmis ir kultūrinėmis kliūtimis, trukdančiomis pasiekti sėkmę, ir dėl to dažnai jaučia poreikį tai kompensuoti (…), imigrantų bendruomenėse paplitusi siekimo kultūra.“ Tokią logiką iliustruoja rašytojos Malavikos Kannan frazė, kurią Amerikoje juodaodžiai žmonės girdi nuo vaikystės: „turite būti dvigubai geresnė už juos, kad gautumėte pusę to, ką turi jie“.
Neoliberalaus perfekcionizmo žaidime nelaimi niekas. Pralaimėjusi socialiai privilegijuota grupė jaučia neviltį ir gėdą, nes negavo to, kas jiems priklauso – taip įvyksta mirtys iš nevilties. Pralaimėję marginalizuoti žmonės toliau lieka visuomenės paraštėse. Įdomu tai, kad net ir visuomenės elitas nukenčia nuo neoliberalių idėjų. Pasak meritokratiją tyrinėjančio Jeilio universiteto mokslininko Danielio Markovitso, priešingai nei praeitame šimtmetyje, dabar siekdami įrodyti savo vertę elitiniai darbuotojai dirba ir daugiau, ir intensyviau nei viduriniosios klasės žmonės. Nors elitinės darbuotojos iš neoliberalizmo gauna finansinį stabilumą ir socialinį statusą, to kaina yra milžiniškos darbo valandos, spaudimas, stresas ir paaukoti asmeniniai santykiai. Jei tokie pasiekimai buvo įgyvendinti pasitelkiant perfekcionistines nuostatas, tai bet koks pasiekimų suteiktas pasitenkinimas būna nustelbtas dvejopos baimės: baimės, kad ateityje laukia tik daugiau tokių pačių lūkesčių, ir baimės, kad kažkas visgi pastebės mūsų netobulumą. Todėl apsimetėlio sindromas yra išgyvenusiųjų perfekcionizmą šešėlis.
Kova prieš perfekcionizmą?
Daugelis mato, kad perfekcionizmo diktuojamų tempų išlaikyti neįmanoma nei individualiai, nei kolektyviai. Neoliberalios politikos pasekmes jaučiame net ir planetos lygmeniu, nes eksploatuodami gamtą bandome iki begalybės auginti ekonomiką baigtinio dydžio planetoje. Paversti perfekcionizmą, meritokratiją ir neoliberalizmą mūsų visuomenės pagrindu nėra tvaru nei ekologiškai, nei psichologiškai.
Perfekcionizmui imama priešintis. Tačiau jei pažiūrėtume, kas tą kovą veda ir skatina, atrastume, kad neretai tai tie patys žmonės, kurie ką tik mums bandė parduoti patį perfekcionizmą. Kartais kovojantys prieš perfekcionizmą gali išties priešintis per dideliems krūviams ar socialinėms bausmėms už netobulumą. Tačiau daug dažniau pabrėžiama tai, kad perfekcionizmas trukdo pasiekti maksimalų produktyvumą. Toks diskursas patį perfekcionizmą mato tik kaip barjerą dar aukštesniems rezultatams, kad galėtume būti ar atrodyti dar tobulesni, kad galėtume pasiekti, gaminti, vartoti dar daugiau. Tokiu būdu kova prieš perfekcionizmą tampa tik dar viena neoliberalizmo išraiška, tik dar vienu būdu augti bet kokia kaina. Taip kova prieš perfekcionizmą neišeina iš tų pačių perfekcionizmo rėmų.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Net ir individualiame lygmenyje išsilaisvinti nuo perfekcionizmo gali būti neįtikėtinai sunku, nes pastoviai kovoti prieš smurtinę sistemą yra varginantis darbas. Net jei ir supranti, kad nori dirbti mažiau, kad tau keliami lūkesčiai darbe ar švietimo įstaigoje yra per aukšti ir neįmanomi, tam, kad nuo jų apsigintum, tenka brėžti griežtas ribas. O ribų brėžimas yra jėgų reikalaujantis veiksmas, tikrai ne itin patrauklus vadovybei.
Ribų brėžimo patarimai interneto platybėse ir neoliberalios psichologijos liūnuose kasdien mėtomi į kairę ir į dešinę, bet šiuos patarimus dalinantys straipsniai ir žmonės retai mini, kas būna po to, kai ribos įvardijamos, išreiškiamos ir užfiksuojamos. Aplinkoje, kuri iš tavęs kiekvieną dieną bet kokia kaina reikalauja maksimalių rezultatų, diena iš dienos brėžti ribas yra daug emocinių pastangų ir drąsos kelti bangas reikalaujantis darbas. Toks ribų brėžimas tampa dar viena ir taip varginančio darbo dalimi.
Pabaigai verta prisiminti seną, bet gerą feministinį šūkį, kad „asmeniška yra politiška“. Šio šūkio esmė – mūsų asmeninės patirtys yra formuojamos išorinių socialinių jėgų. Viena vertus, svarbu savęs neapriboti „balsavimu eurais“, mat individualūs veiksmai be polinkio į sisteminius pokyčius lieka tik vietinės reikšmės. Kita vertus, viskas nuo asmeninių pokyčių ir prasideda – ypač kai jie nukreipti į pasipriešinimą galios santykiams, o ne į vartojimą. Prisidėti prie neperfekcionistinio pasaulio kūrimo galime leisdami sau būti pažeidžiamiems, priimdami savo klaidas ir skatindami žmones aplink mus daryti tą patį. Perfekcionizmas atima iš mūsų galimybę mėgautis procesu aklai susitelkiant į rezultatą, tad radikaliai neperfekcionistinis judesys galėtų būti tiesiog smalsumo, žaidimo ar kūrybiškumo įkvėptas lėtas, į malonumą sutelktas procesas, nagrinėjimas, klajojimas. Bet klajoti ir drąsiai svajoti mums sunku, nes ryt į darbą, po kurio būname tokie pavargę, išsekę ir išsunkti, kad vienintelis į galvą beateinantis dalykas tada būna griebti telefoną ir googlinti, kaip geriausia kovoti prieš perfekcionizmą. ■
Kęstutis Grumodas, „Tik tobulas gyvenimas“, Šauksmas, 2024 nr. 1 (vasara), p. 25–31.