Praeitą rugsėjį ėjau susitikti su sena drauge – buvome susitarę pasivaikščioti. Pakeliui iki Vingio parko jau spėjom aptarti, kas naujo nutiko mūsų ir kitų gyvenimuose pastaruoju metu. Bevaikščiojant vakarėjančiame parke žingsnis po žingsnio pokalbis tapo vis ramesnis ir atviresnis. Pamažu pajutau, kad galiu pasakoti viską, dėl ko nerimauju ar dėl ko būna liūdna. Šis jausmas pasirodė man naujas. Tą vakarą eidama net susigraudinau, nes supratau, kad taip seniai turėjau laiko pabūti su draugu pakankamai ilgai, kad galėčiau nuoširdžiai būti tokia, kokia esu. Supratau, kad niekada nebepraleidžiu su draugais pakankamai laiko, kad nebėra įprasta padėti vieni kitiems (dėl to daugelis paslaugų tapo komercializuotos) ir kad net pati pamiršau, kad draugų galima prašyti pagalbos, paslaugos ar patarimo. Ir kad pastaruoju metu buvau tapusi tokia veikiau performatyvia drauge – rodos, nebemokėjau skirti laiko nuoširdžiam ryšiui.
Objektyviai pažiūrėjus, mano problemos nėra didelės ir gali nuskambėti kaip elementarus bambėjimas. Antra vertus, pasiteisinu: mano problemos nėra išskirtinės, taigi, jomis naudinga pasidalinti, kad kitiems su tuo susiduriantiems būtų lengviau. O galiausiai, supratau, kad visi pragaro velniai mane tampo neleisdami pradėti šio teksto, nes gėda pripažinti, kad vienišumas man tapo problema. Nedrąsu prisipažinti ir dėl to, kad turiu daug draugų, su kuriais vis einu susitikti į kokį barą ar kavinę; ir visada jaučiausi socialiu žmogumi. Kai ėmiau tolydžio vienišiau jaustis, ši socialioji mano gyvenimo dalis niekur nedingo, tik veikiau tapo didesniu iššūkiu. Laikas po studijų ėmė bėgti kitaip ir artimiems draugams jo nuolat trūkdavo. Sunkiau būdavo atrasti bendrą laisvą laiko tarpelį, o jam atsiradus jis buvo per trumpas. Greitai catchupinus laiko nebelikdavo ir tekdavo skubėti toliau. Šie susitikimai labiau panešėjo į dar vieną įsipareigojimą kalendoriuje ar atliktiną užduotį nei nuoširdų buvimą kartu.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Baigusi bakalauro studijas negalėjau atsidžiaugti pagaliau ištikusia laisve. Negalėčiau pasakyti, kad nesimėgavau savo studijomis, tiesiog jaučiausi kūrybiškai išsekusi. Ilgainiui supratau, kad tai turbūt vadintina perdegimu. Vienas iš dalykų, tuo metu paskatinusių padaryti pertrauką nuo studijų, buvo nuolat persekiojęs vienišumo jausmas. Tiksliau, tam tikras pojūtis, kad koks nors atsiskaitymas, esė, referatas, ar stambiaformatis seminaras grasina atimti laiką, kurį būtų galima be sąžinės graužaties praleisti mezgant ryšį su savo aplinka. Prie studijų prisidėjus darbui, tapo dar sunkiau atsikratyti jausmo, kad asmeninis ar laisvas nesuplanuotas laikas – tai blogai išnaudotas laikas, ir kad jį reikėtų užpildyti produktyvia veikla.
Besivadovaudama tokiu požiūriu, žinoma, netapau produktyvesniu žmogumi – priešingai, laikas ėmė vis labiau slysti iš rankų, darėsi sunkiau prisiruošti įvykdyti net paprasčiausias užduotis ar sutvarkyti vieną kitą nesudėtingą reikalą. Prasti laiko planavimo įpročiai ir (dabar jau drąsiai sakyčiau) ydingas požiūris į gyvenimą lėmė, kad svaiginančią laisvę žadėjusi vasara po bakalauro atnešė daug nerimo, liūdesio, nepasitenkinimo savimi ir gulėjimo ant lovos.
Norėdama būti nuoširdi ir sąžininga turėčiau pripažinti, kad prie sustiprėjusio vienišumo jausmo prisidėjo ir laikas nuo laiko ištinkantis absoliutus sulindimas į telefono ekraną. Man rodos, kad vienišumas ir socialinės medijos – tai it gyvatė ryjanti savo uodegą. Pasakyti, ar vienišumas skatina socialinių tinklų vartojimą, ar kaip tik, pastarasis sustiprina izoliacijos ir vienišumo jausmą, turbūt taip pat sunku, kaip pagaliau išsiaiškinti, kas pirmiau – višta ar kiaušinis. Žinoma, kritiniais atvejais socialinių tinklų teikiama galimybė palaikyti greitą ryšį su artimaisiais, ypač esančiais toli, gali tapti pagrindiniu išsigelbėjimu iš vienišumo gniaužtų. Tačiau, vartojimą skatinantis performatyvumas, parasocialiūs ryšiai, ar pasyvėjantis bendravimas (bendraujama dalinantis „turiniu“, bet ne aktyviai išreiškiant savo mintis) būdingi šioms platformoms ženkliai prisideda prie jų vartotojų vienišumo. Miestuose mažėjant vadinamų „trečiųjų vietų“ – tai yra, erdvių, kuriose galima leisti laiką ne namuose (pirmoji vieta) ar darbe (antroji vieta), megzti ryšius, paplepėti su aplinkiniais, ateiti paskaityti knygos ir tikėtis išgerti paprastos kavos už normalią kainą – socialiniai tinklai kartais tampa jų pakaitalu. Nors tokia alternatyva geriau negu jokios, tikrųjų trečiųjų vietų nykimas ar traukimasis tampa dar vienu iššūkiu vienišėjančiai visuomenei.
Labai dažnai pavydžiu draugams iš to paties pavadinimo serialo ir į juos panašioms dvidešimtmečių televizijos inkarnacijoms, kurios turi begalę laiko ir išteklių ir kartu spręsti rimtas gyvenimo problemas, ir stumti laiką kavinėje, parke prisigalvodami įvairių neproduktyvių užsiėmimų. Supratau, kad beveik niekada nematome tokių veikėjų pernelyg rimtai užsiiminėjančių savo profesine veikla, kuri, be abejo, yra jų tapatybės dalis bei juos apibrėžiantis bruožas. Kita vertus, pagrindinės tokių sitcomų situacijos esti susiję su bendravimu, neproduktyvia veikla, neribotais laiko resursais.
Po bakalauro studijų dirbdama kultūrinėje įstaigoje priešokiais vis iš naujo žiūrėdavau „Draugus“ ir svajojau apie tokį, man tuomet rodės, neįveikiamai tolimą gyvenimą, kuriame ir aš turėčiau tiek laiko ir pinigų, ir nebebūčiau tokia vieniša. Galima būtų teisingai teigti, kad jei būčiau bent kiek apstojusi obsesyviai žiūrėti „Draugus“ ir tą laiką paskyrusi savo tikriems draugams, gal nebūčiau jautusis tokia vieniša ir sutrikusi. Žvelgdama atgal, suprantu, kad toks elgesys man sėkmingai padėjo ir tebepadeda pabėgti nuo gyvenimo tiesiogine ta žodžio prasme. Mano požiūris į susitikimus su draugais ilgainiui tapo, sakykime, performatyvus – reikia susikaupti ir atrodyti linksmai, neišsiduoti, kad esi depresyvioje desperacijoje ir nebūti našta.
Naiviai tikėjausi, kad pradėjusi dirbti kultūrinėje įstaigoje pilnu etatu jau pagaliau „pailsėsiu“, nes nebereikės derinti darbo su studijomis. Deja, pailsėti nepavyko, ir todėl ėmiau daug mąstyti apie darbus ir karjerą – ar iš tiesų tai taip svarbu gyvenime, kaip buvau pratusi galvoti. Viena vertus, turėti kokį nors mokslinį laipsnį ar apdovanojimą yra prestižo ir socialinio statuso reikalas, kita vertus, atlyginimas už tokius darbus dažnai esti mažas arba atsiperka vėlai. Daugelis motyvuotų jaunų darbuotojų galerijose, muziejuose ir panašiose institucijose Lietuvoje ir Europoje pradeda savo „karjerą“ savanoriaudami ar atlikdami neapmokamas praktikas, kurių metu išties padeda atlikti įprastai apmokamus darbus. Taigi, į tokios „karjeros“ pradžią reikia investuoti nemažai laiko ir finansinių sąnaudų, kurios jei atsiperka, tai (per) vėlai. Neretai norint gauti įdomesnių užduočių, reikia būti pasiruošus skirti tokiems darbams savo asmeninį laisvą laiką. Be to, baigus mokslus greitai išsisklaido savarankiško kritiško mąstymo migla, nes tenka susitaikyti su įstaigos vadovo primetamomis mintimis ir interesais. Tuomet užklumpa gyvenimo prasmės paieškos ir klausimai, kokią vertę (ar išvis) atliekami darbai turi.
Praeitą pavasarį truputį pavėlavusi į šitą gyvenimo šventę ėmiau skaityti Sally Rooney romanus ir nustebau, kad tokios prozaiškos mano kasdienybės problemos gali tapti literatūrine medžiaga. Mane ypač patraukė Rooney talentas kurti atmosferą. Tai – įtaigus įrankis, pirma, leidžiantis kurti įtikinamesnę pasakojimo tekstūrą, antra, padedantis lėtinti tempą ir pilnai įsijausti į aprašomą sceną ir, trečia, neretai dėl savo preciziškumo taikliau nei jausmus nusakantys žodžiai apibūdinantis stiprius veikėjų išgyvenimus. Kitaip tariant, kuo stipresnis aprašomas jausmas, tuo daiktiškesnis jo aprašymas.
Beskaitydama pastebėjau, kad jau senokai nebemoku būti visiškoje vienumoje, neužpildytoje kokio nors pobūdžio „turinio“, antraip pojūčiai pradeda rodytis pernelyg aštrūs. Toks nuolatinis foninis užpildymas padeda nuo to pabėgti, tačiau verčia jaustis, kad gyvenimas slenka pro šalį. Įsijautimas į lėtą ir precizišką atmosferą Rooney romanuose išmokė mane sąmoningai išbūti vienatvėje, o tai paradoksaliai padėjo jaustis mažiau vienišai.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Rooney siužetai, temos ir braižas tapo netikėta katarsiška patirtimi, padėjusia išgyventi savo problemas ir kamuojančius klausimus. Veikėjai ir jų gyvenimai taip pat pasirodė gerai pažįstami – visi įvairiais būdais intensyviai išgyvena vienišumą, susiduria su studijų ar darbo kultūrinėje srityje metamais finansiniais ir emociniais iššūkiais. Užsisklęsti Rooney veikėjus verčia įvairūs veiksniai: socioekonominė padėtis bei šeimyninė patirtis, tam tikras išdidumas, neleidžiantis pripažinti problemų ir kreiptis pagalbos, o tai susipina į rimtų pasekmių turintį ir tolydžio knygose didėjantį vienišumo ir depresijos kamuolį. Tiesa, autorės kalbėjimas apie marksistines idėjas veikiausiai nėra geriausia pijaro kampanija lietuvių skaitytojams, tačiau romanuose Rooney pažiūros tampa faktoriumi, apsprendžiančiu veikėjų intensyviausius išgyvenimus ir gyvenimo patirtį. Autorė sugeba padaryti tai taip įtaigiai ir nuoširdžiai, kad sunku būtų ginčytis. Tokia vartojimo visuomenės kritika nėra nei pernelyg akivaizdi, nei moralizuojanti ar kalbanti iš aukšto (matyt, tai Rooney sąžiningumo ir nuoširdumo nuopelnas).
Rooney literatūrinę sėkmę lemia ne tik jos savitas braižas, bet pirmiausia principinis nuoširdumas, persmelkiantis net rašybos pasirinkimus (skaičiusiems gerai pažįstamas autorės pasirinkimas neišskirti dialogo skyrybos ženklais). O ir jos kūrybos moralinis imperatyvas atliepia šį autorės principą: skubančioje, vartojančioje, išnaudojančioje visuomenėje, tolydžio susvetimėjančiuose miestuose, į prarają besiritančiame pasaulyje radikalus nuoširdumas pagrindinis būdas išsigelbėti.
Tačiau, nuoširdumui reikia laiko ir – paradoksaliai – kokybiškos vienatvės. O man, beskaitant, beskrolinant ir retkarčiais pagalvojant teko patirti, kad kartais geriausiai apsiginti nuo vienišumo padeda kokybiška ir tyli vienatvės pauzė. ■