Viena neįprastai šilta vėlyvo pavasario popietė Berlyno Humboldtų universitete. Europos istorijos seminaro studentai, ieškodami greičiausio maršruto vieno iš kelių miestą supančių ežerų link, slankioja savo telefonuose ir kompiuteriuose. Dėstytojos klausimą seminaro tema palydi griaudinti tyla. Ir ką gi gali pasakyti jaunuoliai apie tai, kaip turėtų būti rašoma 27 valstybes ir 450 milijonų žmonių vienijančio, savo sudėtingu valdymu pagarsėjusio politinio darinio istorija? Kai nejaukumas pasiekia ribą, iš kabineto kampučio pasigirsta ramiai užtikrintas atsakymas: „Bet prieš tęsdamas turiu deklaruoti savo interesus. Esu buvęs Europos tarnautojas, išdirbęs ES institucijose beveik 30 metų.“ Turbūt nė nereikia sakyti, kad seminaras atgija.
Davidas Hughesas savo karjerą Europos Bendrijose (Europos Sąjungos pirmtakėje) pradėjo Jungtinę Karalystę dar valdant konservatorių premjerei Margaret Thatcher, o pabaigė – su JK išstojimu. Per tą laiką jis pamatė, kaip vienintelį kartą istorijoje dėl kilusio korupcijos skandalo atsistatydino Europos Komisija, stebėjo Bendrijos plėtrą – taip pat ir Lietuvos prisijungimą 2004 metais. Bet svarbiausia – per Hugheso laiką Briuselyje Erasmus mainų programa iš mažo pilotinio projekto pavirto kiekvienam Europos studentui gerai pažįstama ir išbandyta programa.
Šiandien JK ir ES santykiai, nors ir normalizavęsi, vis dar gerokai sukrėsti britų sprendimo išstoti iš Sąjungos. Neigiamų vertinimų nuo pat Brexito sulaukia ir britų narystė praeityje – juos galima išgirsti ne tik iš išstojimo rėmėjų, bet ir iš europiečių. Tačiau JK ir ES santykiai per 50 metų bendrą istoriją buvo mažų mažiausiai nevienareikmiški.
Minėtina antieuropietiškomis pažiūromis šiandien garsi britų konservatorių ministrė Margaret Thatcher. 1975 metais JK rengė referendumą dėl narystės Europos ekonominėje bendrijoje. Tai buvo galima pavadinti gyventojų apklausa dėl narystės patvirtinimo ir pratęsimo po fakto, nes JK prie Europos Bendrijų prisijungė dvejais metais anksčiau. Tuomet būsimoji konservatorių pirmininkė Thatcher atkakliai palaikė narystę Europos Bendrijose.
Savotiškas Thatcher angažuotumas Europos reikalams vėl atgimė devintojo dešimtmečio pabaigoje. Po dviejų dešimtmečių narystės Europos Bendrijose britų politinis elitas susigriebė, kad nepaisant ekonominio ir politinio šalies svorio, Jungtinė Karalystė negali pasigirti didele įtaka Europos institucijose. Thatcher vyriausybė ėmėsi konkrečių veiksmų ir paleido European Fast Stream programą, skirtą parengti britų valstybės tarnautojus karjerai žemyne.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Būtent šioje programoje Hughesas įgijo reikiamų kalbos žinių ir susipažino su Bendrijų institucijomis. Pasinaudodamas ja atliko praktiką Briuselyje ir 1994-aisiais išlaikė Concorde egzaminą. Iš karto po to – puolė į darbą EK transporto priežiūroje.
Anot Hugheso, „nepaisant jų įvaizdžio, Europos institucijos yra neįtikėtinai lanksčios“. Tai liudija ir jo gyvenimo aprašymas. Antrą dešimto dešimtmečio pusę jis praleido derėdamasis dėl vandens transporto reguliavimo Dunojuje. Tūkstantmečių sandūroje jis perėjo į Europos švietimo ir kultūros generalinį direktoratą, kur dar prieš interneto epochą rengė Europos televizijas nuo pigių amerikietiškų serialų apsaugoti turėsiančius teisės aktus ir dėjo pagrindus šiandieninei Europos kino ir televizijos industrijos paramos sistemai.
Naujo amžiaus pradžia reiškė ir naujus karjeros kelius – tuomet Hughesas pradėjo dirbti Europos komisarų kabinetuose.
Kadangi Europos Komisija priima nutarimus kolegialiai, tai reiškia, kad kiekvienas sprendimas turi būti pasvertas ir patikrintas kiekvieno komisaro. Taigi, nepaisant to, kad Lietuvos deleguotas komisaras Virginijus Sinkevičius yra atsakingas už aplinkosaugą, vandenynus ir žvejybą, savo kabinete jam reikalingi visas kitas Komisijos jurisdikcijos sritis išmanantys darbuotojai. Amžiaus pradžioje įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią bent pusė kiekvieno komisaro kabineto narių turėjo būti ne tos pačios pilietybės kaip komisaras. Į bendrą skaičių pateko ir kabinetų vadovai bei jų pavaduotojai.
Tad Hughesas 2002 metais pradėjo dirbti Viviane Reding kabinete. 1999–2004 metais liuksemburgietė buvo atsakinga už Europos kultūrą ir švietimą. Per tą pačią kadenciją Hughesas dar padirbėjo pas Neilą Kinnocką – Komisijos vicepirmininką iš jo gimtojo Velso. 1999 metais po skandalo dėl neskaidrių finansų atsistatydinus visai Jacques’o Santero Komisijai, Kinnockas – buvęs Jungtinės Karalystės leiboristų vadovas – buvo paskirtas imtis Komisijos reformos, kuri, anot Hugheso, buvo „skausminga, bet reikalinga“. Kitoje Komisijos kadencijoje Hughesas grįžo į švietimo sritį komisaro iš Slovakijos Jáno Figeľio kabinete. Galiausiai 2007 metais Hughesas tapo lyginamąsias Europos švietimo ir mokslo studijas rengiančio Eurydice tinklo vadovu.
Praleidęs beveik porą dešimtmečių kontinentinėje Europoje 2012-ųjų liepą Hughesas grįžo į gimtąjį Velsą. Čia jam buvo patikėta vadovauti Europos Komisijos biurui. Jame dirbo iki pat 2020-ųjų sausio, kuomet Jungtinei Karalystei galiausiai palikus Europos Sąjungą biuras buvo uždarytas.
Didžiąją laiko dalį tėvynėje jam teko praleisti tvarkant Brexito reikalus. Galiausiai ir Velsas referendume balsavo už išstojimą.
Velsas buvo gerokai pasikeitęs nuo Hugheso jaunystės laikų. „Velsas buvo Britų imperijos anglies ir plieno širdis“ ir stipriai nukentėjo nuo deindustrializacijos ir taupymo priemonių, prasidėjusių praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Hugheso jaunystėje, septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose, nuosmukis buvo tik beprasidedąs ir vos pastebimas. Pramonės apimtys mažo, bet nebuvo visai nunykusios, pagrindinėse miestelių gatvėse vis dar buvo galima apsipirkti. Iki 2007 metų situacija pasikeitė iš esmės – „Ji pasidarė beviltiška“.
Pavyzdžiui, dėl savo pramoninės praeities Velse esantis Merthyr Tydfilio miestas XIX amžiuje buvo žinomas kaip „pasaulio geležies sostinė“. 1804 metais čia įvyko pirmoji istorijoje kelionė geležinkeliu. 1851 metų Jungtinės Karalystės surašymo duomenimis, Merthyr Tydfilis buvo didžiausias miestas Velse, kuris tapo pirmąja pasaulyje industrializuota šalimi – čia pramonėje dirbo daugiau žmonių nei žemės ūkyje. 1870 metais geležies apdirbimo pramonę į Ukrainą perkėlęs miestietis Johnas Hughesas joje įkūrė miestą pavadinimu Hughesovka (ukr. Юзівка), vėliau pervadintą ir šiandien žinomą Donecko vardu.
Savo ruožtu šio amžiaus antrajame dešimtmetyje Merthyr Tydfilis užkariavo Jungtinės Karalystės laikraščių antraštes kitokio pobūdžio rekordais. Čia gyveno daugiausiai antidepresantus vartojančių žmonių tūkstančiui gyventojų.
1982 metais Hughesas paliko Velsą ir iškeliavo studijuoti į Angliją. Tuo metu, dar prieš prasidedant Erasmus programai, Europos universitetai mainus vykdydavo dvišalėmis sutartimis. Kad bakalauro studijų metu užsimegztų pirmieji ryšiai su kontinentine Europa, Hughesui net nereikėjo palikti savo šalies. Jo universitetą lankė prancūzų, vokiečių ir olandų studentai – su kai kuriais jis liko geriausiais draugais iki šiandienos. „Studentai iš žemyno tuo metu man pasirodė labiau subrendę ir rimtesni“, – prisimena Hughesas. Naujos pažintys nulėmė Hugheso kursą į Europą. Pabaigęs istorijos ir politikos bakalaurą jis ėmėsi Europos literatūros ir kalbų magistro, padėsiančio pagrindus būsimai karjerai Briuselyje.
Tarp jaunųjų Europos piliečių Erasmus programa turi gana romantišką reputaciją – laisvės semestrai praleisti kitame žemyno kampelyje. Kai kurių studentų folklore šie mainai reiškia žiemos semestrą saulėtoje aplinkoje arba paprasčiausias pramogas, kitiems – galimybę studijuoti kitokioje aukštojo mokslo aplinkoje ir patobulinti užsienio kalbos įgūdžius. Ne vienoje Europos kalboje pats programos pavadinimas tapęs bendriniu žodžiu įvardyti bet kokiems studentų mainams. Kultinis 2002 metų prancūzų-ispanų filmas „L’Auberge espagnole“, Lietuvoje žinomas „Europudingo“ vardu, apie studentaujančius erasmusininkus Barselonoje dėl savo pasisekimo tapo pilnaverte filmų trilogija. 2005 metais vokiečių politologas Stefanas Wolffas teigė, kad „po 15, 20 ar 25 metų Europos lyderiai bus visai kitaip socializuoti nei dabartinė vadovų karta“, pakrikštydamas juos „Erasmus kartos“ vardu. Net Europos Komisija 2018 metais nepraleido progos įšokti į Erasmus populiarumo traukinį ir spaudoje išplatino žinią, kad nuo programos pradžios per mainus susipažinusios poros susilaukė virš milijono vaikų.
Hughesui šis hype’as gerai pažįstamas, jis netgi juo dalinasi.
Anot jo, vykstant Brexito referendumo kampanijai Erasmus neretai sulaukdavo nepagrįstos britų kritikos. Neretai viešojoje erdvėje būdavo iškreipiami Erasmus tikslai – esą tai būdas pasiturintiems studentams gauti pinigų studijoms užsienyje. Net ir dalinai normalizavus ES ir JK santykius po Brexito, britai nusprendė negrįžti į Erasmus šalių partnerių gretas ir šiai dienai turi nuosavą studentų mainų agentūrą. Tačiau Hughesas nuosaikiai vertina už populiariosios kultūros ribų siekiančią mainų programos įtaką. „Jeigu paimtume profesinio išsilavinimo siekiančią kirpėją iš Kardifo, tai būtų Erasmus programos tikslinė publika. Visgi realybėje jau vien kalbos klausimas sukelia nemažą iššūkį.“
Pakankamai nedidelės apimties Erasmus programa prasidėjo 1987 metais ir buvo skirta tik studentų mainams. Amžių sandūroje Europos Bendrijos nusprendė Erasmus programą panaudoti kaip finansinį instrumentą paskatinti šalių integraciją į beprasidedantį Bolonijos procesą.
Paties Bolonijos proceso tikslas buvo kur kas pragmatiškesnis nei kultūrinio dialogo skatinimas. Aukštojo mokslo standartų suvienodinimas turėjo paskatinti Europos universitetų ir bendrosios rinkos konkurencingumą. Dešimtojo dešimtmečio pabaigoje ypač išryškėjo Senojo žemyno universitetų atsilikimas nuo JAV aukštųjų mokyklų. Bendra europietiška aukštojo mokslo erdvė turėjo sumažinti visų dalyvaujančių valstybių patiriamus kaštus ir užtikrinti mokymo ir mokslo modernizaciją.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Situacija Europoje buvo tokia prasta, kad Bolonijos procesas – kitaip nei Erasmus – buvo žemyno valstybių iniciatyva (dauguma jų net nepriklausė tuometinei Europos Bendrijai). Juolab kad steigiamieji pastarosios susitarimai kultūrą ir švietimą paliko daugiausiai valstybių narių kompetencijai. Dėl to Erasmus programos parama Bolonijos procesui buvo įforminta kaip konkurencingos rinkos palaikymas – taip neperžengiant Europos sutartyse nubrėžtų kompetencijų ribų.
Programa pasiteisino. Hughesas prisimena 2008 metais Briuselyje vykusį susitikimą dėl Bolonijos proceso pažangos. Tuo metu dalyvaujančių valstybių skaičius per kelerius metus buvo išaugęs nuo 4 iki 46. Tačiau didžiausias sėkmės ženklas visgi buvo matomas pačiame susitikime – žūtbūt dalyvauti įsiprašė nervingai Europos aukštojo mokslo pažangą stebintys JAV administracijos atstovai.
Čia Hughesas apie Erasmus pradeda kalbėti Europos tarnautojams nebūdingu tonu. Nepaisant to, kad Erasmus ir Bolonijos projektai yra visų pirma skirti skatinti ekonominį konkurencingumą, tai nekeičia fakto, kad ši mainų programa daugeliui jaunų europiečių reiškia pirmuosius bandymus susiprasti tarp skirtingų valstybių, kalbų ir pasaulėžiūrų.
Europos istorijos seminarui einant į pabaigą kalba sukasi apie kelių Europos universitetų kartu parengtą vadovėlį vieningam Europos istorijos kursui ir skirtą studentams žemyne bei svetur. Po ilgos kritiškų studentų klausimų virtinės dėl vadovėlio turinio ir formos vėl atsišaukia Hughesas: „Žinoma, tai ne idealus variantas, bet norėčiau pasidžiaugti, kad jiems pasisekė tai įgyvendinti. Žinau, kaip yra neįtikėtinai sunku rasti sutarimą tarp europiečių švietimo klausimu.“ ■
Domas Lavrukaitis, „Kita Erasmus vakarėlių pusė“, Šauksmas, 2023 nr. 2 (ruduo), p. 6–8.