Kas negerai su mūsų karta? Eilinį sykį norisi klausti pamačius nerimo ir streso tarp Lietuvos studentų bei jaunimo statistiką. Didelis mokymosi krūvis, darbo ir studijų derinimas, prasta finansinė padėtis, artimųjų lūkesčiai – tai dažnai vardijamos ir neabejotinai spręstinos problemos. Bet ar tikrai kamuoja tik jos?
Sociologas Vytautas Kavolis (1930–1996) praėjusio amžiaus viduryje rašė apie neaiškųjį žmogų. Pasaulinių karų negandos pakirto jo tikėjimą ideologijomis, iro jo religinė tapatybė, jam reikėjo prisitaikyti prie sparčios technologinės pažangos, jis persisunkė egzistencializmo filosofija. Netekęs psichologinių šaknų jis net neturėjo autoritetų, prieš kuriuos galėtų prasmingai su aistra sukilti. Ryškiausiai tai išgyveno išeivija – sociologas pirmiausia rašė apie tiesioginį ryšį su tėvyne praradusius, išlaikyti autentišką lietuvybės formą, bet ir prisitaikyti prie naujų gyvenimo realijų bandančius JAV lietuvius.
Bene vienintelis kelias neaiškiajam žmogui išsipainioti iš savo egzistencinės sumaišties, anot Kavolio, buvo sąmoningumas (tai nėra šių dienų mindfulness). Sąmoningai bandyti išpildyti savo individualybę, atrasti prasmę teikiančius dalykus ir jiems įsipareigoti. Nepaisant visų formų tikėjimo trūkinėjimo, paskatų būti sąmoningam yra apstu. Nereikia didelių pastangų aplink matyti socialinę nelygybę, skurdą, smurtą, imperializmą ir kitą visokio plauko neteisybę.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Kavolis buvo itin reiklus savo kartai. Per sąmoningą įsipareigojimą savajam keliui asmuo gali išskleisti savo individualumą, tačiau tai daro įsipareigojęs bendruomenei. Jis skyrė privatizmą ir individualizmą. Pirmasis reiškė apsiribojimą savais poreikiais ir abejingumą viešiems reikalams, o antrasis – veikimą savarankiškai, galbūt net laužant tam tikras visuomenės normas, tačiau vis tiek prisidedant prie viešojo gėrio unikaliu būdu.
Ar šiandien studentiją irgi kamuoja neaiškumas? Rodos, kad turime reikalą nebe su neaiškiuoju, bet su nerimo žmogumi. Nerimo žmogus nėra nesąmoningas, priešingai – kartais netgi per daug. Ekologiškai sąmoningas jaunimas labiausiai išgyvena klimato kaitos baimę, per menkas savo ir kitų vyriausybių pastangas ir vargu, kad jas ir juos gali nuraminti asmeninis pasirinkimas sumažinti savo anglies dvideginio pėdsaką.
Neišvengiamai imi galvoti, kad nepaisant visos svarbios ir reikalingos psichikos sveikatos infrastruktūros, imame stokoti socialinio palaikymo. Keista matyti gerai besimokančius ir darbščius, bet nuolatinio nerimo bei neužtikrintumo kamuojamus studentus. Ypač humanitarus. Jei medicinos studentai žino, į kokią peklą žengia, tai humanistika miglotas karjeros perspektyvas turėtų kompensuoti bent jau domėjimosi džiugesiu.
„Nerimo žmogus nėra nesąmoningas, priešingai – kartais netgi per daug.“
Kiekvienos universiteto rektoriaus rinkimų kampanijos metu pasipila burtažodžiai apie bendruomeniškumą, bet tą įgyvendinti iš viršaus sekasi sunkiai. Tiesa, ir mėginimai iš apačios ne visada pavykę. Jei pažiūrėsime į mūsų universitetų draugijas, jas galime suskaičiuoti ant rankos pirštų.
Taip, didelei daliai mūsų studentų draugijų veikla yra privilegija, kurios neleidžia pragyvenimui reikalingi darbai. Tiesa ir tai, kad dažnai jose dedami pagrindai būsimai karjerai. Visgi mūsuose trūksta supratimo, kad ir studijos yra darbas pilnu etatu, ir visa veikla po studijų yra ne mažiau svarbi proceso dalis.
Stokodami bendruomeninio gyvenimo formų tik pagiliname savo nerimo liūną. Jei nėra vietos, kur gali įsitraukti į visuomeninę veiklą, imi graužtis, kad knygas skaitai tik sau, o kiti dėl tavęs lenkia nugaras. Jei nėra bendraminčių ratelio, kuriam rūpi tavo buvimas, ar kur gali jausti, jog tavo mintys iš tiesų kam nors rūpi, gali greitai prarasti motyvaciją.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Labiau lengvabūdiškai į gyvenimą žiūrintis žmogus, stokodamas viešojo gyvenimo saitų, greitai gali tapti savipakankamas. Dažnai toks jausmas aplanko žiūrint į Lietuvos partijų jaunimo organizacijas ar kai kuriuos jaunuosius politikus. Jų pasisakymuose sunku išgirsti artikuliuotai reiškiamas jaunimą kamuojančias problemas, pajausti kartos solidarumą ar siūlomą kryptį. Politika taip tampa tik viena iš daugelio karjeros galimybių.
Dažnai girdime šabloniškus nusiskundimus, kad senimas nevertina jaunimo, institucijose reikia greitesnių pokyčių, jauniesiems politikams būtinos geresnės materialinės sąlygos. Mažai – apie svarbiausius jaunosios kartos iššūkius. Galimai tai socialinių ryšių ir draugijų trūkumo pasekmė: jų esant daugiau jaunasis politikas geriau justų, kuo gyvena jaunimas, kas jam rūpi, o jaunimas, savo ruožtu, spaustų tas problemas kelti viešumon.
Neaiškumas ir mūsų kartos nerimas yra galimybė. Ji gali išvirsti į abejingumą, bet klaidžiojant nežinomybėje lengviau priimti kito išskirtinumą, trūkumus, galime būti jautresni jo poreikiams ir mūsų aplinkai. Vienam sąmoningai įprasminti savo gyvenimą įmanoma, bet sunku. Matyt, tą ir rodo gąsdinanti studentų psichikos sveikatos būklė. Šiame kelyje nepaprastai reikia kitų.
Martynas Butkus, „Nerimo karta“, Šauksmas, 2023 nr. 1 (pavasaris), p. 3.