Devintoji karo Ukrainoje diena. Vakarinės Ukrainos sienos link važiuoja Vilniaus universiteto alumnės ukrainietės Oleksandros Petrauskaitės automobilis. Net ir kelionės metu ji randa laiko pasikalbėti su savo magistrinio darbo vadove ir VU Istorijos fakulteto studentais. Zoom skambučio metu šalia Oleksandros matau jos bendrakeleivius – miegančią seserį bei greta sėdintį šunį (katė liko namuose). Nors iš Kyjivo priemiesčių Oleksandros šeima išvažiuoja tik dabar, ji sako, kad ukrainiečiai buvo pasiruošę karui dar gerokai prieš nuskambant pirmajai oro pavojaus sirenai.
„Buvome šokiruoti, tačiau nepanikavome“, – teigia ji. „Šeima bei draugai iš anksto ruošėsi tokiai invazijai, todėl jau buvo susikrovę lagaminus su dokumentais bei svarbiausiais daiktais. Mano mama bei draugai praėjo paramedikų kursus, nes jų gali pritrūkti karui prasidėjus. Buvome šokiruoti, tačiau turėjome ir planą A, ir B, ir C.“
Rankoje laikomas telefonas nenuspėjamai juda, šokinėja – taip pat kaip ir pokalbio ryšio kokybė.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Viena iš Rusijos pradėto karo strategijų yra kuo labiau apsunkinti komunikaciją tarp ukrainiečių. Į šalį įsiveržę kareiviai gadina elektros bei telekomunikacijų infrastruktūrą, dėl to atsiranda reikšmingų interneto trukdžių visoje šalyje. Tikėtasi sukelti kuo didesnę suirutę, kurios dėka Putinas ir jo karo strategai galėtų be didesnių problemų užimti Kyjivą, o atsikratę dabartinės valdžios, sostinėje įtvirtinti marionetinę prorusišką valdžią. Akivaizdu, kad jų planai visiškai nepasiteisino – tam pasipriešino su milžinišku užsidegimu bei drąsa kovojantys Ukrainos žmonės.
Pašnekovė teigia, jog „šalyje nebėra kelio ženklų, itin sunku susigaudyti, kur esi“. Ukrainos kelininkai užsiima masiniu kelio ženklų išmontavimu, vietoj jų statomi Putiną bei jo agresiją pašiepiantys užrašai, dažnai ir su Gyvačių saloje ištarta garsiąja fraze. Tokia strategija, panašu, yra gana veiksminga, mat Rusijos kariai dėl tarptautinių sankcijų nebeturi prieigos prie interneto ir gali naudotis tik popieriniais žemėlapiais. Tai tik dar labiau apsunkina prastai organizuotą agresoriaus kariuomenės logistiką – vieną svarbiausių Putino invazijos žlugimo priežasčių.
Neišsenkantis optimizmas
Nepaisant dingusių kelio ženklų, suprastėjusių galimybių komunikuoti ir virš galvų skraidančių naikintuvų, ukrainiečiai stengiasi išlaikyti sveiką protą ir bent dalį normalaus gyvenimo ritmo.
„Vasario 24-ąją buvo mano sesers gimtadienis, taigi nusprendėme likti namie ir pažiūrėti, kaip viskas atrodys po vienos dienos. Kitą dieną šventėme, kepėme tortą. Tokie kasdieniai dalykai ir kalbėjimasis tarpusavyje padeda nukreipti mintis.“
Nors pati Oleksandra nebėra studentė, jos sesuo prieš karo pradžią dar mokėsi mokykloje. Dabar mokslai sustabdyti – visi mokiniai išėjo „atostogauti“. Nepaisant to, tėvai skatina vaikus užsiimti aktyvia veikla internete, pavyzdžiui, papildomomis anglų kalbos pamokomis. Norima, kad jie veiktų „bet ką, kas padėtų jiems prisiminti savo seną, normalų gyvenimą… jaustis saugiai bei stabiliai“. Pačiai Oleksandrai tai padaryti padeda piešimas.
Ukrainiečiai taip pat atranda kolektyvinių būdų susidoroti su traumuojančia karo patirtimi. „Manau, jog humoras ir optimizmas yra aukščiausio lygio proto apsaugos priemonės“, – teigia Oleksandra. „Pastarosiomis dienomis sklindantys juokeliai bei memai išties padeda žiūrėti į ateitį su viltimi.“
Nepaisant sudėtingos karinės situacijos, būtent vilties Ukrainoje netrūksta. Pastarosiomis savaitėmis vienas iš neabejotinų jos šaltinių yra jos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Visi mes buvome šokiruoti ir nustebę, gerąja prasme, – šypteli ji, – tikrai nesitikėjome, kad prezidentas liks šalyje. Tai išties yra didžiulė moralinė parama, tai mane įtikina, kad laimėsime“.
Zelenskio ryžtas bei drąsa padeda sustiprinti pasitikėjimą Ukrainos institucijomis – būtent jas Oleksandra įvardina kaip pagrindinius patikimos informacijos šaltinius: „Internete seku Ukrainos karines pajėgas, prezidentą, pasienio institucijas“, – teigia ji. „Taip pat ir keletą socialinių medijų kanalų Facebooke bei Telegrame, bet juose informacija objektyvi, du kartus patikrinama… bet labiausiai valstybines, viešas institucijas.“
Karo metu Ukrainoje toks pasitikėjimas vienas kitu stebinti nebeturėtų. „Kiekvienas asmuo prisideda taip, kaip tik sugeba. Iliustratoriai – ar vyrai, ar moterys – kuria iliustracijas žinioms, kad žmonės pasijustų geriau. Vertėjai verčia, šefai gamina, žmonės, kurie moka siūti drabužius tą ir daro. Visi yra įsitraukę“, – ukrainiečių demonstruojamo solidarumo pavyzdžius vardija pašnekovė.
Oleksandra džiaugiasi, kad toks vienas kito palaikymas paplitęs visoje šalyje.
„Žiniose girdėjau, kad mažame centrinės Ukrainos Vinycios miestelyje moterys per vieną dieną pagamino 2,5 tonos koldūnų. Tai rodo, kaip eiliniai žmonės, civiliai, kurie negali prisidėti finansiškai ar paimti į rankas ginklo, daro tai, ką gali.“
„Net ir pilnai okupuotuose miestuose yra socialinės komandos, teikiančios maistą, vaistus, medicininę pagalbą ir tą daro visiškai nemokamai. <…> Ačiū tiems žmonėms už tai, kad padeda vieni kitiems.“
Oleksandra taip pat daro tai, ką gali. Konflikto pradžioje ji vertė ukrainietiškas žinias į lietuvių kalbą, vėliau per pažįstamus lietuvius susisiekė su žurnalistais, kurie iš jos ėmė interviu bei klausėsi komentarų.
„Mano tėvas taip pat prisijungė prie Ukrainos kariuomenės, tačiau visiškai neturėjo amunicijos, tad bandžiau jos surasti Vilniuje. Viskas įvyko labai greitai: radau ir amunicijos, ir medikamentų, o tada gavau žinutę iš Vilniaus universiteto, kad paketas buvo sėkmingai perduotas Lvivo miestui.“
Konflikto pradžią praleidusi miestelyje netoli Kyjivo, dabar ukrainietė su šeima keliauja Lietuvos link.
„Iki šiol bandžiau sujungti žmones: vairuotojus, tiekėjus, organizatorius, tačiau dabar keliauju į Vilnių, kur turėsiu ieškoti naujų veiklų. Čia daug kas savanoriauja, tad žiūrėsiu, kur trūksta rankų ir pamatysime. Neįsivaizduoju savęs nepadedančios savo šeimai bei draugams, tad buvo itin sunku išvažiuoti“, – teigia ji.
Ukrainos kontrastai
Važiuojant nuo Rusijos užpultos rytų Ukrainos pusės link vakaruose esančios sienos, kraštovaizdis keičiasi. Paklausta apie matytus vaizdus, po ilgos tylos Oleksandra atsako, kad subombarduoti miestai atrodo tuščiai, beveik apokaliptiškai. „Vakar naktį važiuojant pro Lucką visa elektra buvo išjungta, kad būtų saugiau – tada rusų pilotai nemato, kur mesti bombas. Patirtis yra visiškai kitokia, ją sunku apibūdinti. Visi keliai užblokuoti, ant jų guli daug medžių, tačiau vakarų Ukrainoje situacija geresnė – ji sugriauta ne tiek ir joje jaučiuosi saugiau nei centrinėje ar rytų Ukrainoje.“
Artėjant atakai iš oro, Ukrainos miestuose pradeda kaukti pavojų skelbiančios sirenos – ženklas kuo skubiau ieškoti prieglobsčio slėptuvėse ar bunkeriuose. Toks signalas gali prasidėti bet kada, o pasislėpti gali tekti itin greitai. Nors, pasak ukrainietės, tam tikru dienos metu oro atakų pavojus yra sąlyginai mažesnis.
„Viena mano draugė namuose bandė gaminti maistą, kepti mėsą, tačiau būtent tada pasigirdo sirena. Pavojui nurimus ir jai grįžus namo, signalas vėl skambėti pradėjo vos po 5 minučių, tad ji turėjo dar kartą grįžti į slėptuvę. Žmonės turi būti pasiruošę bet kada viską mesti ir bėgti slėptis, bet tą daryti labai greitai. Tai komplikuota situacija, tačiau infrastruktūra veikia ir suteikia galimybę išgyventi.“
Paklausta, kiek valandų Oleksandra miega, ji tik nusijuokia: „Šiandien yra antra mūsų kelionės diena. Šiąnakt buvo 2 ar 3 [valandos].“
Nepaisant visų vargų, pavojų ir miego trūkumo, kaip ir visa Ukrainos valstybė, mergina spinduliuoja viltimi: „Nepažįstu nei vieno žmogaus savo rate, kuris yra pesimistiškai nusiteikęs ir mano, kad karą pralaimėsime.“
Nors itin drastiškas ekonomines sankcijas patyrusi Rusija nepanašu, kad planuoja atsitraukti, karo žiaurumų paliesta Ukraina galvą laiko iškėlusi aukštai. Nepaisant prasidedančio trečiojo derybų raundo tarp Ukrainos ir Rusijos atstovų, artimiausiu metu šiam karui pabaigos nesimato. Ir vis dėlto, viltis visada miršta paskutinė.