2020 m. vasarą avantiūristiškai išvykau į Vokietiją paragauti Erasmus praktikos. Tris mėnesius praleidau Drezdene, organizacijoje sunkiai į lietuvių kalbą išverčiamu pavadinimu – „Psychosozialer Trägerverein Sachsen“. Pabandžius išversti skambėtų taip: „Saksonijos Psichosocialinė / psichosocialinių paslaugų asociacija“. Ji teikia bendruomeninės psichiatrijos paslaugas sunkių psichikos sutrikimų turintiems žmonėms.
Kodėl kam nors turėtų rūpėti vienos psichologijos studentės praktika? Įprastai tikėtumėtės įspūdžių apie tai, kaip aš pažinau naują kultūrą, pakeliavau ar susipažinau su naujais žmonėmis. Noriu pasidalinti savo žiniomis apie Lietuvoje reikalingą, tačiau menkai pažįstamą sritį – bendruomeninę psichiatriją. Jos paslaugos Lietuvoje nėra teikiamos ir, remiantis Lietuvos žmogaus teisių stebėjimo instituto ataskaita „Žmogaus teisės Lietuvoje 2018–2019 m.“, jų stygius mūsų šalyje yra didžiausia psichikos sveikatos sistemos problema. Antroji paskata – noriu atkreipti dėmesį į puikų mokslininkų bei praktikų bendradarbiavimo pavyzdį siekiant socialinės politikos pokyčių.
Mokslininkai kuria naujus pagalbos modelius
Praktikos metu prisidėjau prie mokslinės studijos „Bendruomeninės psichiatrijos bazinis aprūpinimas“ (vok. „Gemeindepsychiatrische Basisversorgung“, GBV). Tai bandomasis projektas, kuriuo siekiama pagerinti sunkių psichikos sveikatos sutrikimų turinčių žmonių gyvenimo kokybę. Šis modelis remiasi koordinuotu skirtingų specialistų ir įstaigų darbu: dalyviai gauna prieigą prie papildomų paslaugų, o procese dalyvauja ir jų artimieji. Vokietijoje jau kelis dešimtmečius siekiama psichikos sveikatos sutrikimų turinčius žmones gydyti jų gyvenamojoje aplinkoje įtraukiant jų artimuosius. Tai padeda mažinti psichikos sveikatos problemas patiriančių žmonių atskirtį.
Studijai pasisekus vienas iš Vokietijos socialinių kodeksų būtų papildytas nauju paragrafu. Tai reiškia, kad šalia jau esančių ir teisiškai galimų paslaugų bei terapijos formų (psichoterapija, darbo terapija, ergoterapija, socialinė terapija, ambulatorinė psichiatrinė priežiūra ir t. t.) būtų įteisintas dar vienas pagalbos teikimo modelis – bazinis aprūpinimas. Juo remiantis psichikos sutrikimų turintys žmonės galėtų gauti visą jiems reikalingą gydymą, reabilitacinę pagalbą, slaugos ir kitas socialines-terapines paslaugas, t. y. jiems būtų galima paskirti paslaugų komplektą iš kurio jie, kartu su atsakingais darbuotojais, galėtų rinktis jiems naudingiausias. Tai būtų tam tikras proveržis, kadangi įgalintų psichikos sveikatos sistemos pacientus aktyviai dalyvauti savo sveikimo procese ir jį planuoti atsižvelgiant į jų poreikius bei į prieinamas galimybes. Be to, koordinuotas paslaugų teikimas būtų finansuojamas ligonių kasų lėšomis. Būtent šis studijos siekis formuoti socialinę politiką įkvėpė pasidalinti praktikos patirtimi.
Aukščiau pateiktas studijos tikslų apibendrinimas gali atrodyti sunkiai suprantamas, dėl to svarbu trumpai aptarti psichiatrinę priežiūrą Vokietijoje formavusius procesus ir principus, grindžiančius bendruomeninės psichiatrijos (vok. „Gemeindepsychiatrie“) sąvoką.
Bendruomeninė psichiatrija ir psichiatrijos reforma Vokietijoje
Platus psichiatrinių paslaugų spektras Vokietijoje – ilgo istorinio ir politinio proceso rezultatas. Prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jo metu psichikos sutrikimų turintys žmonės buvo uždaromi visiškai izoliuotuose stacionaruose, kankinami, o galiausiai – žudomi. Šiose nusikalstamose veikose dalyvavo ir psichiatrai bei medicinos personalas. Pasibaigus karui psichiatrinis gydymas ir priežiūra buvo teikiamos tose pačiose uždarose izoliuotose įstaigose. Pastarosiose trūko darbuotojų, įrangos, priemonių ilgalaikei terapijai ir reabilitacijai. Naudoti gydymo metodai – elektrošoko terapija, ledinės vonios – taip pat byloja apie žemą darbuotojų moralę ir nacionalsocialistinį palikimą. Vis dėlto, šeštajame dešimtmetyje Vakaruose prasidėjo pokyčiai: psichiatriniame gydyme imta taikyti neuroleptinius preparatus, ėmė formuotis antipsichiatrinis judėjimas. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje Vokietijoje ėmė kurtis nevyriausybinės organizacijos, prabilusios apie psichiatrijos sistemos problemas ir nacistinės psichiatrijos nusikaltimus žmoniškumui. Vokietijos parlamento nurodymu buvo suformuota 200 specialistų grupė, turėjusi parengti ataskaitą apie psichiatrinių paslaugų sistemos būklę šalyje. 1975 m. jų rekomendacijos reformoms (vok. „Psychiatrie-Enquete“) buvo teigiamai priimtos parlamente, inicijuota psichiatrijos pertvarka: atsisakoma priverstinio gydymo izoliuotose institucijose, kuriami platesni, įvairesni, efektyviau finansuojami pagalbos tinklai.
Vienas iš šios reformos rezultatų – bendruomeninės psichiatrijos paslaugos ir jas teikiančios organizacijos. Ši psichiatrinės pagalbos koncepcija akcentuoja socialinius psichikos sutrikimų aspektus ir priežastis, problemų gyvenamojoje aplinkoje sprendimą ir socialinių ryšių plėtojimą. Šiandien Vokietijos bendruomeninės psichiatrijos organizacijos sudaro visą šalį apimantį tinklą ir siekia padėti psichikos sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms integruotis į vietos bendruomenę ir užtikrinti jų orumą grindžiančias žmogaus teises.
GBV vykdymas ir vykdytojai
Studija vykdoma dvylikoje Vokietijos vietovių. Nors ją finansuoja ir vykdo įvairios institucijos, pagrindinis organizatorius – „Bendruomeninės psichiatrijos asociacija“ (vok. „Dachverband Gemeindepsychiatrie“). Ji vienija bendruomeninės psichiatrijos paslaugas teikiančias organizacijas, rengia mokslines publikacijas, dirba lobistinį darbą, taip pat savo narėms sistemina naujausias dalykines žinias bei vertybinių standartų gaires.
Mokslinę studijos dalį atlieka Ulmo universiteto mokslininkai. Jie stebi dalyvių būklės kaitą projekto metu ir moksliškai vertina jo efektyvumą. Dalyvius atrenka minėtos bendruomeninės psichiatrijos organizacijos, kuriuose vyksta pirmieji pokalbiai ir dalyviai supažindinami su projektu.
Bendruomeninės psichiatrijos organizacijos atlieka bene svarbiausią vaidmenį projekte – teikia paslaugas. Kiekvienas dalyvis įgyja kontaktinį asmenį, su kuriuo sudaro pagalbos planą krizės atveju, padedančiu greitai ir efektyviai gauti reikalingą terapinę pagalbą. Jis bendrauja su dalyvio gydytoju psichiatru, psichoterapeutu, jo socialiniais darbuotojais ir artimaisiais. Visus šiuos žmones stengiamasi įtraukti į procesą ir kartu ieškoti tinkamiausių pagalbos būdų.
Iš pradžių negalėjau priprasti prie savo mentorės žodžių potencialiems dalyviams: „Šuo projektu norima pagerinti žmonių su sunkiais psichikos sutrikimais gyvenimo kokybę“. Pastarąją frazę informaciniuose pokalbiuose ji ištardavo kelis kartus. Stebėjausi, jog kalbama ne užuojautos kupinu balsu, fatalistine intonacija, o drąsiai ir konstruktyviai. Nuostabu, kad būtent šis priešais sėdintis žmogus yra savo gyvenimo šeimininkas: geriausiai žinantis, ko jam iš tiesų reikia, geriausiai suprantantis, kokios problemos jį kamuoja. Darbuotojai, nors ir profesionalai, tėra tik patarėjai, kurie jokiu būdu nedirba direktyviai, o suvokia savo klientus kaip orius asmenis.
GBV kaip mokslinė studija
Siekdami GBV įteisinti kaip pagalbos teikimo modelį, tyrėjai nusprendė studiją vykdyti dvylikoje socialiai skirtingų Vokietijos regionų. Juose galioja skirtingi federalinės teisės aktai, yra susidarę skirtingi pagalbos psichikos sutrikimų turintiems žmonėms tinklai, o paslaugos yra nevienodai prieinamos. Taip siekiama surinkti kuo daugiau informacijos apie GBV kaip pagalbos modelio efektyvumą skirtinguose Vokietijos vietovėse.
Planuojama, jog studija bus vykdoma ketverius metus. Šiuo metu visose dvylikoje vietovių vyksta potencialių dalyvių atranka. Vis dėlto, Drezdene jau pradedamas darbas su studijos poveikio grupe, kuriai dvejus metus bus teikiamos bendruomeninės psichiatrijos paslaugos. Visi tyrimo dalyviai (ir kontrolinė, ir poveikio grupė) bei pagalbą teikiantys jų artimieji kas šešis mėnesius turi užpildyti keletą klausimynų. Vėliau jų duomenis naudos Ulmo universiteto mokslininkai, siekdami nustatyti, ar esama pokyčių, skirtumų tarp dviejų tyrimo grupių. Kontrolinės grupės nariai toliau gyvena įprastą gyvenimą ir naudojasi jau prieinamomis sveikatos priežiūros bei terapijos galimybėmis.
GBV dalyviai
Studijos dalyviai gali būti pilnamečiai asmenys, turintys sunkių psichikos sutrikimų, tokių kaip šizofrenija ir kliedesiniai sutrikimai, įvairios depresijos formos, bipolinis sutrikimas, įvairūs nerimo, somatoforminiai, valgymo, miego, streso sukeliami sutrikimai, fobijos, asmenybės sutrikimai.
Interesantus įvardinčiau kaip gana įvairią ir nevienalytę grupę. Tyrimu domisi bei jame dalyvauja ir dirbantys, ir šiuo metu dėl turimų psichikos sveikatos problemų nedarbingi žmonės; ir niekada nebuvę psichiatrijos ligoninių pacientais, ir ilgai, daugiau nei keletą kartų, juose besigydę; ir buvę ar esami šios organizacijos klientai, ir iki šiol jokių ambulatorinių ar bendruomeninės psichiatrijos paslaugų negavę žmonės. Kai kurie yra sukūrę šeimas arba turi kitokius socialinius ryšius, kiti yra labai socialiai izoliuoti ir neturi beveik jokių kontaktų. Tačiau esminis motyvas, dėl kurio žmonės ateina į pirmuosius pokalbius, yra ypatingi ir daugybei „sveikų“ žmonių nesuprantami sunkumai – ėjimas pirkti maisto, kelionės viešuoju transportu yra nebeįmanomos, nes kelia nepakeliamą nerimą ir baimę. Depresijos sukeliama energijos stoka taip sekina, jog sunku išeiti pasivaikščioti. Darbe patiriamas stresas sukelia somatoforminius sutrikimus, dėl kurių ilgus mėnesius žmogus negali dirbti. Nesvarbu, kur jie gyventų, sunkių psichikos sveikatos sutrikimų kamuojamiems žmonėms tai – nesvetima ir itin apčiuopiama tikrovė.
GBV kaip pagalbos teikimo modelis
Visi studijos kontrolinės grupės dalyviai gali naudotis keturių lygių pagalbos krizės atveju sistema. Ją sudaro:
- Visą parą veikianti telefono linija, kuria yra pasiekiamas vienas iš organizacijose dirbančių profesionalų;
- Krizinė intervencija, kai krizės atveju į dalyvio gyvenamąją vietą gali atvykti su juo dirbantis darbuotojas;
- Galimybė laikinai apsistoti ir pernakvoti specialiose tam skirtose patalpose, kuomet psichikos būklė labai pablogėja ir klientas nebegali ilgiau likti namuose;
- Visą parą budintys gydytojai psichiatrai, su kuriais galima susisiekti, jei gydantis gydytojas nėra pasiekiamas.
Šiais pagalbos būdais siekiama anksti atpažinti kritines situacijas ir išvengti stacionaraus gydymo psichikos sveikatos priežiūros įstaigose. Pastarasis trunka ilgai, atskiria žmogų nuo jo kasdienybės ir yra suvokiamas kaip paskutinė išeitis krizės atveju.
Be šių krizės valdymui skirtų priemonių projekto dalyviai gali gauti ilgalaikes bendruomeninės psichiatrijos paslaugas. Praktikos metu teko susipažinti su keletu šių paslaugų modelių, kurie skiriasi intensyvumu, trukme, tikslais bei taikymo aplinkybėmis. Kelis jų aptarsiu toliau.
Bendruomeninės psichiatrijos paslaugos: keli eskizai
Organizacija, kurioje atlikau praktiką, teikia gausybę skirtingų paslaugų sunkių psichikos sutrikimų turintiems žmonėms. Tai – ir terapinės paslaugos (ergoterapija, meno terapija), savipagalbos grupės, įvairios laisvalaikio grupės (rankdarbių, maisto ruošimo, žygiavimo), psichoedukacija ir specialios ambulatorinės paslaugos. Dirbau ambulatorinių paslaugų skyriuje su 20 darbuotojų bei praktikantų, kurie rūpinasi maždaug 500 klientų. Darbuotojai dirba penkiose komandose, kurių kiekviena atsakinga už skirtingą paslaugų tipą.
Pati intensyviausia pagalbos forma – ambulatorinė psichiatrinė priežiūra (vok. „Ambulante psychiatrische Pflege“, APP). Ji trunka keturis mėnesius, per kuriuos klientas kelis kartus per savaitę susitinka su savo darbuotoju (dažniausiai kliento namuose). Iš pradžių yra sudaromas planas, ko per šį laiką norima pasiekti, taip pat – individualizuotas veiksmų planas krizės atveju. Šis pagalbos tipas suteikiamas sunkių psichikos sutrikimų turintiems žmonėms, kuriems tam tikru gyvenimo momentu yra itin sudėtinga patiems išspręsti kasdienybėje kylančias problemas. Pastarosios gali būti itin įvairios: namų ruoša, maisto gaminimas, ėjimas iš namų, fizinė bei asmens higienos priežiūra, kasdienybės planavimas. Dažniausiai ją gauna klientai, neseniai gydęsi ligoninėje – ji yra reikšminga iš naujo mokantis gyventi įprastoje aplinkoje. Po keturių mėnesių APP galima pratęsti; tai nusprendžia klientas drauge su darbuotoju.
Ne tokia intensyvi, tačiau trejų metų trukmės yra socialinė terapija. Pradžioje taip pat sudaromi tikslų ir krizės planai. Klientas susitinka su darbuotoju kartą per savaitę ir, priklausomai nuo išsikeltų tikslų, kartu atlieka tam tikras veiklas.
Praktikos metu daugiausiai dirbau su socialinės terapijos paslaugas gaunančiais klientais. Jie, kaip dauguma psichikos sveikatos sutrikimų turinčių žmonių, kenčia ir socialinę izoliaciją. Viena iš klienčių dėl nerimo sutrikimo ilgą laiką negalėdavo važiuoti viešuoju transportu, eiti nusipirkti maisto, taip pat bendrauti su kitais žmonėmis. Dėl turimo nedarbingumo ji gauna menkas pajamas, kurios apriboja galimybes, pavyzdžiui, naudotis viešuoju transportu. Jos tikslo – sumažinti socialinę izoliaciją bei gyventi kuo „normalesnį“ gyvenimą – teko siekti itin kompleksiškai. Tai atsispindėjo ir man patikėtose užduotyse. Be siekio sumažinti baimę ir treniravimosi važiuoti tramvajumi, vienas iš tikslų buvo gauti specialią Drezdeno gyventojams teikiamą socialinių paslaugų kortelę. Ji suteikia ženklias nuolaidas transportui, kultūros renginiams, sporto ir sveikatinimo paslaugoms. Gavus pastarąją, moteris pagaliau galėjo nuvykti į kitame miesto gale esantį centrą ir dalyvauti savipagalbos grupėse psichikos sutrikimų turintiems žmonėms, užmegzti taip reikalingų socialinių kontaktų. Kai žvelgiame į šių žmonių kasdienybę, tikiuosi, aiškėja, kad gyvenimas su psichikos sutrikimu gali tapti išties sudėtingu – kiekvienas įprastas tikslas ar noras dažnai atsiskleidžia kaip itin komplikuotas procesas. Dėl šios priežasties ir reikalinga ilgalaikė, profesionali, pagarba žmogui grįsta pagalba.
Vietoj išvadų
Savo trumpame gyvenime pirmą kartą susiduriu su tokiu mokslininkų angažavimusi papildyti šalies įstatymus. Psichologijos disciplinos istorijoje gausu pavyzdžių, kai psichologiniai tyrimai atliekami iš praktinių paskatų, pavyzdžiui, kuriant terapines intervencijas ar įrodant jų naudą, siekiant optimizuoti darbą ar padidinti jo našumą fabrikuose, pagerinti bendravimo klimatą organizacijose, darbuotojų atrankos procesus, sportininkų ar netgi kareivių rengimą. Toks sistemingas darbas siekiant formuoti progresyvią teisėkūrą, ko gero, retenybė ne tik mokslininkų psichologų veikloje.
Norisi ne tik dalintis žiniomis apie bendruomeninę psichiatriją, bet ir universiteto bendruomenės susidomėjimą. Lietuvoje neteikiamos, tačiau itin reikalingos paslaugos yra didžiulė psichikos sveikatos sistemos problema. Ne tik Vokietijoje, bet ir kitose Vakarų Europos, Skandinavijos šalyse plačiai taikomų bendruomeninių paslaugų potencialas įrodytas moksliniais tyrimais, todėl svarbu siekti pokyčių sveikatos priežiūros sistemoje ir mūsų šalyje.